Nejlepší filmy roku 2021

31.12.2021

Rok se s rokem sešel, takže nám nezbývá než se ohlédnout za tím, co jsme si v roce 2021 užili nejvíce.

Naše „Společenstvo prstenu" si pro vás při této příležitosti připravilo seznam toho nejlepšího, co mělo letos možnost vidět. V TOP filmech a seriálech každého z nás je samozřejmě spousta subjektivity, ale pevně věříme, že v našem výběru si najde každý to svoje. Zároveň upozorňujeme, že nejsme stroje, takže jsme některé filmy ještě bohužel nestihli zhlédnout. Kdyby času více bylo, třebas i něco dalšího by se nám zalíbilo.

Poznámka: Občas „TOPka" obsahuje pořadí, jindy zase ne (záleží na autorovi).

Pomyslným vítězem se však stala Duna, kterou najdete ve všech našich žebříčcích!

Zdroj: preview.redd.it
Zdroj: preview.redd.it

Biasim

5. Sebevražedný oddíl - Když jsem zjistil, že existuje nějaký nový Suicide Squad, bylo to asi jen několik hodin předtím, než jsem seděl v sále a očekával, jestli to bude stejný nesmysl jako minulá verze. A nakonec to bylo úplně naopak. DC už asi zjistilo, že si nemá hrát na MCU a začalo dělat pořádné, samostatně stojící kousky, které ale fungují.

4. Evangelion: 3.0 + 1.01 - Nebyl bych to já, kdybych si do svého top 5 výběru nepropašoval nějaké anime. Nejnovější a zároveň také úplně poslední přírůstek do 25 let staré série Neon Genesis Evangelion se i přes veškerý můj strach sakra povedl. Vše se skvělým způsobem vrací ke kořenům, propojuje se s novými a dobrými prvky nových rebuild filmů a rozloučení Hideaki Anna s jeho dílem jsem si opravdu nemohl představit lépe.

3. Zelený rytíř - U Zeleného rytíře mě mrzí jediná věc. Že jsem snímek nestihl vidět v kině. Ta velkolepost, kterou nabízí v naprosto přenádherném vizuálu, kdy jsem se byl schopný kochat takovými záběry, u kterých bych se asi u běžného filmu začal pomalu nudit. Mimo krásný vzhled přináší Zelený rytíř skvělou filozofickou pouť jednoho mladého rytíře, která nebyla úplně nejsnadnější nejen pro něj, ale také pro diváka.

Zdroj - images.wallpapersden.com
Zdroj - images.wallpapersden.com

2. Duna - Samozřejmě, že je tady Duna. Co jste také čekali. Snímek, který dokázal zážitkem přiblížit něco, co bych určitě zažil při premiéře Společenstva prstenu. Určitě stojí i za první místo. I přes svou naprostou bezchybnost a zážitek, který jsem po projekcích měl, jsem si ale po odstupu uvědomil, že je tu jeden film, který ve mně zanechal něco více.

1. Annette - Když jsem v létě viděl dokument Edgara Wrighta "The Sparks Brothers" o jakési americké britské kapele, o které jsem nikdy neslyšel, nečekal jsem, že si je budu moct díky těm dvěma hodinám tak zamilovat. A když zmínili, že chystají svůj vlastní film, nemohl jsem se dočkat. Muzikál o délce 139 minut, jehož soundtrack má 122 minut a více méně vše se vám řekne jen za pomoci hudby, kterou složila geniální dvojice Sparks. Tento příběh o lásce a zradě ve mně zanechal tolik, že se pro mě jedná rozhodně o ten nejlepší film, který nám letošní rok přinesl.

Zdroj - www.framerated.co.uk
Zdroj - www.framerated.co.uk

Kate

3. Don't Look Up (K zemi hleď!) - Skvělé spojení komedie a klasického drama. Netflix na poslední chvíli zase ukázal, že je vedle svých klasických teenagerských komedií schopný udělat i skvělý film.

2. Spider-Man: Bez domova - Nejlepší MCU film tohoto roku? Stoprocentně. Spider-Man je velká událost. A proto všechny prosím, aby se na to šli podívat. Nebudete zklamáni.

1. Duna - Na prvním místě tohoto seznamu musí být samozřejmě Duna, u které jsem v kině ani nedutala. Neskutečný kousek, který si zaslouží všechnu naši pozornost.

Zdroj - media.gq.com.mx
Zdroj - media.gq.com.mx

Michal Černý

Když koukám na ta kvanta filmů, které letos vyšla, pak mě chytá zoufalost jednak z toho, že mám vybrat jen pět filmů, a také z toho, že jsem neviděl všechny, které jsem chtěl, tudíž je sem třeba nemohu zahrnout. Nicméně jsem se rozhodl udělat z toho, co jsem zkouknul, aspoň lehký průřez žánry a vybrat něco českého, nějakou sci-fi, komiksovku a animák. Co se týká hororů, nějaké na kontě mám, ale to snad ani nestojí za řeč.

