Pop Culture Muzeum Jilemnice: Peckovní záležitost od fandy pro fandy

20.06.2023

Fandomeři žijící zejména mimo naše půvabné hlavní město si častokrát povzdechnou, proč je to či ono „vždycky v Praze“. Ačkoli právě té už nějaký ten pátek šlape na paty Brno, do hry se teprve nedávno vložila také podkrkonošská Jilemnice. Tamní POP CULTURE MUZEUM má pod palcem nadšený multifandomer Josef Mikaska a věřte nám, je to záležitost vskutku pecková. Vždyť si slavnostní otevření nenechal ujít ani Stanislav Yanevski alias Viktor Krum!

Jilemnické muzeum popkultury otevřelo své brány 13. května letošního roku, a to za účasti fešného sympaťáka Stanislava Yanevskiho, kterého všichni dobře známe jako příčinu Ronova žárlivého frfňání ve filmovém Harrym Potterovi. Kdo by očekával, že se bude jednat jen o takovou malou komůrku s pár fajn hračičkami, na kterou naláká jen pěkná Standova tvářička, byl by (a bude) překvapen. POP CULTURE MUZEUM Josefa Mikasky je oázou čirého geekovství pro všechny milovníky Marvelu, DC, Pána prstenů, Harryho Pottera, Hry o trůny, Star Wars a dalších blockbusterů, ale najdete tu i klasiku v podobě Rockyho, Akt X či Terminátora.

Tím však přehlídka, ze které každému správnému fandovi zákonitě z koutku úst ukápne slina, zdaleka nekončí. Muzeum nabízí také štědrou nálož desek, plakátů a rekvizit z koncertů slavných kapel (Deep Purple, Depeche Mode, Kiss, Red Hot Chili Peppers a další) a hudebních ikon zvučných jmen (Lady Gaga, Elton John, Marilyn Manson aj.), přičemž téměř všechny jsou podepsané přímo těmito umělci. Podpisy se skví také na plakátech k filmům a seriálům, na figurkách (překvapí i obrovské množství luxusních kousků požehnaných dotekem a autogramem filmových představitelů či tvůrců) i rekvizitách (například ikonických botkách někdejší královny našich snů Pamely Anderson).

Pokud vám snad hudba nebo svět filmu nic neříká, muzeum pamatuje i na takové heretiky. Celá jedna část úchvatné sbírky se týká sportu, zejména pak ledního hokeje. Geek, sběratel a především majitel všech kousků v této nádherné kolekci Josef Mikaska nás do Jilemnice lákal již na letošním Comic Con Prague, kde se návštěvníci mohli prostřednictvím nabízených letáků předběžně připravit na tu nálož nefalšované lásky k pop kultuře. Ta na vás totiž při návštěvě jilemnického muzea dýchne doslova na každém metru a pozor, je prudce nakažlivá.

Každá část sbírky je umístěna, nasvícena a naaranžována způsobem, který vás přiměje na okamžik zastavit a v mysli si přehrávat vaše oblíbené scény z toho či onoho seriálu nebo filmové ságy. Ani si neuvědomíte, že v muzeu strávíte hodinu i déle – takovým způsobem tamní atmosféra dokáže pohltit a nadchnout. Sotva si řeknete, že tu něco chybí, už to na vás pomrkává z další vitríny. A další. A té hned potom. Potěšit se můžete podepsanými komiksy i nádherně naaranžovanými scénami z ikonických snímků. Zkrátka – na své si tu přijde opravdu každý. Majitel muzea nás má zkrátka přečtené a ďábelsky vás přiměje do jeho království vstoupit přes obchůdek od podlahy po strop napěchovaný suvenýry, z nichž mnohé nesou podpisy příslušných umělců. Z vlastní zkušenosti vřele doporučujeme zamáčknout slzu, polknout slinu a s nákupem počkat až po prohlídce.

Naši návštěvu kromě doprovodu majitele zpříjemnil ještě další nečekaný host. Společnost nám dělala herečka Jana Sedlmajerová (Ukradená vzducholoď, „Pane, vy jste vdova!“, Petrolejové lampy, Noc na Karlštejně, Adéla ještě nevečeřela aj.). S touto okouzlující dámou jsme pohovořili o zlaté éře českého filmu a posteskli si nad tím, kam některé počiny kdysi úchvatné české kinematografie směřují. Rovněž jsme v rámci debaty o složení muzejní sbírky položili základ myšlence, že sekce ryze českého filmu by jilemnickému svatostánku kulturní tvorby rozhodně slušela.

Nápad otevřít takové muzeum zrovna v Jilemnici přišel k Josefovi trochu oklikou. Každý máme ve svém okolí kamaráda, kterému tu a tam v žertu řekneme, že by „z té své sbírky mohl klidně udělat muzeum“. No, tady byl tím kamarádem právě on. Šlo jednoduše o způsob, jak doma přestat přeskakovat bedny a zároveň se podělit s ostatními o trochu své vášně. Město Jilemnice pak bylo logickou volbou, Josef je kousek odtud doma. Téměř každý kousek v muzeu má pro něj samotného obrovský význam, ty největší srdcovky ale zatím návštěvníkům odhalit nehodlá. Zároveň se nechal slyšet, že to, co muzeum nabízí nyní, zdaleka není konečná. Sbírku totiž plánuje ještě trochu rozšířit. Plány do budoucna jsou velkolepé – workshopy, akce pro fanoušky a pravidelné nové výstavy.


ZÁVĚREM

Pokud zvažujete, že byste POP CULTURE MUZEUM v Jilemnici navštívili, pak určitě neváhejte. Ač se může na první pohled zdát, že toto malé městečko nedaleko Krkonoš není pro takový ambiciózní projekt dost velké, není tomu tak. Místo pro muzeum je zvolené výborně a prostoru věnovanému samotné výstavě nelze vytknout prakticky nic. Nejsou zde nezajímavé části ani hluchá místa, zároveň však expozice není nijak přeplácaná. Návštěvník jí proplouvá s rostoucím nadšením a možnost zakoupit v přidruženém obchůdku i často raritní kousky je jen třešničkou na dortu. Každá část je jinak nasvícená a naaranžovaná a prostory mezi nimi na sebe plynule navazují. Otevřený, překvapivě rozsáhlý prostor vás přiměje se co chvíli vracet, jen abyste zjistili, že jste přehlédli zajímavý detail či model, který z jiného úhlu záměrně nebylo možné zahlédnout. Ano, tohle je místo, kam se budete rádi vracet a těšit se, čím vás majitel překvapí tentokrát.


Autorka textu – Kristýna Mia Vondřichová

V následující fotogalerii se můžete projít po muzeu spolu s námi