Rings of Power - Proč to vypadá a zní jako nová marvelovka?

09.07.2022

Tak nám vyšel minutový teaser trailer na nový seriál ze světa Středozemě, jenž nás má navnadit na plnohodnotnou ukázku, která vyjde 14. července. A já upřímně nevím, jak se k tomu postavit. Mám ještě svoje představy stavět na vizi, kterou na plátnech oživil Peter Jackson před 21 lety? Anebo se mám smířit s tím, že takhle poctivě natočenou fantasy už zřejmě neuvidíme a přijmout nový styl vyprávění moderně natočených příběhů?

Abych se přiznal, ta druhá možnost je ohromně složitá, a to hlavně v případě Pána prstenů a loru Středozemě obecně.

Jako první se ke mně totiž dostala knižní trilogie a potom až filmy. A dodnes nikdy nezapomenu na ten užaslý pohled na to, co se před mýma očima odehrává. Viděl jsem vizuálně nádherné, hudebně dokonalé a příběhově ucelené a smysluplné drama, které sice z knih vyňalo spoustu rozšiřujícího a zajímavého obsahu a vybralo si především bojové scény, avšak předloze vzdávalo i tak čest a svým zpracováním perfektně nechalo ožít mistrně vybudovaný fantazijní svět.

To mě pak donutilo přečíst si i Hobita, část Silmarillionu a některé další dodatkové tiskopisy. A proto vím, že je tam ještě mnoho nádherných příběhů, které by bylo fajn zpracovat. Proto jsem byl i celkem rád, když Amazon oznámil tento projekt. Proč se nepodívat i na jiné příběhy? Tím ostatně trochu trpí i Star Wars, které se ještě stále točí kolem jednoho období. 

Pak jsem viděl první trailer a říkal jsem si, že to nevypadá zase až tak zle, hudba že je sice poněkud zvláštní, ale budiž. Některé pasáže vypadaly lákavě, jiné zmateně, další dost nepovedeně... celkově jsem si řekl, že nic víc než průměr očekávat nechci.

Teď je tu nová ukázka a já se ptám.

Proč to vypadá a zní jako nová marvelovka? Co ta hudba? Proč to zní jako nastupující příchod nějakého superhrdiny či vyšší síly? Proč všichni sledují padající cosi? Proč u toho hraje hudba, která s tímhle světem vůbec nesouzní? Je to asteroid? Je to nějaká bytost? Je to snad Captain Marvel? Vypadá to tak. I soundtrack tomu odpovídá. A to jen padá něco z oblohy na zem. 

Dívám se na ukázku podruhé, potřetí, podívám se na první trailer... dávám si informace a intuici dohromady a začínám vidět obraz...

Obraz nového pojetí Středozemě, kde vše začíná touhle první sérií seriálu, který když dosáhne požadovaných čísel/tržeb, rozjede novou fantasy mašinérii s další sérií, spin-offy a novými návaznými seriály. To poved ke zpracování i Prvního věku, ke zpracování částí Silmarillionu a nakonec i remaku trilogie Pán prstenů. S tím počítejte už teď. To by samo o sobě nebyl problém, pokud by na tom nejspíše nepracovali ti stejní lidé.

Kéž aspoň tenhle plán bude obsahovat sólo snímek Toma Bombadila, jehož počáteční příběh jsme mezitím viděli v seriálu Adventures of Bombadil: Ultra limited series.

Zkráceně řečeno - z veskrze temného upovídaného fantasy, kde než se něco velkého stane, to trvá sakra dlouho, pomalu dostaneme akční kouzelnické řežby dobra proti zlu v týdenních intervalech, kde se to světelnými kouzly hemží od severní pouště po Jihozemsko

Vážně mi nevadí, že by Elfové nebo trpaslíci mohli být třeba i fialoví, že někdo nevypadá podle čtenářových představ, ale to, že si tenhle projekt nejspíše bere z díla sice zajímavé a pěkné pasáže, ale tvoří z nich tak trochu jiný příběh. Příběh, se kterým autor knih vůbec nepočítal. A byť jsou hranice fantasy téměř neomezené, měly by se držet aspoň nějakých mantinelů v rámci svého světa. Stane se to i tady na úkor moderních trendů, které požadují akci a napětí na každém kroku?

Je asi nemyslitelné chtít pod dnešních tvůrcích, aby točili stejně jako před dvaceti nebo deseti lety, ale na druhé straně je ohromná vzácnost, když se nějaké živé zpracování drží své předlohy a namísto dávání přednosti efektům vyzdvihuje její pravou podstatu.

Takových projektů teď potřebujeme jako sůl. Umí to jiní, musí to umět i Amazon. 

Jo a taky to vypadá strašně lacině, digitálně a ochotnicky. To nemusí být nutně špatně, ale nesmíte se u toho tvářit, jako že to myslíte vážně. Středozemi/Nový Zéland mi to připomíná spíš jen v několika záběrech, atmosféra a vyznění příběhu je někde úplně jinde. Dost často mi to přijde moc „načančané“ a dokonalé. Vyumělkované na zdánlivě dokonalý efekt. Jako když si vymažete vrásky a nedokonalosti tváře na Instagramu

Chybí mi tomu jednoduše mnohem větší kus duše toho, jak Středozemě vypadá, jakou má skutečnou atmosféru, barvy a zvuk. I filmová trilogie Hobit novým vizuálem celkem zklamala. 

Na druhé straně, v traileru se mihne rodinka Entů, takže návrat této rasy je fajn zpráva. Aspoň zatím. 

Autor článku - Michal Černý