Šachová přebornice žaluje Netflix za urážku na cti

18.09.2021

Podobných žalob a veřejných výzev k omluvě je za poslední dobu tolik, že tohle snad už nemůže nikoho překvapit. Ale aspoň se jedná o nový obor. O co přesně jde?

V loňském roce uvedl streamovací gigant Netlfix adaptaci románu Waltera Tevise z roku 1983 - Queen´s Gambit. Série se zaměřuje na Beth Harmon, děvče ze sirotčince, které se díky svému talentu dostane až na vrchol šachového království. To by samozřejmě bylo v pořádku, pokud by se v posledním díle této úspěšné série neobjevila věta:

,,Jediná doopravdy zajímavá věc na ní je její pohlaví. A ani to není v Rusku nic výjimečného, protože je tu Nona Gaprindašvili. Ale ta je ženskou světovou šampionkou a mužům nikdy nečelila..."

A soudní tahanice může začít. Kvůli čemu přesně? Problém je podle obžaloby následující:

„Netflix nestydatě a záměrně lhal o úspěších Gaprindašviliové s levným a cynickým záměrem zvýšit dramatičnost situace vytvořením dojmu, že jeho (seriálu, pozn. redakce) fiktivní hrdinka dokázala něco, co žádná jiná žena včetně Gaprindašviliové nedokázala. Tvrzení, že Gaprindašviliová nikdy nečelila mužům, je prokazatelně nepravdivé, a navíc je silně sexistické a znevažující. Do roku 1968 se Gaprindašviliová utkala s nejméně 59 hráči mužského pohlaví (z toho 28 najednou během jedné hry), včetně nejméně 10, kteří byli toho času velmistry..."

Netflix prý chová k šampionce úctu, nicméně proti žalobě se bude jednoznačně bránit. Jak tohle dopadne? Těžko říct, ale předpokládám, že se maximálně bude muset Netflix omluvit za nepřesné tvrzení a nijak výrazně mu to neuškodí. Právě naopak, já sám jsem na ten seriál zapomněl, byť jsem jeho výrobu zachytil, takže se k němu asi vrátím a zkouknu. Přece jen, Anya Taylor-Joy je dost lákává volba k večernímu odpočinku.

A nakonec, špatná reklama taky reklama, však to známe. 

Autor článku - Michal Černý

Zdroj informace - idnes.cz