Obi-Wan Kenobi - Kéž by tento seriál raději nevznikl

29.06.2022

Pamatuju si jako dnes na den, kdy byla oficiálně oznámena tato série a já si dokážu představit, že se tehdy našlo na světě dost fanoušků, kteří se reálně počůrali štěstím. A jak to nakonec dopadlo? Lidi by se počůrat měli, ale z tragicky děsivé neschopnosti tvůrců dělat dobře svoji práci. 

Photo © Disney+
Photo © Disney+

Pojďme si nejprve říct, jak by mohl ideálně vypadat lidmi vymodlený, vyplakaný a v Mordoru ukovaný návrat Ewana McGregora do role tentokrát kosmického Mojžíše, spolu s Haydenem Christensem jakožto jedním z nejlepších záporáků všech koutů galaxie předaleké i nejbližší.

Disney nám v trailerech prezentovalo zlomeného rytíře Jedi, jehož nahání Impérium pomocí Inkvizitorů, zatímco on se jen snaží hlídat Lukea Skywalkera a přežívat v poušti. Mezitím se na scénu vrací Darth Vader, takže každému musí být jasné, že na konci celé série přijde sice nelogický, ale epický souboj mezi starým mistrem a učedníkem. 

Inu, proč ne? Každý přece toužil po tom vidět, co dělal „strýček Ben“ celých těch 20 let v poušti, nebo aspoň část tohoto období. Každý si přál návrat Ewana a Haydena a zejména po tom, co uspěl fantasticky Mandalorian a čístečně i Boba Fett, se čekalo jen na potvrzení toho, že Disney se vzpamatovalo a aspoň skrze seriály uchopilo předalekou galaxii za správný konec.

A víte co? To se zatraceně vůbec nestalo, protože i v Disney pracují idioti, kteří se zajímají jenom o peníze a jsou ochotni vystavět hype kolem seriálu jen na několika málo hláškách a střetnutích, která jsou ve výsledku povětšinou šedivá a nezajímavá. 

Největší ostudou seriálu je naprosto dementní scénář, na kterém bůhví proč dělalo 5 lidí! Jakože proč dělá 5 lidí na šestidílném seriálu, který se fakticky točí kolem několika málo postav, to skutečně nechápu. Navíc v momentě, kdy vám děj pomáhají doplnit komiksy, filmy odehrávající se o mnoho let později, knihy a internet, kde se nachází opravdu nespočet různých fanouškovských příběhů, které by v porovnání s tímto měly dostat Nobelovu cenu za literaturu. 

Seriál je plný nic neříkajících dialogů a parodických situací od ikonického Obiho útěku se starým pláštěm, pod nímž schovává desetiletou holku a nikdo z tisíců zaměstnanců lodi si jich nevšimne, až po střetnutí se Stormtroopery, kteří ho hledají na celé planetě, ale když se s ním setkají tváří v tvář, nepoznají ho.

Postavy se zrovna objeví tam, kde to scénář požaduje, bez ohledu na to, kde se nacházely v předchozí scéně a jak je to daleko, stejně tak nezáleží na tom, zda vás probodl světelný meč nebo ne, protože ten evidentně na vyvolených bytostech nezanechá žádné vážné poškození. V podstatě tento seriál ještě víc rozmělňuje emocionálně smrt kohokoliv, protože v dalším díle to už ani nemusíte vysvětlovat. Skvělým příkladem je zde jedna ženská postava, která už nemá co dělat mezi živými, každopádně hned na začátku dalšího dílu je málem na druhém konci galaxie a nikdy se ani náznakem nedozvíme, co se stalo.

Ach, možná ano. Buď v seriálovém spin-offu, komiksu či knize. Vyloženě k tomu její postava vybízí a kdyby to aspoň byla o dost lépe vykreslená postava, která se nerozhoduje opět na základě aktuálních potřeb jiných scénáristů, pak bych snad tohle rozšíření bral i s nadšením.

Pochválit taky určitě nemůžu ty, kteří pracovali na CGI doplňcích, protože to je tak průměrně odvedená práce, až se divím, že jim to prošlo. Nudné barvy, všudypřítomná temnota... vizuál je vlastně nuda a pořádně si nevybavuji, až na pár výjimek, žádnou lokaci a žádnou ani nepotřebuji vidět znova. Byť je fér přiznat, že se aspoň celou dobu nepohybujeme na Tatooinu, protože to už by bylo fakt trapný.

No a souboje světelných mečů? Jako u všeho ostatního, sem tam se tu objeví něco zajímavého, ale časy skvělých soubojů se světelnými meči jsou nenávratně pryč.

Je vlastně něco, co mohu pochválit?

Jasně. Ewan i Hayden jsou přátelé a tohle natáčení si evidentně užívali, navíc Ewan je navíc i celkem slušný herec, tedy se snažil a mnoho momentů je dokonce radost sledovat. Stejně tak lze v seriálu objevit několik cool povedených scén a hudba, i když to není stará dobrá ikonická, se taktéž celkem povedla a k obrazu sedí. 

Jenomže to je asi tak všechno.

Je tu pár hlášek, je tu pár zajímavých postav, pár soubojů a situací, které bylo fajn vidět. Ale že by mi to mělo stačit ke spokojenosti, tak to ani omylem. Nedotažené zajímavé nápady a dějové linky, ignorace kánonu, hloupost a jednoduchost scénáře, zcela nedomyšlený fan service a výsledná zbytečnost celého díla pár dobrých a nadprůměrných scén nevytrhne. Za mě je to zatím jednoznačně zklamání tohoto roku. A dost se bojím těch zpráv, které říkají, že je velmi pravděpodobný vznik druhé sezóny. Jasně, Obi-Wanův příběh mezi třetí a čtvrtou epizodou má co nabídnout, ale jestli na tom mají pracovat ti stejní lidé, jakože podle hodnocení si to asi lidé přejí, tak to bych raději sledoval, jak se páří berušky.

Hodnocení - 35 %


Autor recenze - Michal Černý