Prvok, Šampón, Tečka a Karel - Chlapská krize středního věku, na kterou nezapomenete

06.08.2021

Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Příběh čtyř kamarádů, který z knižní podoby přešel na filmové plátno. Přiznám se, že knižní předloha mě minula, nějak mě prostě nelákala. Ovšem, u filmu jsem to měla přesně naopak. Jakmile jsem zjistila, že již míří do kin, prostě jsem ho potřebovala vidět. Sice mi to srovnání s knihou trochu chybí, ale v mém případě to je spíše výhodou. Obvykle totiž u filmů každému vyprávím, jak je to v knížce úplně jinak, a to se u "Prvoka" rozhodně nedělo.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel je příběh čtyř kamarádů ze střední školy. Každého zastihneme v trochu jiné životní situaci, ale zároveň všechny taky v krizi středního věku. Všichni naši hrdinové zjišťují, že vlastně nežijí tak, jak si kdysi dávno představovali, že jejich životům chybí ona pověstná šťáva, že se možná trochu zaprodali něčemu, v co dříve nevěřili a vůbec je to nečiní šťastnými.

A samozřejmě, nebyla by to parta kamarádů, aby se nerozhodla s tím něco udělat! Rozhodnou se, že si dají několik výzev, které jim onu pověstnou šťávu do života přinesou. Já vám neprozradím více, než že vznikne mnoho bizarních a velice vtipných a veselých situací. Ale samozřejmě, i těch vážnějších, takový je však život a důležité je to, co nám ve výsledku zůstává.

Již jsem zmínila, že mě film zaujal, jednak samozřejmě obsazením, které je hvězdné i ve vedlejších rolích, jednak také trailery, které jsem před filmem viděla. Tak nějak jsem tušila, že se budu velmi dobře bavit. A to se také stalo, bavila jsem se přímo královsky. Film je plný humoru i přesto, že dost specifického, který rozhodně nepochopí každý. Obecně bych řekla, že příběh tohoto filmu je cílený spíše na mužskou část publika, což považuji za příjemnou a osvěžující změnu.

Vzhledem k tomu, že Patrik Hartl je autorem knižní předlohy i scénáře, a dokonce si film i sám zrežíroval, očekávám, že zůstal věrný knize, nebo alespoň její myšlence. Když jsem pročítala jednotlivé názory na věrnost předloze, setkala jsem se jak s pozitivními, tak negativními ohlasy. Je to tedy asi jako vždy - těžké zavděčit se všem.

V hlavních rolích naprosto excelovali Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann nebo Daniela Kolářová. Čtveřice hlavních mužských hrdinů svůj výkon zahrála tak přesvědčivě, že pro mě nebylo těžké uvěřit, že jsou kamarádi ze střední, opravdu tak působili. I ve vedlejších rolích se ale objevila známá jména. Vidět můžeme například Kristýnu Bokovou, Janu Kolesárovou, Hanu Vágnerovou, Barboru Polákovou, Zuzanu Norisovou a mnoho dalších.

Film mě velice pobavil a považuji ho za jednu z nejzdařilejších českých komedií poslední doby. Zároveň si myslím, že se jedná o snímek, který skvěle vynikne právě na filmovém plátně, proto neváhejte a do kina si na něj zajděte. Filmové zpracování hodnotím jako téměř perfektní, protože trošku očekávám, že kniha bude ještě o chloupek lepší, jak už to tak bývá.   

Hodnocení - 98 %


Autorka recenze - Katie Dark