POP Funko - Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

02.09.2021

Marvel se snaží po průměrné Black Widow napravit reputaci. A nebylo by to Funko, aby nám k nejnovější marvelovce nepřineslo novou sérii figurek!

Asie volá

Jak asi každý v koutku duše tuší, Shang-Chiho sólovka vznikla zejména proto, že se Marvel snaží dosáhnout na velmi bohatý asijský trh. Podobně totiž postupoval i v případě Black Panthera, který cílil primárně na černošské publikum. A taky se mu to podařilo. Jen v Americe totiž T´Challa se svým wakandským příběhem dosáhl na neuvěřitelných $700,426,566 - což je například o necelých 300 milionů dolarů více, než zvládla na stejném trhu vydělat Civil War, která sázela na masivní konflikt Kapitána Ameriky a Iron Mana. Disney tedy doufá, že by podobný efekt mohl zafungovat i v případě prvního asijského hrdiny. Jenže to bude mít docela těžké.

Když pomineme fakt, že ve světě řádí covid, který houfně zavírá kina, Shang-Chimu nehraje do karet ani poměrně slabá marketingová kampaň. Většina odborníků se totiž shoduje na tom, že valná část lidí o filmu a jeho zapojení do MCU nic moc neví. V prognózách se tedy často pracuje i s černým scénářem, ve kterém by Shang mohl dopadnout v tržbách podobně mizerně jako druhý Sebevražedný oddíl Jamese Gunna. Přitom na Sebevražedný oddíl se od kritiků a fanoušků snášela prakticky jen samá chvála. A stejně to nepomohlo.

Úsměvné je, že slabé kampaně se chytili i konspirátoři, kteří ji označili za „rasistickou". Ti se totiž domnívají, že někteří z vysoce postavených představitelů Disney a Marvelu chtějí film potopit jen proto, že je hlavní hrdina Asiat. Což je dost bizarní...

Funko vrací „úder"

Ale pojďme na to, kvůli čemu tento článek vznikl. A tím je základní série k filmu Shang-Chi a legenda o deseti prstenech, která sází primárně na lidské postavy.

Jak už tomu v případě „lidských sérií" bývá, rozdílů vůči klasickým figurkám z jiných filmů a seriálů není tolik. Oproti Space Jamu, na který jsem se zaměřil v minulém čísle sběratelského koutku, tak ubývá prostoru pro kreativitu. I přesto však musím říct, že se některé kousky povedlo docela slušně odlišit.

To je příklad hlavně Jiang Li, které vyniká zejména netradičním úborem. Šaty spolu s vlasy vlajícími ve výskoku, barevně zdobenou masku a tradiční bambusový klobouk, který Asii poměrně jednoduše odlišuje od zbytku světa. Tím vším se Jiang vymyká ze standardní šablony POP Funko. Vzhledem k tomu, že se jedná o postavu, která bude spíše plnit roli mentorky, jež si srdce fanoušků bude získávat obtížněji než hlavní hrdinové, kreativní pojetí figurky může k rozšíření sbírky přimět více sběratelů, než by bylo u této postavy jinak běžné.

Oproti tomu docela standardní provedení Wenwua může lákat fanoušky Marvelu už proto, že Mandarina prostě chtějí. Musím však ocenit, že se Funko snaží a postupem času přidává na figurky i další detaily, které jste dříve prakticky nepotkali. Wenwuova figurka má totiž vrásky, které zcela jasně poukazují na jeho vyšší věk. A jak jinak odlišit postavu, když klasický formát „POP hlavičky" jen tak nezměníte?

Já si nakonec vybral samotného Shang-Chiho. Razor Fist mě nezaujal, Xialing i přes „netradiční lano" taktéž ne, a ke Katy mám bohužel averzi. Hraje ji totiž Awkwafina, kterou jako herečku moc nemusím. Volba tedy byla jasná.

Shang-Chi má v sérii dvě figurky, přičemž jedna dokonale splňuje moji představu o novém kousku do sbírky - zajímavá póza a rozpoznatelný charakter postavy. Samozřejmě jsem tedy vzal figurku, která je zachycena v kopu. Bojový kop je navíc doplněn o „vzdušný efekt", jenž na figurce vypadá naprosto skvěle. Jeho provedení je velmi podobné například vodě kolem Aquamana (POP Funko 245) a nádherně pasuje do sbírky.

Výběr postaviček k filmu „Shang-Chi a legenda o deseti prstenech" není bohužel tak bohatý, jak bychom si asi všichni přáli. I přesto se zde najdou kousky, které dokážou zaujmout svým provedením (Jiang Li), detailem textur na oblečení nebo pohybovými efekty (Shang-Chi, který vykopává nohu). I když z mého pohledu série jako taková patří spíše k těm průměrnějším, minimálně jeden kousek si tady podle vkusu zvládne najít asi úplně každý.

Pokud navíc zabloudíte dál do hlubin internetu, narazíte na další figurky, které v hlavní sérii nenajdete. Za zmínku stojí například drak „The Great Protector" nebo „Death Dealer", které bych oba moc rád viděl v hlavní sérii. Tak třeba se na náš trh taky jednoho dne dostanou.