Rings of Power - Nový trailer, ale pořád stejná katastrofa

14.07.2022

Nové zpracování Tolkienova díla budí rozruch a samozřejmě ani já k tomu nejsem imunní. Tentokrát tu máme nový plnohodnotný trailer, jenž je oproti minulém nudnému teaseru o něco málo lepší, každopádně žádná velká výhra to taky není. 

Pár článků už tu díky novému seriálu vzniklo, čili nemusím se moc rozepisovat a rovnou na vás vychrlím dojmy z nové ukázky.

Předně chci říct, že ani tentokrát necítím žádnou radost, žádný pořádný hajp... ten seriál je mi z hlediska diváckého zážitku aktuálně úplně jedno a po veškeré propagaci necítím žádnou potřebu ho vidět z pozice fanouška knižní předlohy. A není to z důvodů hereckého castu či přítomnosti dodatkových postav, které v původním příběhu nejsou. Mně vadí úplně jiné věci.

Předně snaha o epičnost, kterou tam já ale vůbec nevidím. Postavy mezi sebou mluví a velkém zlu a nebezpečí, o přežití, válce... ale já nic z toho necítím. Trailer(y) se hemží robustními záběry na části Středozemě, ale já vidím jen obří zelené plátno, popřípadě dost uměle dodělané živé prostředí. Což je další věc, která mě dost mrzí a stejně tak  mě mrzela u Hobití trilogie. Nepůsobí to totiž vůbec reálně a vzpomínám tak na původní Jacksonovu trilogii, jenž je stará více než 20 let, ale dodnes působí mnohem více svěžeji a uvěřitelně. 

Jak prostředí, tak ale i kostýmy postav, jejich celkové ztvárnění, detaily a rozmístění rekvizit... to všechno mi přijde, jak už jsem několikrát psal, strašně vyumělkované, naaranžované na perfektní detaily, až to ale ztrácí přirozenost. Vůbec to na mě nedýchá světem, který si žije svým vlastním životem, ale jako počítačová simulace nebo dokonce hra, kde je vše nesmyslně naskriptované, až to bolí. 

Kde naopak vidím malé zlepšení je hudební podkres, na kterém opět pracoval Howard Shore. Sice to pořád není ona typická „středozemská“ hudba, na kterou jsme zvyklí z filmových zpracování, každopádně už to nezní tak hrozně jako v předchozím teaseru a myslím, že se na to bude dát zvyknout. Každopádně nechápu, proč Howard přistoupil na tak razantní změnu.
Taktéž musím uznat, že sem tam je některý záběr velmi povedený a cítím v něm onu magii Středozemě, ať už se jedná o záběr na přírodu, či skutečně nějaký náznak nebezpečí. Ale pár vteřin mi zážitek rozhodně moc nevylepší.

Suma sumárum, pevně doufám, že trailery nám lžou a výsledek bude něco úplně jiného. Zachránit to může mnoho věcí, ale já o nich momentálně dost pochybuju a celé mi to přijde jen jako laciná nostalgická ždímačka, protože filmaři netuší, jaké nové fantasy by vymysleli. Což je mnohem smutnější než na první pohled vypadá. 

Autor článku - Michal Černý

Nejnovější články 

Přečtěte si jako první, co je nového

Osamu Tezukovi (1928-1989) se říká Bůh mangy - a to plným právem. Jeho význam pro japonskou kulturu je obrovský. Jako bychom spojili Walta Disneyho se Stanem Leem - a jejich pracovitost tak stokrát znásobili.

Popravdě, Addamsova rodina nikdy nepatřila k mám oblíbeným filmovým/seriálovým postavám, respektive, mísení humoru, hororu a fantasy v tomto světě mě zkrátka neoslovilo. Tím ale neříkám, že by nešlo leckdy o kvalitní zpracování, jako kupříkladu dva Sonnenfeldovy celovečerní filmy z počátku devadesátých let (ve kterých si zahrála i Christina Ricci,...

Když v roce 2007 přišel Michael Bay s opulentím akčním robotickým sci-fi, byla to doslova bomba, která vyšvihla tuhle starou dobrou značku do výšin fenomenálních kino blockbusterů. Dost tomu samozřejmě pomohla i ústřední dvojice Shia LaBeouf a Megan Fox, od věci určitě nebyla produkce zajištěná samotným Spielbergem. Od té doby ale v řekách uteklo...