Sebevražedný oddíl je nejzábavnějším blockbusterem za posledních pár let

05.08.2021

Ano, slyšíte správně. DC se to povedlo. Konečně jsme dostali Sebevražedný oddíl, který jsme si zasloužili!

Režisér „Strážců galaxie" James Gunn byl před pár lety na krátkou dobu vyhozen z Marvelu. Během této pauzy však neusnul na vavřínech a namísto toho zavítal ke konkurenčnímu DC, aby jim pomohl s novým „Sebevražedným Oddílem". První pokus o adaptaci této sebevražedné mise byl sice komerčně úspěšný projekt, avšak ze stran recenzentů a diváků se dočkal spíše vlažnějších reakcí. Bylo tomu tak i částečně proto, že se studio Warner Bros. vměšovalo do vize režiséra Davida Ayera a hodně zasahovalo do samotného střihu. U Gunna si však už nasypali popel na hlavu a namísto nějakých keců a korekcí vysolili pořádný měšec chechtáků a nad tím, co James se značkou udělá, se radši rozhodli zavřít oči.

Po skončení projekce už můžu s čistým srdcem říci, že to byla sakra ta nejlepší věc, co mohli udělat.

James Gunn se ještě před premiérou chvástal tím, jak bude nový Oddíl nekompromisní, brutální a nařachaný. Já osobně jsem mu věřil od samotného začátku, avšak rozhodně jsem si nemyslel, že svoje sliby dodrží s takovou urputností a kadencí. Jak by však řekl profesor Ian Malcom: ,,Ten parchant to dokázal.". Film je rating R. To znamená nepřístupnost dětským očím, hromada fuckování, krve, rozstřelených hlav, sexuálních narážek a nekompromisní zábavy. Místy je to tak moc brutální, že se cítíte až provinile z toho, že máte zrovna slzy v očích ze smíchu. Poté si však krev z obličeje setřete a s otevřenou pusou musíte sledovat, jak je to vlastně velkolepé. Film nabízí obrovské spektrum opravdu kvalitně zvládnuté akce. Ať už to jsou přestřelky, souboje tělo na tělo, dokonce i ten povinný CGI fight na konci, vše je zvládnuto s přehledem a nahuštěné milionem vizuálně působivých nápadů.

Film není jen morbidně vtipný a velkolepý, ale taky Gunnovsky ujetý a divný. Nemá cenu moc zabrušovat do příběhu, je to přeci jen další mise a je spíše důležité, co se děje s postavami, než co se ve filmu odehrává celkově. Avšak postavy samotné jsou ta nejdivnější skvadra bláznů, jakou jste kdy viděli. Máme tady něco, co vypadá jako humanoidní lasička, je tu člověk, co umí oddělit své končetiny od těla, obří žralok, který má hlas Sylvestera Stalloneho a předstírá, že umí číst.

Je tady toho spousta. Je skvělé, že režisér se nesnaží jen šokovat tím, jaké zapomenuté postavy z komiksu dokázal vytáhnout, ale zvládá vám je za velice krátký čas dost dobře prodat a dá vám prostor vytvořit si s nimi vztah.

Najdeme tu ˙pár starých známých v čele s Harley Quinn. Ta samotná je perfektní a Margot tady zandává dost možná nejlepší výkon v téhle roli. Naštěstí film se rozhodně netočí jen kolem ní a vše si pro sebe kradou nováčci. Je skvělé, jak vás i postava jako Polka-Dot Man nebo Ratcatcher 2 dokážou chytnout za srdce. Moc jsem se těšil na Peacemakera v podání Johna Ceny, na Idrise Elbu jako Bloodsporta a na mnoho mnoho dalších. Všichni jsou božští a po Strážcích se Gunnovi povedlo zase vytvořit nezapomenutelnou chemii napříč celým týmem.

Největším překvapením tak pro mě vlastně zůstala ta samotná emoční stránka. V dnešní době se musíme prodírat nespočtem generických CGI bordelů, bezduchých patlanin, které mají na svědomí lidi s kalkulačkami v ruce. Vedle takovýchto filmů se Sebevražedný oddíl Jamese Gunna jeví jako naprostá spása žánru a jako film, který je prostě poctivý. Neberte mě nutně za slovo. Jasně, pořád zde najdeme i ty klasické mainstreamové prvky, pořád je to blockbuster pro masy, ale je to tak po čertech ,,cool". Omlouvám se za tohle zastaralé slovíčko. Já už si prostě jen nepamatuji, kdy jsem tak moc výskal radostí z nějakého money shotu, nebo kdy jsem se naposledy zastavil a řekl si: ,,Tohle je fakt obrovské a velkolepé finále." Gunnovi prostě stačí pustit do soundtracku Pixies, hodit zpomalovačku a mně se na těle ihned objeví husí kůže.


Bojím se, že ten film bude na devadesát procent komerční fail. Reklamní kampaň nebyla správně uchopená. Lidi prostě neví, jestli je to klasické pokračování, nebo že to má jít do kin už tento týden. Jako filmový geek a ne jako producent však musím říct, že tohle se neskutečně povedlo. Každopádně musím říct, že se moc těším na druhou projekci v IMAXU, protože jediné co teď potřebuju, je vidět tu obří hvězdici na velkém plátně.

Hodnocení - 85 %

Autor recenze - Wade Wright