Česká televize uvede dokument Víta Klusáka o vzniku Zvonu #9801

13.09.2023

Před rokem se poprvé nad Prahou nesl hlas Zvonu #9801, který symbolicky připomíná 9 801 rekvírovaných zvonů, odvezených v srpnu 1942 z protektorátu do válečných továren v Říši. Tak mohutný zvon byl v Praze naposledy umístěn před téměř pěti sty lety. Zrod Zvonu #9801 podnítila stejnojmenná iniciativa, odlití v nejstarším rakouském zvonařství Grassmayr umožnila velká podpora dárců zapojených do veřejné sbírky. Výrobou pamětního zvonu naplnila dlouhodobá sbírka svůj první cíl, dalším je získání finančních prostředků na obnovu rekvírovaných zvonů z naší země za druhé světové války. Příběh Zvonu #9801 zachytil dokument Zvon zvonů v režii Víta Klusáka. Časosběrný snímek mapující jeho zrod, cestu a smysl uvede v premiéře Česká televize v pondělí 3. října večer na ČT2. Samotný Zvon #9801 může veřejnost vidět a slyšet na Náplavce u Rašínova nábřeží.

Mohutný Zvon #9801 nápisem na plášti sděluje: „Promlouvám hlasem tisíců zvonů, které umlčela válka.“ Jeho hmotnost – 9801 kilogramů – symbolizuje počet zvonů rekvírovaných během druhé světové války v protektorátu a následně odvezených lodí z pražských Manin do Hamburku. Osmdesát let poté, v srpnu 2022, symbolicky opět lodní dopravou připlul do Prahy. Naposledy došlo k umístění obdobně velkého zvonu v Čechách před téměř pěti sty lety, kdy byl pro katedrálu sv. Víta ulit zvon Zikmund. Zvon #9801 odlili mistři z dílny Grassmayr z Innsbrucku – nejstaršího zvonařství v Rakousku. Reliéfní výzdobu navrhli pražští zvoníci. Plášť je z jedné strany symbolicky poskládán ze střepů rekvírovaných zvonů a poprvé se nad Prahou rozezněl 28. srpna 2022. Zatím jen z dočasného útočiště na pražských náplavkách.

Příběh Zvonu #9801 zachytil dokument Zvon zvonů, který natočil filmový dokumentarista Vít Klusák. „V éře umělé inteligence a virtualitě všeho mě fascinovalo mít možnost s kamerou v ruce sledovat vznik jedinečného zvonu – hardwaru, který se po tisíce let vyrábí stále stejně. Tento zvon navíc svým vznikem připomíná, že zvonovinu alias bronz umíme my lidé tvořivě použít i zlovolně zneužít,“ říká režisér Vít Klusák. Výrobu zvonu dokumentoval štáb ve všech fázích – od výroby tzv. falešného zvonu z vosku až po vyloupnutí ještě horkého desetitunového Zvonu #9801 z formy. Dokument chce zároveň vystihnout vzkaz a ideu celého projektu, proto režisér vyzpovídal jeho iniciátory – zvoníky Ondřeje Boháče a Kryštofa Čižinského. Film obohacují jedinečné archivní záběry a fotografie z dob protektorátu, kdy při rekvizicích zmizelo z českých zvonic 9 801 zvonů, aby byly následně přetaveny na zbraně.

Dokumentární film obsahuje velkou dávku humanismu a všeho pozitivního, co v lidstvu stále je. Zaujalo mě poselství filmu, že i když se vlivem nesmyslných lidských konfliktů nějaké hodnoty zničí, vždy je příležitost to napravit, třebas i se zpožděním několika generací, a tím tomu dát nový smysl. A v tomto případě je to zvon – symbol vznešené duchovnosti, komunikace a mírumilovnosti. Byl jsem rád, že se Česká televize mohla na filmu podílet, protože taková poselství na televizní obrazovku v dnešní době rozhodně patří,“ vysvětlil manažer vývoje dokumentární tvorby ČT Radomír Šofr.

Zvon #9801 daruje spolek Sanctus Castulus, jenž za projektem stojí, hlavnímu městu Praha. Umístěn by měl být v budoucím Parku Maniny na Rohanském ostrově, symbolicky v místech, kde byl za války „hřbitov zvonů“, odkud byly zvony odváženy. „Na vlastní konstrukci pro zavěšení zvonu bude v září vypsána architektonická soutěž. Momentálně najdete Zvon #9801 na Náplavce u Rašínova nábřeží, kam si také každé pondělí od 18:00 do 18:30 může přijít vyzkoušet zvonění veřejnost,“ doplnil producent Ma rek Vocel

Zvon #9801 nahradil tisíce umlčených zvonů jedním silným a živým hlasem, cílem je ale vrátit do českých zvonic všech 9 801 rekvírovaných zvonů a obnovit tak český zvonový fond. Iniciátoři věří, že k naplnění tohoto cíle opět dopomůže pokračující sbírka. „Díky za vznik Zvonu #9801 patří všem dárcům, kteří myšlenku podpořili finančním příspěvkem do veřejné sbírky. Nyní sbírka pokračuje dál a vybírá peníze na obnovu rekvírovaných zvonů z naší země za druhé světové války. Naplní se tak symbolika Zvonu #9801 jako hlasu za všechny ztracené zvony,“ přeje si pražský zvoník a předseda spolku Sanctus Castulus Ondřej Boháč.

Zvon #9801 v číslech

spodní průměr 258 cm
výška bez koruny 187 cm
hmotnost zvonu 9 801 kg
hmotnost srdce cca 300 kg
nárazový tón f0


Kolegium / iniciátoři:

Ondřej Boháč – geograf a zvoník (na iniciativě se podílí svým soukromým zájmem zvoníka, nikoliv z funkce ředitele IPR Praha), Marek Vocel –producent, Radek Lunga – kampanolog, Josef Pleskot – architekt, Jiří Padevět – spisovatel, Janek Rubeš – dokumentarista, Kryštof Čižinský – zvoník, Jan Lukačevič – kosmický inženýr a zvoník, Štěpán Valenta – zvoník, Tomáš Lapáček – politolog a zvoník, Leoš Válka – galerista, Jana Tomas Sedláčková – manažerka, Jan Mikulka – dokumentarista, Aleš Berný – novinář, Barbora Musilová – designérka


Iniciativě Zvon #9801 poskytli záštitu:

Jana Černochová, ministryně obrany ČR
Petr Hejma, starosta MČ Praha 1
Jan Chabr, radní hl. m. Praha pro správu majetku a majetkových podílůDárci a partneři:
Nadace PPF

Díky podpoře a aktivnímu zapojení Nadace PPF bylo možné započít realizaci náročného projektu Zvon #9801.J&T Real Estate

Zásluhou společnosti J&T Real Estate a jejich finanční podpoře bylo možné pokročit v realizaci náročného projektu Zvon #9801.Sekyra Group

Příspěvěk společnosti Sekyra Group posouvá tento unikátní projekt blíže k jeho dokončení a zvon také nalezne své nové symbolické místo v srdci Prahy.

Karlín Group
BPD Partners
Amadeus Real Estate
Conseq Investment Management
Havel & Partners
Kooperativa pojišťovna
Alza.cz

Ministerstvo obrany České republiky
Magistrát hl. m. Prahy
Městská část Praha 1
Povodí Vltavy, státní podnik
 Státní plavební správa

 Trade Centre Praha, a. s.Mediální partneři:
Generálním mediálním partnerem projektu Zvon #9801 je Česká televize.
Mediálním partnerem projektu je Český rozhlas Radiožurnál.


Zdroj textu – Tisková zpráva České televize