Režisérka Alice Nellis do nového filmu Buko obsadila vlastního koně Láďu

21.09.2022

Hrdinkou komedie Buko je Jarmila v podání vynikající Anny Cónové, ale hlavní roli od režisérky Alice Nellis dostal také kůň, kterého si s chutí a velkou trpělivostí zahrál její starokladrubský bělouš Rudolfo Estocada nazývaný též Láďa.

Láďa se narodil v roce 1999 v kladrubském Národním hřebčínu a již od mládí jej cvičil herec a zároveň chovatel koní Marian Roden. Ten sám si ve filmu Buko zahrál roli trenéra koní a cestu koně Ládi až k Alici Nellis popisuje takto: „Když jsem se rozhodl dát Láďu na zasloužený důchod, aby si užil volnosti s jinými koňmi, tak jsem zjišťoval, že si s nimi moc nerozumí a neustále čekal na člověka, prostě mu bylo s lidmi lépe.... Alici, Matěje a jejich děti jsem učil jezdit na jejich vlastním koni, ale byl to mladý koníček, který se sám potřeboval teprve učit a rozvíjet. Poměrně dlouho jsem zvažoval, jestli Láďu Alici přenechám jako jejich „učitele". Když se přijeli na Láďu podívat, bylo rozhodnuto, Láďa byl šťastný, tak odjel do nového domova a je mu tam s tou velkou a krásnou rodinou dobře."„

Photo © DORIAN films
Photo © DORIAN films

A sama Alice Nellis ještě doplňuje:Náš Láďa, kterého jsme od Mariana dostali na důchod, je už takový moudrý pán, který ví své. Většinu věcí už v životě viděl a zažil, takže i když jej něco trochu překvapí, obvykle to ustojí s důstojností. Samozřejmě někdy si umí postavit hlavu, ale i to dělá vcelku elegantně. Je to kůň, na kterém jezdím já - což znamená, že je to kůň, kterému já naprosto důvěřuji. K nám lidem je velmi shovívavý, což byl jeho celkový přístup k natáčení. Když jsme mu při přípravách poprvé projeli nad hlavou s obrovskou věží na velká světla a z druhé strany na něj mávali stříbrnými odrazkami, díval se na nás jako na blázny, se kterými bude muset být velmi trpělivý."

Film Buko režisérky Alice Nellis vypráví o tom, že štěstí přeje připraveným a taky těm, kteří se svému strachu dokážou postavit. „Buko je o tom, že život je krásný. Byť třeba ne na první pohled. O to víc je potřeba si to čas od času vzájemně připomenout," zve Alice Nellis diváky do kina.

V hlavní roli Jarmily se představí herečka Anna Cónová a dále se můžete těšit na Marthu Issovou,Petru Špalkovou, Jana Cinu, Martina KubačákaLenku Termerovou, Mariana Rodena a Miroslava Krobota. Natáčení filmu proběhlo převážně v Bořejově na Kokořínsku, ve stařičké chalupě, kterou objevil producent a zároveň architekt filmu Petr Fořt. Za chalupou je nádherná louka s výhledem na Bezděz, půvabné okolní lesy a háje. Podle Alice Nellis jde o projekt za odměnu: „Krásnější místo na práci si asi nedokážu představit. Přípravy na film probíhaly tak, že jsme s nejužším štábem a rodinou odjeli přímo na místo a tam několik týdnů pracovali na technickém scénáři a postupně se seznamovali s místními sousedy, kteří jsou mimochodem úplně báječní."

Producentem filmu je DORIAN Film - Petr Fořt, hlavním koproducentem Česká televize - kreativní producentka Helena Uldrichová a koproducentem Grimaldi Production - Mirka Grimaldi. Film Buko má premiéru naplánovanou na 29. září 2022 a do kin jej uvede distribuční společnost CinemArt.

Zdroj - Presskit CinemArt   


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového