Nikdo není daleko - Příběh, jenž zanechává hluboké stopy v duši

27.11.2022

„Rae,

Děkuji Ti za pozvání na oslavu Tvých narozenin. Váš dům je vzdálen tisíc mil od mého já se jen zřídka vydávám na tak dalekou cestu. Narozeniny malé Rae jsou však tím nejlepším důvodem. A já se už nemohu dočkat, až budu s Tebou.“


Příběh lásky a přátelství je zde hebkou nitkou, kterou si rádi promnete mezi prsty. Jednoduchý, krátký příběh, který ale zanechá hlubokou stopu v duši čtenáře. Představte si, že máte přítele a jste pozváni na narozeninovou oslavu. Ale je tak daleko... Jednoduchý, krátký příběh o tom, jak Richard Bach cestoval k malé holčičce Rae přes tisíce kilometrů pouští a hor a o tom, jak zvláštní dárek přinesl. 

Velmi důležité jsou zde ilustrace, jež celému textu dodávají až kouzelnou atmosféru. Kniha stojí na kráse ilustrací, které dotváří každé slovíčko. Doslova. Dokonce jsem měla pocit hřejivosti při představě, že si každý den přečtu  a prohlédnu jen jednu stránku. Jen pár vět, obrázků... a nechám je v sobě znít. A proč ne, příběh je vlastně strukturovaný a každá jeho maličká část umožňuje nosit si otázky v hlavě a snažit se na ně odpovědět.

A klidně je v hlavě můžete nést celý den.

V této zasněnosti mohu dokonce i říct, že právě pro takové denní čtení je kniha jako stvořena. 

Nikdo není daleko má taktéž tu skvělou vlastnost, že velmi jednoduše a mistrně dokáže „namlsat“  na další knihy Richarda Bacha. Věřte, že ty také stojí za to. Vždyť jsou to dnes již klasická kultovní díla. Kupříkladu Racek či Most přes navždy jsou díla, která si s chutí přečtete a bohudík už na ně nikdy nezapomenete. Nikdo není daleko je malá ochutnávka autorova stylu, jeho jemnosti, lehkosti a neustálého pohlazení, které se vám skrze jeho texty dostává. 

A ještě v tom všem je taková až retro moudrost, která maličko připomíná časy Malého prince. Tento náhled do minulosti má své kouzlo, jež se ale už nikdy nevrátí. Právě proto si autoři jako Bach, kteří byli průkopníky „duchovních knih“ ve formě drobných i větších příběhů, zaslouží pozornost, protože jejich práce byla vzácnost, jež mohla miliony čtenářů oslovit úplně poprvé. A oni poprvé mohli říct: Ach ano, přesně takhle to cítím!“

Na konec tak nemohu knize určit hodnocení, neboť žádné číslo nedokáže vypovědět sílu a hodnotu příběhu. Zkrátka, pokud máte rádi podobný styly psaní, tedy jasné a lehké mystické příběhy o vzácnosti svobody a života samotného, pak s tímto titulem se rozhodně nezklamete. 


Autorka recenze - Renata Petříčková

Nakladatelství - Synergie (1999, 2022)
Ilustrace - Marina Richterová