Sandman - Klasika Neila Gaimana vypadá naživo skvěle!

06.06.2022

Vždy, když se má převést do živé podoby kvalitní komiksový příběh, rozechvěje se cosi tam vzadu v hlavě každému zapálenému a znalému čtenáři této literatury. 

Těch opravdu povedených adaptací je, vzhledem k růstu popularity komiksového žánru a následným růstem počtu seriálů a filmů, totiž velmi málo. Většina produkce je buď víceméně průměrná a taktéž existuje až příliš mnoho tvorby, jež by měla být lidem vymazána násilně z hlavy.

Teď ale přichází Sandman - Pán snů, hlavní hrdina kultovní komiksové série z devadesátých let, za níž stojí Neil Gaiman, úspěšný sci-fi/fantasy autor komiksů a knih, jenž získal několik cen Will Eisner Comics Industry Award a World Fantasy Award.

Popsat Sandmana není úplně jednoduché, a tak si vystačím s oficiálním popisem.

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme - říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti - ať už kosmické nebo ze světa lidí.

Jestliže vás i tento stručný text zaujal a ptáte se po více informacích, pak věřte, že z komiksové předlohy rozhodně zklamaní nebudete a jak to tak vypadá, i live-action verze se velmi pravděpodobně zařadí po bok těch mála povedených adaptací. Velmi nápomocnou silou k diváckému nadšení by mohl být samotný Neil Gaiman, jenž se ujal producentského křesla a nad vším dohlíží. A Tom Sturridge, hrající Sandmana, vypadá dosti přesvědčivě a do role aspoň na první pohled a poslech skvěle pasuje. Hudebně a vizuálně na tom taky není ukázka nejhůř, takže jde veskrze o ideální odrazový můstek pro diváckou zaujatost.

Seriál poprvé uvidíme na Netflixu 5. srpna a aspoň já se neskutečně těším. Snad těch 11 epizod nebude promarněnou skvělou příležitostí. 

Autor článku - Michal Černý