Román Alchymista bude konečně zfilmován!

02.08.2021

Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to dokázal.

Tak zní jeden z nejznámějších citátů, pocházející z knihy Alchymista (1988) autora Paola Coelha. Nikdy jste o něm, či jeho knize neslyšeli? Pak věřte, že tato adaptace může být jeden z nejlepších filmů příštího roku.

Paulo Coelho patří mezi desítku těch nejúspěšnějších autorů na celém světě. Na výslunní ho dostal právě tento román, díky němuž se se zapsal do Guinessovy knihy rekordů, a to za největší počet překladů - 53 -  jednoho titulu podepsaných při jediné autogramiádě (Frankfurt, 2003). Celkově byly jeho knihy přeloženy do více než 60 jazyků a počet výtisků dosáhl téměř k číslu 80 milionů.

A o čem je kniha?

Hlavní postavou je andaluský pastýř Santiago, jemuž se dva dny po sobě zdá o pokladu u egyptských pyramid. Poté, co si tento sen nechá vyložit u místní vědmy, potkává podivného starce, jenž mu začne vyprávět o Osobním příběhu, znameních, Řeči a Duši světa a plnění snů. Santiago se na základě tohoto vyprávění vydá na dalekou a těžkou pouť k pyramidám, při které se chce několikrát vrátit, ale pokaždé narazí na nějaké znamení, které ho donutí pokračovat dál, až ke svému cíli. 

Veskrze se dá říct, že román pojednává o plnění snů a přání a nabádá své čtenáře k tomu, aby pro jejich splnění udělali maximum, poněvadž nikdo to za ně neudělá. A pokud něco opravdu chceme, vždy se najde cesta, byť se tak na první pohled nemusí zdát.

Okamžitě po svém vydání se stal román hitem a pro spoustu lidí dokonce návodem, jak udělat svůj život zajímavějším, naplněným a šťastným. Obsahuje spoustu vět a témat k zamyšlení, to o spojeném vesmíru je jen špička ledovce. Úspěch Alchymisty ovšem není ojedinělý, i další Coelhovy knihy se setkávají dodnes s neuvěřitelným úspěchem a čteností, což jste určitě pochopili z počtu výtisků všech titulů dohromady. Každý další je tak čtenáři vysoce očekáván. Zatím poslední dílo je z roku 2020 a má název The Archer.

Lidé se nebojí neznáma. Každý člověk je schopen dosáhnout všeho, co chce a co potřebuje. Bojíme se jenom, že ztratíme to, co máme.

Kniha měla být zfilmována již v roce 1994, kdy si zakoupila práva společnost Warner Bros., ovšem po projektu se slehla zem. Pak přišlo v roce 2003 info, že film natočí Laurenc Fishburne, k nějaké akci ale došlo až v roce 2007, kdy se začala předprodukce, ovšem ani to nedopadlo. Poslední zprávy se objevily až v roce 2016, kdy byl do hlavní role oznámen dokonce Idris Elba, ale ani to nedošlo realizace. 

A tak se celá myšlenka dostala až k Willu Smithovi, jenž převzal žezlo po Fishburnovi a ujal se pozice hlavního producenta. Will se nikdy netajil tím, že Alchymista patří k jeho nejoblíbenějším knihám a jistě má neskutečnou radost z toho, že může na projektu zanechat svojí stopu.

Do hlavní role Santiaga je obsazen Sebastian de Souza, dalších důležitých rolí se zhostí například Tom Hollander a iránsko-americká herečka Shohreh Aghdashloo. Režie se ujme Kevin Frakes, jenž se Smithem spolupracoval na skvělém dramatu Collateral Beauty,  podílet se bude i na scénáři spolu s Ryanem Krestonem. 

Snímku se dočkáme někdy během roku 2022, nyní se ještě nachází ve stavu předprodukce. Jak ale bylo již řečeno, už teď se já osobně těším na první ukázku a jsem neskutečně zvědav, jak to celé dopadne. Projektu přeji jen ty nejlepší možné výsledky. 

Autor článku - Michal Černý