Oppenheimer - Christopher Nolan natočil bombu... doslova (trailer)

19.12.2022

Zřejmě se nenajde nikdo, kdo by kdy o Robertu Oppenheimerovi, nebo jeho nejslavnější práci, nikdy neslyšel. Nápověda, přezdívá se mu Otec atomové bomby“. Jasně, nebyl to on, kdo na tu samotnou myšlenku přišel, už nacisté se ji pokoušeli sestrojit, ale teprve až s jeho pomocí se lidstvo roku 1945 dočkalo „úspěšného“ završení díla. A právě tahle důležitá postava našich dějin se dostala do hledáčku Christophera Nolana, jenž se rozhodl natočit, kromě zpracování jeho životopisu, atomový výbuch bez použití CGI. Jak se mu to povedlo?

To zjistíme až v polovině příštího roku, ale už teď vyšel na svět atmosférický trailer, který se nejen zaměřil na nechvalně proslulou hlavní postavu, ale taktéž na vizuálně podmanivé zpracování samotného výbuchu, kterého se samozřejmě v traileru nedočkáme. Střípky tam ale jsou a už teď jde jednoznačně říct, že nám to v kině utrhne hlavy. Snad ne autenticky. 

Nolan film natočil na základě životopisné knihy American Prometheus autorů Kai Birda a Martina J. Sherwina. Do hlavní role si vybral Clliana Murpyho, což je jistě výtečná volba. Jeho manželku Katherine Oppenheimer Vissering ztvární Emily Blunt, důležitou roli hraje i Robert Downey Jr., jenž se zhostil Lewise Strausse, který celý výzkum (označovaný jako Projekt Manhattan) financoval a zároveň byl členem Komise pro atomovou energii. Ve filmu se ale ukáže mnohem více hereckých hvězd současnosti. 

Skvělou volbou je ale také dozajista kameraman Hoyte van Hoytema, který s Nolanem spolupracuje od snímku Interstellar (2014), a taktéž hudební skladatel, jímž je Ludwig Göransson. Toho můžete znát díky práci na Tenetu, ale taktéž složil úvodní znělku pro Mandaloriana. 

Nyní se ale už sami pokochejte ukázkou dramatického příběhu amerického teoretického fyzika, který 16. července 1945 provedl v Novém Mexiku historicky první zkoušku jaderné zbraně, jíž známe pod označením Trinity. 

Autor článku - Michal Černý