Perverzní páprda – zvrhlé srandičky pro náročné

17.07.2022

Řekněme si to upřímně, každý má občas chuť na nějaký ten peprnější vtípek, občas i doprovázený nějakým tím lechtivějším obrázkem. Ti uhlazenější teď budou mrmlat něco o zvrhlících a pokleslosti jejich humoru, ale víte co? Ať si! Jsme banda úchylů a jsme na to hrdí - a právě pro nás je tu Perverzní páprda, sbírka toho nejkošilatějšího v extra formátu!

Nakladatelství CREW slaví 25. narozeniny a k této příležitosti si pro své věrné připravilo speciální dáreček - komiks Perverzní páprda. Že vám je ten úchylný dědek nějak povědomý? To by měl, protože se již v minulosti tu a tam objevoval v magazínu CREW. Páprda je dílem francouzského spisovatele Marcela Gottlieba, známého jako Gotlib.

Vědom si toho, že s velkou perverzností přichází i velká zodpovědnost, oblažuje Páprda svou úchylnou přítomností všechny věkové kategorie a ctí i rovnost pohlaví a svobodu vyznání. Vybaven olezlým baloňákem (víme přece, že všichni cool týpci nosí baloňák), věčnou nudlí u nosu, bezzubou, jízlivě se šklebící tlamou a notnou dávkou exhibicionismu, předvádí "esso pesso" na potkání a na počkání seřeže, urazí a lehce zmrzačí kohokoli, kdo včas neuteče.

Pokud už se třesete na souvislý příběh, důmyslně protkaný scénkami s odhaleným nádobíčkem nebo sexuálním obtěžováním každého, kdo se namane, budete zklamáni. Perverzní páprda je sbírkou skečů o rozsahu od dvou či tří panelů do několika stran. Ačkoli ve výsledku zase tolik nahých těl neuvidíme, pokud vám činí potíže překousnout nějaký ten pedofilní fóreček, úplně vám nedělají dobře místy nechutné vtipy o vyměšování všeho druhu, ale přesto jste si na Páprdu mysleli, odložte ho - alespoň do doby, než si váš žaludek zvykne na trochu ostřejší nášup.

Nechutný dědek, který je ústřední postavou tohoto komiksu, je doslova přeborníkem na více či méně potměšilé vtípky, jejichž kvalita se pohybuje v celé škále stupnice od jedné do desíti, přičemž jednička značí „vážně vydařený fór" a desítka „wtf, ty úchylnej magore?!". Osobně jsem se nejvíc bavila u dokonale stereotypních srandiček v hlavní roli s kněžími či Mojžíšem. Ke konci se vyskytující barevné bonusy byly jen třešničkou na dortu a upřímně, na svém kousku bych takových třešniček snesla klidně i víc.

Gotlib je zkrátka umělec každým coulem a jeho kresba je svého druhu dokonalá. V každém tahu dokonale zužitkoval svůj cit pro karikaturu, jednotlivé panely jsou až na „bojové" scény přehledné a čtenář se snadno zorientuje. To vše doplňují vtipné hlášky a postřehy, ze kterých cukne koutek i tomu nejzatvrzelejšímu mračounovi. Velký formát a tvrdé desky byly ze strany CREW jednoznačně dobrou volbou, těch 64 stran si to zaslouží. Zkrátka - když dárek, tak pořádný.

Jakožto fanynka klasiky typu Constantine, starší vydání Iron Mana či Kapitána Ameriky, případně Hellboye, jsem zrovna u tohohle díla nečekala, že mě něčím zaujme a při čtení ze mě vyrazí víc než drobné uchechtnutí se, ale - bavila jsem se. Fakt, že jo. Nad některými kousky jsem se řehnila jak Norman Osborn ve svém poněkud nevyrovnanějším období, nad některými jsem ucedila alespoň mírně znechucené „heh". Ve výsledku se nicméně jedná o šťavnatou oddechovku, která sice urazí snad úplně všechny, ale od toho tu snad toho Perverzního páprdu máme, nebo ne?

Komiks lze zakoupit v kamenných obchodech či e-shopu NAKLADATELSTVÍ CREW

Autorka článku - Mia


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového