Nový Texaský masakr je masakrem slasher žánru

11.03.2022

Pokud bych si měl vybavit tu nejvyčerpanější hororovou sérii, nebyl by to nikdy nekončící Pátek třináctého, ani mnohokrát oživený Halloween. Tím nejvíce zneužívaným slasher záporákem pro mě vždy bude Leatherface z Texaského masakru.

Photo © Netflix
Photo © Netflix

Samotná série Texaského masakru motorovu pilou byla oživena již nespočetněkrát. Byl tu originál, který se stále tak nějak drží na špičce nejen co se franšízy týče, ale i v rámci hixploitation i slasher žánru. Pak jsou tu remaky od Michaela Baye, které považuji alespoň za obstojné. Následuje několik spin-offů, rebootů a všeho možného. A nedávno přišel Netflix s tím, že sérii oživí novým filmovým počinem. A přesně o něm se tu chci rozepsat.

Skupinka influencerů se vydala do malého opuštěného městečka kdesi v Texasu s nápadem město oživit, domy rozprodat svým vrstevníkům a vytvořit takový klidný "ráj". Když se ale ze starého sirotčince odmítne odstěhovat majitelka s posledním sirotkem, velkým mužem, jehož tvář nevidíme, pokusí se ji mladí influenceři dostat ven za pomoci policie a od té chvíle se vše začne jen sypat. Občas je totiž lepší nechat některé věci v klidu a nevyprovokovat je.

A následně už to vypadá tak, jak to známe. Hlavní záporák Leatherface stáhne první obličej, ten si nasadí a začne vraždit. Úplně všechny.

Photo © Netflix
Photo © Netflix

Přibližně první polovina filmu funguje způsobem "někdo se ztratil, jdeme ho hledat" a následuje smrt. Úplně vždy. Ať je to jakkoliv důležitě vypadající postava, je to úplně jedno, protože kdokoliv, kdo se přiblíží k tomu sympatickému pánovi s motorovou pilou, okamžitě zemře. A na rozdíl od snad jakéhokoliv jiného dílu ze série, to je vždy naprosto neoriginálním a nudným způsobem. Hlavně že tam tečou litry krve. Kdy konečně někteří tvůrci pochopí, že nikdo se nedívá na gore žánr jen kvůli tomu, aby to bylo brutální, ale chce v tom vidět i nějakou originalitu.

Tomu, aby všichni neumírali jako na běžícím páse, by možná napomohlo to, kdyby se postavy chovaly alespoň trochu normálně. Nebo ani ne normálně, to si nemůžu od tohoto žánru přát, ale aspoň neměnili svou osobnost pokaždé, kdy se to filmu hodí. I když ani to ne, občas to působí, jako by si v některých momentech scénárista hodil kostkou, aby se sám dozvěděl, co postava udělá.

Photo © Netflix
Photo © Netflix

No nic, když už nám poměrně dost postav poumíralo, je na čase postarat se o ten zbytek. Tím narážím na scénu v autobuse, známou již z traileru. Scéna, kdy Leatherface vejde do autobusu plného influencerů a opět, jak to již známe, naprosto všechny zabije tím nejméně originálním způsobem. Po této scéně jsem si jen snažil vzpomenout, zda se někdy něco takového objevilo už dříve, ale ne. Pořád si stojím za tím, že tímhle způsobem prostě nikdy vraždy v sérii (což je asi to jediné, co bylo na texaském masakru zajímavé) provedené nebyly.

Před koncem přijde ale ještě jeden úžasný moment, kdy je poslední dvojice hrdinů zachráněná. Kým zachráněna, ptáte se nejspíše. Pamatujete si na Halloween z roku 2018? Ten film, který pak všechny horory začaly napodobovat? Ano? Tak i tady se nám vrátí hrdinka z úplně prvního filmu. Tahle drsná stařena, ozbrojena takovým množstvím zbraní, že by to i na průměrného Texasana bylo moc, přijela zachránit úplně všechny a vypořádat se se svou noční můrou. Jak to s ní skončilo sem psát nebudu, ale když se zmíním, že ze všech zbytečných postav byla ona tou nejzbytečnější, nejspíše si to domyslíte.

Photo © Netflix
Photo © Netflix

Od nového Texaského masakru jsem vážně nic moc nečekal. Ani to, že by dokázal klesnout i pod mou nenáviděnou 3D verzi z roku 2013, ale on to opravdu dokázal. Nenabízí dobrý příběh, dobré postavy a ani dobrý gore. Prostě nic. Nejedná se tedy jen o špatné pokračování, ale i o špatný film a hlavně o špatný slasher. 


Hodnocení - 15 %


Autor článku - Biasim