Rychlá rota je zpátky a rovnou v hraném filmu! Je tohle důstojný návrat devadesátkových hrdinů?

28.04.2022

Devadesátá léta minulého století jsou minimálně pro mě synonymem dobrodružně prožitého dětství, kdy jsem pravidelně o víkendu brzo vstával, neboť jsem se nesmírně těšil na další Strážce vesmíru, animované X-Meny a Spider-Mana, kačery z Kačerova či na (pro tuto chvíli důležitou) partu zvanou Rychlá rota. 

Oživování podobných devadesátkových hrdinů je poslední dobou poměrně oblíbenná činnost, připomeňme, že nedávno to dost nešťastně zkusili Tom a Jerry a bohužel i Looney Toones s recyklováním již viděného. 

Ukázky snímku Chip n' Dale: Rescue Rangers však vypadají poměrně zajímavě, a to jak z hlediska premisy, tak i vituálního zpracování.

Jako první si totiž při pohledu na trailery vybavím pavoučí spektákl Into the Spider-Verse, jenž dokonce přinesl svoji vlastní originální animaci. Tady se setkáme taktéž s mnoha styly, byť to není tolik sofistikované, jako ve Spideyho případě. Vizuálem však experimenty nekončí. Zkoumání hodný je totiž i příběh a jeho zasazení do okolního světa.

Ten se totiž odehrává ve světě, kde spolu běžně žijí kreslené/animované/CGI postavičky a lidé. A mají i stejné osudy. Chip a Dale jsou bývalí herci, kteří spolu s dalšími členy týmu hráli v již dávno zrušeném seriálu o partě záchranářů. Chip se živí jako pojišťovací agent, Dale se pokouší držet naživu jeho slávu, a tak objíždí různé přednášky a konference. Dělá tak v nové podobě, neboť má za sebou tzv. CGI operaci

Rychlá rota se ale musí opět spojit, protože se za poslední měsíc tajemně ztratilo šest kreslených postav a jeden z členů týmu je mezi nimi. 

Zdroj: Walt Disney Studios/Youtube
Zdroj: Walt Disney Studios/Youtube

Co se mě týká, oba trailery mě zaujaly něčím jiným, tu humorem, tu pěknou animací, támhle zase zajímavým nápadem, rozhodně však musím pochválit i soundtrack a přepracovanou verzi původní znělky seriálu. Taktéž si po zhlédnutí kladu pár otázek, na něž chci znát odpověď, což je určitě pro snímek další pozitivum. Jednou z nich je, zda tam skutečně vidíme starší verzi Petera Pana

Na druhé straně ale nesmím opomenout fakt, že obě ukázky jsou velmi nejednoznačné a ačkoliv se zatím dílo tváří jako nadprůměrný návrat starých legend, který by mohl v případě úspěchu vyústit v několik spin-offů s jinými postavami, popřípadě další filmový díl, může to stejně tak dobře dopadnout jako největší katastrofa. Prozatím nelze ukázat spolehlivě ukázat ani na jednu variantu. 

Já si ale moc přeju, aby to dopadlo dobře. Zatím to na mě funguje a na tuhle partičku v nové podobě se dost těším. Je to zábavné, moc dobře se na to dívá a chytají mě nostalgické vzpomínky na dětství strávené u televize. Správný koktejl lákadel na případné diváky. Snad to tak zůstane a dočkáme se kvalitního a důstojného zpracování našich dětských hvězd. Zatím to tak vypadá.


Škodou pak zůstává, že si film nelze vychutnat v kinech, neboť jde o čistě streamovací počin. Nepřekvapivě bude uveden na platformě Disney+, a to už 20. května


Autor článku - Michal Černý