S kým hrál Arvéd hru o vlastní duši?

15.08.2022

Asi jste si všimli toho, že u nás na webu vychází poměrně dost článků k novému filmu Arvéd. Je to zejména proto, že českou tvorbu (pokud v ní vidíme nějaký smysl) vždycky rádi podpoříme. Zároveň se však musíme přiznat, že už jsme film v rámci novinářské předpremiéry viděli. A výsledek je prostě dokonalý!

Recenzi vám poskytneme ještě před samotným nasazením do kin, protože do příštího čtvrtku zbývá ještě celkem dlouhá doba, ale už nyní si můžete přečíst, co o svých postavách říkají jednotliví herci.


Photo © CinemArt / Kristýna Strejcovská
Photo © CinemArt / Kristýna Strejcovská

Herci Saša Rašilov, Martin Pechlát a Vojtěch Vodochodský se ve filmu ARVÉD ujali rolí spoluhráčů i protihráčů hlavního hrdiny Jiřího Arvéda Smíchovského a v novém videu k filmu prozrazují něco ze svých zvláštních osudů. Jakou podivnou hru hrály jejich postavy v Arvédově příběhu? Kým byl Štěpán Plaček? Kam Arvéda dovedl vyšetřovatel Josef Šábe? A jakou úlohu v tomto dramatu sehrál nadějný začínající příslušník StB Vlastík?

Novodobý pražský Faust, malostranský ďábel, ďábel s modrýma očima, ďáblův přítel, ďáblův syn, malostranský vrah. Tak byl nazýván Jiří Arvéd Smíchovsky, s nímž ve filmu ARVÉD právě Plaček, Šábe a Vlastík hrají hru o duši. Arvéd byl významným hermetikem, okultistou, vyznavačem černé magie a mimořádně vzdělaným člověkem. Přátelil se se špičkami tajných společností a ve sklepení rodného domu se pokoušel vyvolat démona. Byl členem Národní obce fašistické, za války spolupracoval s nacisty a po válce s komunistickou StB.

Photo © CinemArt / Kristýna Strejcovská
Photo © CinemArt / Kristýna Strejcovská

Saša Rašilov hraje ve filmu Štěpána Plačka, který Arvédovi vděčí za život a svou přípravu na natáčení filmu popsal slovy: "Historické materiály jsme měli k dispozici od režiséra Vojty Maška a také od scenáristy a autora předlohy Jana Poláčka, společně jsme se scházeli. Příprava na roli a zkoušení trvalo skoro rok, takto dlouhá příprava nám pomohla v samotné práci, kde už jsme se na place nemuseli zdržovat, a nečekala nás žádná překvapení, takže o to víc jsme si mohli samotné natáčení vychutnat."

Martin Pechlát se přidává: "Hraju Šábeho, klasického vyšetřovatele tvrdšího ražení, který nastupuje v době čistek proti Slánskému a ostatním uvnitř komunistické strany. Přečetl jsem si knihu Malostranský ďábel, povídal jsem si o tom s režisérem Vojtou Maškem a na jeho výslovné přání jsem si pořídil knír. Mě bavila kniha o Arvédovi "Malostranský ďábel", protože jsem ho vůbec neznal a také to, že u nás byla skupina takových lidí okultistů a hermetiků. To mě fascinovalo, i samotný osud Arvéda před a po válce je pozoruhodný. Ten způsob, jak s těmito lidmi jednali nacisté a pak je vytěžili komunisté, to je neuvěřitelné, že se vlastně nic moc nezměnilo."

Detailní prací se svou rolí prošel i Vojtěch Vodochodský: "Měli jsme spoustu zkoušek s Michalem Kernem a Vojtěchem Maškem. Dokonce i jedno týdenní soustředění. Rozebírali jsme dopodrobna naše postavy a situace ze scénáře. Konkrétně u Vlastíka jsme hledali i drobné nuance, protože nejedná tolik s textem."

Film ARVÉD bude mít premiéru 25. srpna 2022. Producenty filmu jsou Kristýna Michálek Květová, Tomáš Michálek - Cinémotif Films a Ivan Ostrochovský - Punkchart Films, v koprodukci s Českou televizí - TPS Tomáš Baldýnský. Film podpořil Státní fond kinematografie a slovenský Audiovizuálný fond a do kin jej 25. srpna uvede distribuční společnost CinemArt.

Zdroj - Presskit CinemArt  


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového