Netflix hlásí Na západní frontě klid - První trailer vypadá úchvatně!

06.09.2022
Filmová či seriálová adaptace knihy je hodně ošemetná věc a vždy při ní riskujete opovržení nejen od čtenářů, kteří chtějí pokud možno co nejvěrnější přepis, ale také od fanoušku daného žánru. Jasně, nepoměrně jednodušší situace nastává ve chvíli, když je knižní originál průměrný či lehce nadprůměrný příběh, od kterého nikdo vlastně moc neočekává, ale pak tu jsou speciální situace, kdy je knižní předloha světový bestseller a na mnoha místech dokonce i povinná školní četba. 
Zdroj: Netflix
Zdroj: Netflix

Tato situace nastává i nyní s geniálním románem Na západní frontě klid, jenž napsal Erich Maria Remarque. Příběh o skutečné tváři (První světové) války z pohledu mladého a na počátku nadšeného studenta Paula Bäumera se stal fenoménem, při jehož čtení se vás míchají emoce jako odpor, smutek, bezmoc a beznaděj a válka už pro vás nebude nikdy stejná jako dřív. 

O knize se ale bavit nechci, jsme tu přeci jen kvůli jinému zpracování.

Taková díla samozřejmě nezůstávají bez povšimnutí režisérů a není divu, že jsme už několik živých zpracování dostali. Nejznámější je verze Lewise Milestonea z roku 1930, která dostala Oscara za režii i nejlepší film. Další je velmi povedená televizní adaptace z roku 1979, natáčená i v Mostě či Karlových Varech, která získala Zlatý glóbus

Kdo ví, proč se Netflix spolu se švýcarským režisérem Edwardem Bergerem rozhodli znovu zadaptovat tohle veledílo, každopádně pravdou zůstává, že první trailer, který byl aktuálně vypuštěn, vypadá hodně dobře, tíseň a válečná bezmoc číhá v každém záběru a je převeliká škoda, že nám zatím pořádně neukazuje herecké výkony. Trailer je totiž poskládaný z podmanivé hudby a většinou celkem dost atmosférických záběrů, které ale ve výsledku o filmu samotném nic neřeknou.

Za sebe se nicméně na film neskutečně těším, minimálně už z důvodu (když pominu vynikající příběh) skvělého vizuálu a efektů (snad co nejvíce praktických). Zároveň patří Remarque k mým nejoblíbenějším autorům a jeho román Tři kamarádi doporučuji taktéž. Třešničkou na dortu je pak Daniel Brühl (Rivalové, Baron Zemo - MCU) v jedné z hlavních rolí i to, že se opět natáčelo v Česku

Autor článku - Michal Černý