One-Punch Man - Kultovní manga série poprvé v češtině!

12.10.2021

Saitama je superhrdina. Má k boji se zločinem velmi silný důvod - děsně se nudí. Jenže má jeden dost závažný problém. Vlastně dva dost závažné problémy. Díky neskutečně náročnému tréninku mu vypadaly všechny vlasy. A pak je tak silný, že každého protivníka, i obří monstra, která útočí na města, porazí jen jedním jediným úderem. Což je příšerná nuda, a kromě toho mu to nikdo nevěří. Nehledě na to, že protivníci mají ve zvyku se objevovat právě ve chvílích, kdy je sleva v supermarketu nebo kdy vynáší odpadky.

Tak zní anotace k jednomu z nejznámějších anime děl současnosti.

Je velmi pěkné sledovat, kolik manga sérií už u nás vychází v českém překladu. Jen tento rok se začalo pracovat na několika nových a myslím si, že ta nejnovější potěší nejvíce.

Řeč je tu o sérii jménem One-Punch Man.

Webový komiks původně od autora ONE, který do manga podoby převedl Júsuke Murata. Tato podoba v roce 2017 získala cenu Sugoi Japan Award, v Americe obsadila hned první dvě místa na žebříčku bestsellerů New York Times a byla nominovaná na Eisner i Harvey Awards. A tento skvost se nyní dostal do spárů nakladatelství CREW a díky úsilí jeho členů se tak můžeme dočkat českého překladu části ohromného díla.

Příběh jedná o nejsilnějším muži planety, který dokáže všechny porazit jen jednou ranou. Tato neuvěřitelná moc mu dovolí stát se superhrdinou. Když ale stále dokola poráží úplně všechny nepřátele na jeden úder, začne se brzy nudit a hledat protivníka, který by se mu mohl rovnat.

To už ale možná znáte z televizní adaptace z roku 2015 a víte, o jak úžasný zážitek se jedná. V manze je ale vše posunuto ještě o level výše, a to nejen díky stále dobrému příběhu a postavám, ale hlavně kvůli nádherné kresbě, která dokáže všechny silné a efektní okamžiky ještě více zdůraznit a dát jim svůj osobitý styl.

Tisková zpráva k vydání obsahuje i slova jednoho z členů redakce CREW:

,,Komiks One-Punch Man má zajímavou minulost. Začínal totiž čistě jako internetový projekt, který si kreslil sám scenárista, vystupující pod pseudonymem ONE. Kresba sice měla daleko do dokonalosti, ale hrdina s frigovsky nehybným obličejem a bláznivé situace si získali obrovskou čtenářskou základnu. Mezi fanoušky této webové série byl i kreslíř Jusuke Murata. Když ho postihla těžká nemoc a nevěděl, jestli přežije, rozhodl se umřít při něčem, co by ho bavilo - při překreslování One-Punch Mana do reprezentativní podoby. A nakonec nejenže Murata nemoc porazil, ale pomohl stvořit globální hit," říká Jiří Pavlovský, zakladatel a redaktor nakladatelství CREW.

,,Série začíná jako groteska," pokračuje Jiří Pavlovský, ,,ale postupně se kolem hrdiny, dost často k jeho velké nelibosti, nabaluje skupina přátel vlastními osudy a do příběhu začínají pronikat i větší a vážnější témata. Od vztahových, přes kastovní pnutí mezi silnými a druholigovými superhrdiny, až po motivy společenské a ekologické. Koneckonců, je spousta problémů, se kterými si člověk ranou pěstí neporadí. Otázky, jako co vlastně znamená být hrdinou, se tady míchají se šílenou komedií plnou bizarních postav." 

1. číslo série pod značkou CREW Manga vychází již dnes, 12. října 2021, v prosinci se můžeme těšit na druhý díl. Dále uvidíme One-Punch Mana čtyřikrát ročně v knize.

Autor článku - Biasim