Osada - Moderní Chalupáři jsou nejlepším českým komediálním seriálem roku

03.10.2021

Petr Kolečko - vycházející hvězda české scénáristiky, jemuž jdou popravdě mnohem lépe seriály, než filmy. Kdo nezná Lajnu či Most aspoň z vyprávění od svých kamarádů, žil poslední dva roky asi v jiné zemi. Nyní se ve spolupráci s Radkem Bajgarem a Janem Bártkem pustili do tématu, které je v Česku národním sportem. Chataření

Abych se přiznal, tuto ,,recenzi" píšu po zhlédnutí teprve 5 dílů, ale více jich prozatím z celkových 13 venku není. A i tak si troufám říct, že P. Kolečko opět ukazuje, že konverzace běžného českého lidu o tématech, které řeší každý z nás, mu jdou na jedničku. Dialogy mezi postavami nepůsobí vůbec uměle, a to i přesto, že se veskrze jedná o lehce předimenzované prototypy jednotlivých vrstev společnosti. Byť typického nafoukaného milionáře zde nepotkáme.

A o co v tomhle moderním pojetí nepřekonatelných Chalupářů vlastně jde?

Do osady Záhoří se na jaře sjíždějí, stejně jako každý rok, obyvatelé místních chatek. Každý ví, co může od druhého čekat a za dlouhá léta společných pobytů se těší hlavně na jedno - Pohodu. A to za každou cenu!

Novým prvkem se pro ně stávají Srovnalovi, pražáci až na kost. David Srovnal (Martin Myšička) je IT odborník, který bez své wifiny nedá ani ránu a přijel se do přírody odpojit od techniky a naučit se spojovat s přírodou. To vše na popud své ženy Ivany (Pavla Beretová), pohodové a starostlivé městské holky, která si chce prostě jen odpočinout.

A ihned zjišťují, že pohodu tady možná najdou, ale rozhodně ne klid.  Jako první, co totiž musí po příjezdu řešit, jsou vykradené chatky.

A jací jsou vůbec ostatní obyvatelé Záhoří? Každý svým způsobem geniální.

Snad nejvíce utkví v paměti Rubalovi (excelentní Radek Holub a Petra Nesvačilová). Helena - majitelka kadeřnictví, pečující neustále o své tělo a Milan - voják v záloze, kadeřník, řemeslník a zástupce místního ,,náčelníka", jenž touží po starých českých zvyklostech, své ženě a postu náčelníka. Jejich dialogy a vůbec interakce s ostatními patří k tomu nejlepšímu, co seriál nabízí, A ty růžové croksy!

Južanovi (Igor Bareš, Eva Leinweberová, Filip František Červenka), kteří se snaží před ostatními utajit, že jsou bohatí, Krausovi (Jan Polášek, Jana Plodková, Karolína Lea Nováková), kde se dal tatínek na ortodoxní židovství, a maminka s dcerou se to snaží přežít v psychickém zdraví. Maminka pomocí vína, dcera pomocí lásky.

Dále Stýblovi (Pavel Nový, Jana Švandová), sportovně založení senioři, o nichž prozatím moc nevíme, avšak hádám, že svojí důležitou roli ještě sehrají. Minimálně pan Stýblo díky své basketbalové minulosti zachránil tradiční místo pro májku.

Oblíbenou dvojicí se jistě stanou i Rybákovy (Ivana Chýlková, Šárka Vaculíková) spolu s jejich dočasnou návštěvou, policistou Fraňkem (Stanislav Majer). Máma Lucie je spisovatelka a na chatu jezdí načerpat inspiraci, dcera Jana jezdí prostě jen za odpočinkem a četbou knih. Do chaty se jim nastěhuje vyšetřují policista, svůdník a velmi líný kriminalista, čímž vzniká další veliká a podivná romance.

A nakonec je tu Tomáš Hanák, který hraje amerického příbuzného zdejšího náčelníka Keyhosse, jenž skončil v nemocnici. Pro mě je to největší slabina seriálu a zcela nadbytečná postava. Možná měla symbolizovat vzájemné  nepochopení Čechů a Američanů, no nedopadlo to nejlépe a snad nejvíce jeho interakce s ostatními působí nejvíce uměle. Navíc Tomášova americká čeština není vůbec věrohodná, často plete sám sebe a tak nějak nechápu účel této postavy, která za všech 5 dílů nedostala jasnou charakteristiku a cíl. Tak snad se to zlepší.

Abych příliš neprozrazoval a nekazil vám tak zážitek, celé to shrnu tím, že se královsky pobavíte, často se zasmějete upřímně nahlas, což se u současné české produkce stává opravdu málokdy. Pokud bych měl zhodnotit, čím seriál exceluje, pak je to jistě opravdový a srozumitelný humor, blízký široké skupině diváků. Taky si zde každý najde svého oblíbence, byť jsou všechny postavy hozené lehce do ,,absurdna", ale to je jen z toho důvodu, aby vynikly jednotlivé charaktery. 

V neposlední řadě je to výběr herců. Podle rozhovorů, které najdete na stránkách ČT, si všichni natáčení náramně užili, což je na výsledku znát. Rodinné dvojice/trojice k sobě perfektně pasují a když se vám bude zdát na začátku někdo otravný, po pár dílech jeho pohnutky dokážete pochopit, což vam pomůže se s postavou sžít. Věříte jim každé rozhodnutí. Tedy až na Hanáka.

Moje hodnocení samozřejmě bude finální až po konci seriálu, kdy určitě sepíšu dojem z celého díla, ale už teď si můžeme vytvořit docela pěkný obrázek o výsledku. A rozhodně je co chválit.

Po Kukačkách se tak jedná o další vidění hodnou podívanou na obrazovkách/monitorech České televize, která si bezpochyby zaslouží nějaké ocenění. Prima se svými novými seriály z tohoto roku má co dohánět.

Hodnocení (viděno 5 dílů) - 90 %


Autor článku - Michal Černý