O čem bude čtvrtý Matrix?

13.07.2021

Jedna z největších filmových událostí letošního roku, jež vyjde v prosinci, a my stále nemáme žádný teaser, žádné oficiální propagační materiály, žádné oficiální náznaky, o co by mělo jít. Jediné, co máme k dispozici jsou různá prohlášení herců, jako například samotného Keanu Reevese, jenž nám prozradil, že to má být film o lásce a některé reakce na promítání hrubého sestřihu, které nám říkají, že rozhodně nemáme čekat klasické pokračování.

Diváci film označují za úchvatný, romantický, neskutečný, šílený a překvapivě zábavný příběh, jenž přesahuje jakékoliv očekávání, které od snímku máme. 

A nyní vyšly na povrch, díky nejmenovanému zdroji, který se účastní podobných předběžných projekcí celkem pravidelně, další detaily, které taková slova jen potvrzují. 

Upozorňuji, že následující řádky mohou být celkem významnými spoilery, tudíž pokud si nechcete případně zkazit jakékoliv překvapení, přestaňte číst.

Na co se tedy můžeme těšit?

Hlavní postavou je nečekaně Keanu Reeves (schválně nepíšu Neo, zjistíte proč), jenž by měl být zaměstnancem/poradcem/externí posilou společnosti Deus Machina, která vytváří herní adaptaci Matrixu a spadá pod společnost Warner Bros. Jedna z postav má hovořit o další práci a tvorbě dalších několika seqelů herního Matrixu.
Jak také víme, ve filmu si zahraje Christina Ricci, jež by měla být Reevesovou šéfovou, přičemž neustále hovoří o podobě toho, jak mají tyto sequely vypadat. Několikrát se prý podíváme v rámci příběhu i na části prvního filmového dílu, které kdosi komentuje. 

Zní vám to podivně? O to více překvapivá je teorie, která se mezi lidmi objevuje již nějakou dobu, že Keanu si tentokrát nezahraje Nea, ale přímo sám sebe. Náznakem by mohlo být i to, že onen zdroj nehovoří o Neovi, ale čistě ho označuje jako Keanu. Pokud je to skutečně pravda a my to napasujeme na všechny předchozí informace, pak by se mohl příběh vyvíjet tak, že celá přechozí filmová trilogie (1999 - 2003) byla buď:

  • hrou ve virtuální realitě, ke které nyní vznikají sequely, na nichž Keanu, jakožto hlavní představitel, pomáhá pracovat. Film by tak byl jakýmsi meta dokumentem o jeho životě.
  • anebo skutečnými filmy, ovšem opět v ,,reálném světě“ a se zaměřením na Keanův ,,skutečný" příběh.

Samozřejmě, je taktéž velice pravděpodobná varianta, že se jedná opět o Nea, jenž je opět uvězněn v realitě strojů, které mu nabízejí fake svět a on se opět bude muset dostat nějakým způsobem ven, avšak dost pochybuji, že Lana Wachovski, režisérka filmu, zvolí stejný postup jako původně. Troufnu si tedy tvrdit, že ať se bude jednat o cokoliv, o útěku a porážce strojů to tentokrát nebude. To už máme za sebou. 

V každém případě, pokud se potvrdí tyto informace a i přesto se bude jednat stále o Nea, dostaneme bezpochyby dosti zvláštní příběh, ve kterém postavy znají Matrix, pracují na jeho herní verzi a komentují předchozí filmy. Což je samo o sobě už tak dost šílené. 

Matrix: Resurrections, jak zní neoficiální název, přijde do kin 22. prosince a upřímně jsem dost zvědavý, kam se posune celá tahle mytologie a jak moc šokovaní z toho budeme. Když jsem u toho, jedna z oblíbených teorií říká, že Neo nebyl Vyvolený, nýbrž Agent Smith. Dočkáme se i takového odhalení, anebo třeba nějaké meta narážky na Johna Wicka?


Autor - Michal Černý