Nový Zéland přišel díky Amazonu o Středozemi. Kam se řítí jedna z nejslavnějších značek světa?

13.08.2021

Když před více než 20 lety začal na Novém Zélandu Peter Jackson natáčet trilogii Pán Prstenů, stala se místní flóra okamžitě synonymem pro bájnou Středozem, absolutní dílo J. R. R. Tolkiena.

Spolu s úspěchem pro tuto trilogii přišel i boom pro celou zemi. Příliv turistů, exkurze do Hobitína, sláva a peníze. Nic lepšího si pro svoji budoucnost nemohl Zéland a jeho obyvatelé přát. A když se zde před několika lety Peter rozhodl natočit i další trilogii - Hobita - už to skutečně vypadalo, že se Zéland bude moct legálně přejmenovat. Jenomže člověk míní a miliardová studia mění.

Celá eskapáda začala už v roce 2017, kdy Amazon začal pracovat na novém seriálu The Lord of The Rings, odehrávajícím se během Druhého věku, tedy dosti dlouho před příběhem Společenstva. To ale není důležité. To hlavní spočívá v tom, že i produkce tohoto projektu se rozhodla pokračovat v tradici a natočit ho právě na těchto zelených ostrovech. 

A vypadalo to všechno skvěle, protože se naplánovalo celkem pět sezón. Dokážete si představit, jakou radost museli mít podnikatelé a všichni ti, kteří uzavřeli smlouvu s Amazonem a vyhlíželi tak skvělou spolupráci na dalších několik let dopředu? Bohužel, ta radost zůstává v minulosti.

Zástupci Amazonu totiž ve čtvrtek 12. 8. oznámili, že natáčení seriálu se od druhé série přesune do Velké Británie a Nový Zéland jako Středozem tak bude minulostí. Všichni místní obyvatelé, kteří se na projektu jakýmkoliv způsobem podíleli (necelých 2000 lidí), tak ze dne na den vlastně přišli o práci. Ani fakt, že postprodukce první série bude na Zélandu i tak dokončena, je moc nepotěšila.

Toto prohlášení jistě nevykouzlilo úsměv ani papalášům, kteří rozhodují o penězích pro kulturu. Ti totiž byli zvyklí poskytovat zahraničním filmařům 20% úlevy na nákladech, což znamená, že filmařům stát vrátí 1/5 peněz, které utratili u těch, kteří na Zélandu odvádí daně. Amazonu pak nabídl jako bonus dalších 5 % navíc. Ze zřejmých důvodů tuto nabídku ale ihned po prohlášení stáhl i přes podepsané smlouvy. Amazon však tento krok prý chápe a nebude se s nikým soudit. Jak šlechetné!


„Přesun z Nového Zélandu odpovídá naší strategii více diverzifikovat produkci a investovat do studií ve Velké Británii. Už teď spousta stěžejních seriálů a filmů Amazonu vzniká ve Velké Británii,“ prozradil nám mluvčí společnosti. 

Jednoduše řečeno, Amazon tak vzal ušetřené peníze a rozhodl se je vrazit do natáčení někde úplně jinde. Bez jakéhokoliv varování či domluvy předem.

Možná se to někomu zdá jako zanedbatelná částka, avšak nezapomínejme, že seriálový LOTR je nejdražší seriál všech dob. První série stála něco přes 460 milionů dolarů, což se ani v nejmenším nedá srovnat se slavným předchůdcem v této pomyslné soutěži, a to sérií Game of Thrones, kdy každá jedna řada vyšla na cca 100 milionů dolarů. Schválně si spočítejte, kolik je 20 %. Pro zajímavost, pro druhou sérii se už teď počítá s rozpočtem, který by měl přesáhnout magickou miliardu.

Je vidět, že Amazon tomuto projektu pevně věří, a to i přes pochybovačné hlasy, které tento seriál považují za absolutně zbytečnou věc, která navíc nemá s původním dílem vůbec nic společného. Nemluvě ani o pořádném odporu fanoušků, kteří při zjištění, že by mohly být v seriálu sexuální scény, začali bít na poplach. Amazon tuto informaci vyvrátil a doplnil, že sex sice neuvidíme, nicméně nahotu v lehké formě ano. Avšak ani toto ,,uklidnění" mnoha lidem nepostačilo a dál projekt označují jako naprosto nepotřebný vysavač na peníze.

Na výsledek si ovšem budeme muset jako vždy počkat, a to až do září roku 2022, kdy bude mít seriál premiéru. Každopádně už teď se o něm hodně mluví a ještě hodně bude. Když už nic jiného, Amazon ví, jak přilákat pozornost. Kam se řítí jedna z neslavnějších značek světa? No, buď to bude velkolepý úspěch a Středozem opět ožije pro minimálně další generaci, anebo půjde o nejdražší a nejzbytečnější seriálový průšvih všech dob. Něco mezi tím, jako třeba u Zaklínače, tady nečekám. 

Autor článku - Michal Černý