Nové tři Star Wars filmy – Od prvního rytíře Jedi po návrat Rey „Skywalker“

10.04.2023

Minulost, přítomnost i budoucnost Hvězdných válek byla k vidění na fanouškovském srazu Star Wars Celebration Europe 2023 v plné kráse, neboť společnost Lucasfilm představila dosud nejpodrobnější pohled na plány společnosti s touto „posvátnou“ sérií. Šéfka studia Kathleen Kennedy odhalila tři nové celovečerní filmy a první vhledy do čtyř chystaných seriálů, Lucasfilm tak dal jasně najevo, že chce vyzkoušet, jak daleko může předalekou galaxii roztáhnout - kreativně i historicky.

Počínaje „Skrytou hrozbou“ a konče „Vzestupem Skywalkera“ se všech devět předchozích filmů Star Wars odehrávalo v rámci zhruba sedmdesátileté časové osy, která se rozprostírala mezi vrcholnou bitvou o Yavin v „Nové naději“, jež sloužila jako oficiální opěrný bod série po celých šest desetiletí. V tomto časovém rámci se odehrávaly všechny hrané i animované vedlejší seriály, včetně těch uvedených na Disney+, tedy „Mandalorian, Boba Fett: Zákon podsvětí, Andor a Vadná várka“, taktéž připravované seriály „Ahsoka, Acolyte a Skeleton Crew“. Ještě je tu animovaná série Visions, jež dostane druhou sérii, ale ta je oficiálně mimo kánon. 

Mezi hordami románů, komiksů a videoher, které se vážou ke Star Wars, však zarytí fanoušci vědí, že celá historie předaleké galaxie se táhne desítky tisíc let, přičemž Lucasfilm ji započne v hrané verzi představovat už v další sérii „Acolyte“, která se bude odehrávat 100 let před objevením Anakina Skywalkera, kdy opět začala stoupat hrozba Sithů. 

Nicméně přejděme k oněm třem filmům, které byly na slavnosti ohlášeny. A začnu tím, na který se osobně těší nejvíc.

Režisér James Mangold (Logan, Indiana Jones a nástroj osudu) bude režírovat dílo odehrávající se 25 000 let před bitvou o Yavin a bude pojednávat o počátcích Síly, tedy i o původu Jediů a Sithů. V rozhovoru pro Variety po prezentaci Mangold připomněl biblické eposy, které dominovaly Hollywoodu ve 40. a 50. letech minulého století.

Když jsem o tom poprvé mluvil s Kathy Kennedyovou, řekl jsem jí, že vidím možnost natočit něco jako Ben Hur nebo Desatero přikázání o zrození Síly,“ řekl. „Síla se stala jakousi náboženskou nitkou, která se táhne všemi projekty. Ale kde se vzala? Jak byla nalezena? A kým? Kdo byl první Jedi? To je to, co právě teď píšu.

Tento film výrazně přesahuje to, co jsou diváci zvykli považovat za Star Wars, a to nejen z hlediska doby, kdy se odehrávají, ale i toho, o čem jsou. Zde nebudou žádní Skywalkerové, žádné Impérium, soustředí se na postavy, které žijí v temnotě a chaosu. 

Skeleton Crew (složené, až na výjimku v podobě Juda Lawa a pár dalších postav, ze samých dětí), Ahsoka, Mandalorian a Boba Fett – seriály, které nakonec spojí dohromady film, jenž má na starost producent těchto seriálů, Dave Filoni, který spolu s Jonem Favreauem opět nakopli po nešťastné Epizodě IX zájem o Star Wars u širšího publika a zarytým uctívačům dodali naději, že to ještě může fungovat. A když už jsme u deváté epizody...

Daisy Ridley se vrací (nečekaně) do role Rey, a to ve snímku, jež dostane na starost Sharmeen Obaid-Chinoy (Ms. Marvel) a který se bude odehrávat 15 let po událostech devítky. Upřímně moc nechápu, proč máme sledovat zrovna její osud, který málokoho zajímá, každopádně základním motivem příběhu by mělo být budování nového řádu Jediů, což by snad zajímavé být mělo. 

Větší část svého života jsem strávila setkáváním se skutečnými hrdiny, kteří překonávají utlačovatelské režimy a bojují s nemožnými překážkami," řekla Sharmeen, režisérka spíše dokumentárních snímků. „Myslím, že to je jádro Star Wars. A proto mě přitahuje příslib nového řádu Jedi a láká mě představa, že se ponořím do chodu Akademie Jedi s novou a mocnou mistryní Jedi.

Samotná Daisy s nadšením ohlásila, že se moc na návrat těší. A Lucasfilmu nezbývá než věřit, že si diváci přejí to stejné. Dost pochybuju, ale nakonec je tu mnoho dalších projektů, ze kterých si lze vybrat ten srdci milejší. 


Autor článku – Michal Černý, Zdroj textu - Variety