Další lavička Jaroslava Foglara odhalena!

14.10.2021

Příznivci a obdivovatelé Jestřábova odkazu měli ve středu 13. října 2021 opět slavnostní den. Před budovou Městské knihovny v Praze v Korunní ulici totiž došlo na odhalení v pořadí již páté lavičky s tématikou Foglarových knih. Tentokrát se dostalo pocty Tajemné Řásnovce.

Ptáte se, proč zrovna zde? Inu, v Korunní totiž JF strávil dost podstatnou část svého života, poněvadž sem se přestěhoval s maminkou a bratrem, když mu bylo sedm let. V knize Tajemná Řásnovka je navíc pasáž, která popisuje jednu místní zvláštnost, jíž je dlouhá rýha vyrytá v kameni podél oplocení knihovny a vedlejší zahrady. Sami si můžete pojezdit prstem a představovat si, jak tudy chodíval malý Jaroslav a i svými prstíky pomáhal tuto rýhu uchovat pro další generace. Tolik tedy k důvodu, proč zrovna okolí knihovny.
Pokud chcete vědět, kde se nachází ostatní lavičky a taktéž se dozvědět další podrobnosti, pak navštivte webovky Skautské nadace ZDE.

A jak probíhala samotná akce?

Na začátek musím říct, že jsem byl překvapen hojnou účastí, která znemožňovala běžným návštěvníkům průchod do objektu. Odhad na tohle moc nemám, ale více jak 50 lidí zde bylo určitě. A dost z nich bylo pod 18 let, přítomnost mnoha skautů nepřekvapí. 

Těmi nejdůležitějšími osobami se stali Roman Šantora, který má ve Skautské nadaci JF na starost správu Foglarova odkazu a Tomáš Řehák, ředitel Městské knihovny, předseda nadační rady a spoluzakladatel SNJF.

Pan Šantora se ujmul úvodního slova, kde osvětlil důvody toho, proč se akce koná zde a hned následně požádal pana Řeháka taktéž o proslov, který s tím sice vůbec nepočítal, ale i tak vystřihl moc pěkné poselství. Posuďte sami:


,,...Pro mě je tohle záležitost emoční. Já tady nejsem ani jako ředitel, ani jako předseda nadační rady, já jsem tady jako jeden z těch, kterým knížky Jaroslava Foglara změnily život. Já si pamatuju, jak jsem asi ve 14 letech strašně moc času strávil tím, že jsem se pokoušel vymyslet Fan-Tan. Protože z těch letmých útržků v knížce mi přišlo, že to přece musí nějak fungovat, dokonce se mi pak podařilo vyrobit prototyp stolní hry, ale nikdo jí se mnou nechtěl hrát. V tomhle směru jsem neuspěl.

Ale protože je tady spousta dětí v tuhle chvíli, tak já vám jenom chci, a to můžu jako ředitel knihovny, poradit, abyste četli. Neznám žádnou důležitější věc, která mě v životě ovlivnila, než to, že se člověk tím, že čte příběhy, stává  zároveň jejich hlavním hrdinou, hercem, režisérem...že si prostě představuje věci. Já jsem si představoval, jak asi ten Fan-Tan vypadal, když ho hráli. Představoval jsem si ty kluky a představoval jsem si to město a tato schopnost představovat si na základě psaného slova se potom časem přelije do schopnosti napsat svojí představu. A nic moc důležitějšího se už člověk v životě nenaučí.

Takže vám všem, kteří jste na prahu toho úžasného dobrodružství, čtenářství, přeju aby vás to bavilo aspoň z poloviny tak jako mě. A Skautské nadaci Jaroslava Foglara a přátelům chci poděkovat za tuhle iniciativu, svým kolegům z Městské knihovny chci poděkovat za tuhle iniciativu, protože žádný lepší místo pro tuhle lavičku fakt není!"


Následně přišlo předčítání onoho úryvku z knihy, kde se hovoří o rýze v kameni a poté už přišlo konečně odhalení. Pan Šantora nám dokonce prozradil jeden zajímavý fakt, a to, že do odhalení byla lavička přikryta dekou, jež pocházela z bytu samotného pana Foglara. Lavička je vyrobena z dubového dřeva, vyzdobená motivy z knihy Tajemná Řásnovka, které zpodobnil řezbář Stanislav Pokorný. Výroba lavičky - DŘEVO NÁRO, s. r. o.

Po slavnostním odhalení byl umožněn vstup do budovy knihovny, kde se v přízemí nachází nástěnka s informacemi z Foglarova života, takže člověk zcela neznalý jeho životních cest si může v klidu přečíst, o hoho se vůbec jednalo, proč se mu říkalo Jestřáb, k vidění zde byly i symboly jednotlivých táborů a další zajímavosti z jeho civilního i skautského života.

Místnost v patře nabízí přehlídku doposud vydaných knih v nakladatelství Albatros s novými ilustracemi, pár her inspirovaných Foglarovými knihami a na nástěnce jsou k vidění ilustrace Barbory Kyškové ke knize Tajemná Řásnovka. Paní Kyšková byla na akci taktéž přítomna a rozdala hromadu podpisů.  

Skvělým dárkem pro sběratele byla i možnost si vzít speciální záložku do knihy, připomínající dnešní událost. Foto naleznete v galerii výše.

Osobně mohu říct, že vůbec celá myšlenka laviček s tématikou foglarovek rozesetých po Praze je skvělý nápad. Nejenže jde o příjemná místa, kde se člověk posadí dokonce i rád, ale zásadní je především udržování Foglarova odkazu, jeho práce a myšlenek, které inspirují další tvůrce dodnes. 


Dokud bude mít další a další generace na očích byť jen střípky jeho práce, bude stále naživu, což považuji za jednu z nejdůležitějších věcí, které jako národ máme.  


Autor článku - Michal Černý