Sakamoto Days – Komický John Wick ve stylu mangy je fakt bomba!

25.05.2023

Poslední dobou to píšeme až nějak moc často, ale zdá se, že se nám tu v Česku uchytila nová disciplína. Ano, řeč je o manze. A říkáme tedy znovu – na pultech knihkupectví se dostala zbrusu nová manga série z Nakladatelství CREW. Už od vydání se o ní mluvilo v různých spojení jako například: „Trochu jiná Spy x Family“, nebo „Manga John Wick“. Všechny ty předzvěsti zněly opravdu skvěle a myslím si, že můžeme být všichni rádi, že naše očekávání byla naplněna, ne-li dokonce překonána.


Celý první volume (a pravděpodobně tak bude pokračovat celá série) sleduje příběh pana Sakamota a jeho malebné samoobsluhy. Pan Sakamoto je už od začátku skvěle napsaná postava. Tichý roztomilý muž s postavou Policajta ze sámošky Paula Blarta, co má rád nudle (a vlastně jídlo obecně). Avšak jeho minulost i dosavadní schopnosti se podobají takovým bojovým esům jako Bruce Lee nebo již zmiňovaný John Wick. Pan Sakamoto na to již sice nevypadá, ale ve své minulé profesi, ještě než si zřídil svůj krámek, a za dob, kdy byl ještě štíhlý jako proutek, byl opravdový mistr. Největší mistr v odstraňování lidí v celém podsvětí.

Celá manga už má však přes tento tajemný popis hned od začátku komický a příjemný nádech. Takový, který byste možná ani nečekali. Pokud tedy pan Sakamoto zrovna někoho nezlikviduje tak, že neví, čí je, působí spíše jako roztomilý pán z obchůdku, co má moc rád svoji rodinu. Tohle mě příjemně zahřálo u srdéčka, jelikož skloubit tyto dva žánry dohromady není vždy snadné. (Navíc to byla příjemná změna po čtyřech dílech Brutalu v kuse).

Když už se dostáváme k pořádné akci, tak je pan Sakamoto nejlépe vystižitelný jedním slovním spojením –  „Character going ultra instincts“. neboli z našeho pána ze sámošky se najednou stává něco naprosto nadlidského, nezastavitelného a solidně epického. Jen málokdo si z pouhého popisu dokáže představit takovou akci s takovou tukovou zásobou.

Myslím si, že všichni manga čtenáři můžou s velkým očekáváním a nadšením vyhlížet další díl této série, protože už teď se dá poznat, že to bude fakt paráda.


Hodnocení

Manga mě naprosto překvapila i dostala zároveň. Je komická, epická a nabitá akcí tak, jak to má být. Jediný problém mi někdy dělalo trošku nesrozumitelné pojetí situace, a to díky stylu kresby, ale oproti jeho epické stránce a vyprávění celkového příběhu je to v podstatě zanedbatelná věc.

90 %


Autor recenze – Adam Steinbach

V roce 2023 vydalo NAKLADATELSTVÍ CREW