Hraná předělávka Malé mořské víly přináší několik zajímavých změn, které by si určitě zpětně našly místo i v původním animovaném filmu. Navíc je kvalitně obsazená, má ucházející vizuál a nedělá slavnému dílu ostudu. Kde je tedy problém? Jedná se o nenápaditou kopii, jež se bojí udělat výraznější zásahy do příběhu, čímž by se více odlišila od...
Predátor: Kořist - Prey je to dobrý!?
Značka Predátor se vždycky těšila obrovskému potenciálu. Bohužel je smutnou pravdou, že od prvního dílu hlavouni v Hollywoodu nepřišli na to, jak na filmovou legendu správně navázat. Zkoušelo se to různými směry, posledním byl například blockbusterovější přírůstek v podobě snímku Predátor: Evoluce od režiséra Shanea Blacka. Hláškující postavy a odlehčenější přístup však nebylo to pravé, co by si vesmírná lovec zasloužil a diváci i kritici se na tom shodovali.
Rok se s rokem sešel a i když už Predátor neloví lišky, ale je pod nadvládou Disneyho, netrvalo dlouho a máme tu nový pokus o oživení této zdánlivě vyhynulé franšízy. Kravaťákům u Disney totiž došlo, že se zde přeci jen skrývá jakési kouzlo a finanční potenciál. Rozhodli se na značku podívat trochu z jiného úhlu a zaměřit se na samotné jádro a původní myšlenku. A ono se to překvapivě povedlo.
Režisér
Dan Trachtenberg nás zavedl na komančskou prérii na začátku 17.
století. Zajímavý krok, řeknete si nejspíš. Proti komu bude predátor
bojovat? Vždyť proti Indiánům, kteří neznají konvenční zbraně, bude mít nesrovnatelnou výhodu! Máte pravdu, pohádkový román od
Karla Maye si tady určitě nepředstavujte. Tady se jde drasticky na blízko a na krev.
Sledujeme mladou lovkyni (Amber Midthunder), která si musí ve svém kmeni vydobít pevné postavení a sama se ještě v lovu hledá. Nemá samopaly a raketomet, jako měl Arnie, ale má jinou velice podstatnou zbraň - sekeru na provázku. Ehm, pardon... Intelekt, ano to je ta zbraň. Určitě je dost vynalézavá, pálí jí to. To je dobře, protože již za nedlouho ji půjde po krku drsnější zvíře než puma nebo medvěd.
Víte, na prvním Predátorovi pro mě nebyla nejzajímavější nahláškovanost nebo nějaké blockbusterové měřítko. Ne. V čem film pro mě vynikal byl prostě a jednoduše souboj jeden na jednoho. Lovec a kořist. Kořist, která měla značnou nevýhodu, ale dokázala lovce přechytračit a na poslední chvíli změnit tento status quo. Prey se k tomuto původnímu tématu vrací a servíruje nám díky tomu zábavnější podívanou, než tomu bylo doposud.
Je
více než uspokojivé vidět film, kterému jde jen o tohle a nesnaží se být zbytečně velkolepý a šokovat. Sledovat
hrdinku hodinu a půl, jak se pokouší vynalézat zbraně, pochopit
motiv nepřítele a jeho techniku, které nerozumí, je prostě
zábavné. Film je chytře napsaný, zbytečně se v něm nemluví a
radši vám vše ukazuje. CGI a jiné efekty možná odpovídají
streamovací platformě, avšak nemáte zároveň problém mu to odpouštět.
Necítíte pachuť zeleného plátna, místo toho si vychutnáváte
vůni zelených lesů a trochu toho špinavého bláta. Je pravdou,
že se občas jde s tempem dolů, ve správných
místech si vás však film vždy udrží v napětí, které se dostavuje zejména v akčních sekvencích. Velmi dobře se kouká na kombinaci různých bojových technik,
vynalézavost a souboje historických bambitek a sci-fi zbraní z
vesmíru. Indiánská znalost přírody a
bylinek se projevila i na tónu snímku a režisér krásně pracuje
s prostředím, které se různě nastiňuje a později i umně využívá.
Shrnutí
Co si o tom všem po zhlédnutí myslím? Chci víc takových filmů. Prosím! Mnohem radši si dám pět kratších atmosférických hororů ročně, které se budou soustředit na postavu, její motivy a cestu, než na pět zapomenutelných blockbusterů za dvě stě mega. Ty totiž tenhle pocit reálna a dopad nemají. Moc děkuji Disney za překvapivý krok tímto směrem. Neříkám, že Predátor: Kořist je nějaké veledílo, ale je to zábavný film. V přehlcenosti a masáži eposů a rozmáchlých masivních děl působí svěžím a čerstvým dojmem a já to vítám s otevřenou náručí.
Hodnocení - 75 %
Autor recenze - Wade Wright
Nejnovější články
Přečtěte si jako první, co je nového
Nedávno jsme vydali recenzi komiksu Zázrak a Pružina, který (konečně!) přináší první český superhrdinský tým. Nedalo nám to a museli jsme vyzpovídat (naše redaktorka Kristýna) jeho autory – Petra Macka (scénář) a Petra Kopla (kresba) – abychom zjistili, kdo stojí za touto veskrze průkopnickou a kvalitní prací.
Poslední dobou to píšeme až nějak moc často, ale zdá se, že se nám tu v Česku uchytila nová disciplína. Ano, řeč je o manze. A říkáme tedy znovu – na pultech knihkupectví se dostala zbrusu nová manga série z Nakladatelství CREW. Už od vydání se o ní mluvilo v různých spojení jako například: „Trochu jiná Spy x Family...
Jak už jsme mohli zjistit, díly z této velmi temné a seriózní série vycházejí velmi rychle po sobě a čtvrtý díl není žádná výjimka.