Deníček moderního fotra - Českých filmů vyšlo letos taktéž ne zrovna málo a jako vždy, jejich kvalita je velmi kolísavá. Jasně, je tady Zátopek a doufám, že ho někdo z kolegů zmíní, ale toho já jsem ještě bohužel neviděl. Tak sem lupnu aspoň tohle, protože jsem se u toho ze všech ostatních českých produktů nejvíc zasmál. Pokud by náhodou někdo nevěděl, o čem to je, pak jde o zpracování úspěšného blogu o pohledu na rodičovství z mužské perspektivy. Doporučuju si vyhledat. Jo a Tereze Ramba a Jirkovi Mádlovi to spolu docela sedí. 

DunaJednoznačně jeden z nejlepších filmů letošního roku po všech stránkách. Hutná atmosféra, epičnost stříká z každého zrnka písku a knižní předloha už se počtvrté raduje, že došlo na kvalitní zpracování jejích stránek. A dost možná je tohle to nejlepší z nich. Ti, kdo neznají knihy, se budou možná lehce ztrácet a divit se nad tím, jak pomalé tempo snímek má, ale ostatní musí být s výsledkem spokojení. Výtečná hudba, výprava, kostýmy, scénář... no už se nemůžu dočkat pokračování.

Duše - Jednoznačně jeden z nejlepších animáků posledních let. Pixar se s animací každým rokem posouvá neustále kupředu a dokazuje, že filmy tohoto druhu nemusí pořád jen řešit dětskou fantazii, oživlé hračky či auta a celkově se zaměřovat na to menší publikum. Tohle je plně dospělý snímek, jenž by fungoval i v hrané verzi. Několik úžasných a dojemných sekvencí a i když by závěr mohl o něco víc tlačit na emoce, není si v podstatě na co stěžovat.

Zdroj - icdn.digitaltrends.com
Zdroj - icdn.digitaltrends.com

Rodina na baterky (The Mitchells vs. The Machines)První ze dvou animáků ve výčtu. Film, o němž jsem vůbec nevěděl, že vyjde, a tak když jsem ho objevil, neměl jsem vůbec tušení do čeho jdu. A velmi mile mě překvapil. Rodina, která zachraňuje svět před elektronickými spotřebiči je naprosto šílenou a vtipnou záležitostí, občas dokonce i dojemnou. Několik parádních nápadů, občas trošku klišé, ale dohromady skvělá a nečekaná zábava.

Sebevražedný oddíl/No Way Home Tady to trošku ošulím a hodím sem dva filmy, poněvadž nevím, který vybrat. A taky je to souboj mezi DC a Marvelem a nechci ani jednu stáj upřednostnit. Oba dva filmy jsou určitě příjemným překvapením a oba šly do kin s velikým očekáváním. V prvním případě proto, že ho točil James Gunn, který fenomenálním způsobem uvedl zcela neznámý tým Strážců galaxie do MCU, takže ho teď znají a mají rádi skoro všichni, v tom druhém zase všichni čekali na live-action spider multiverse se všemi třemi moderními filmovými verzemi Spideyho a návrat některých oblíbených záporáků.K oběma filmům mám výhrady, více k No Way Home, ale v komiksovém žánru se tento rok určitě jedná o to nejlepší ve filmové nabídce.

Zdroj - images.wallpapersden.com
Zdroj - images.wallpapersden.com

Nevka

Duna - Klasika, kterou považuje za film roku mnoho filmových fanoušků. Denis Villeneuve dokázal prakticky celý svět přesvědčit o tom, že čas od času má pojem "remake" opravdu smysl. I přes to, že není Duna nijak složitá k pochopení, jedná se o neuvěřitelně sofistikovanou podívanou s perfektním vizuálem, skvělými hereckými výkony a dunivou hudbou Hanse Zimmera. Pokud však čekáte zběsilou vesmírnou akci, pak budete zklamaní.

Myši patří do nebe - Česká tvorba je v poslední době kvalitativně spíše na ústupu, ale i tak dokáže překvapit. Myši jsou tomu jasným důkazem. Jedná se totiž o nádherný a dojemný animák se sympaticky naivními postavami, který si zákonitě musí užít i dospělí. Závěrečný zvrat sice odhalíte předem, ale to nic nemění na tom, že je úžasně dojemný a funkční. Škoda, že cestu k Oscarům blokuje korektnější "Moje slunce Mad".

Zdroj - g.denik.cz
Zdroj - g.denik.cz

Poslední souboj - Doufal jsem, že ze sebe Ridley Scott vydoluje to nejlepší, ale takovou historickou pecku jsem popravdě nečekal. Někteří možná budou diskutovat o rozvláčnosti a nejednoznačnosti "pravdy", ale přesně o tom to je. Příběh, který zpochybňuje podstatu pravdy a ukazuje, že vše je jen o úhlu pohledu. Dobrá strana neexistuje, jen oběť a víra ve vlastní činy. A k tomu všemu perfektní Matt Damon, Adam Driver a Jodie Comer v kulisách konce středověké éry ve Francii.

Sebevražedný oddíl - Předpokládám, že nejlepší komiksovkou roku většina lidí vyhlásí Spider-Manovu "No Way Home". Za mě však v komplexnosti tentokrát zvítězil James Gunn se svým Sebevražedným oddílem. Nezpochybňuji kvality fan-servisu v novém Spideym, ale s touhle partou jsem si sedl do noty prakticky dokonale. Je to šílené? Zcela určitě. Překračuje Gunn nejednou hranici dobrého vkusu? No jistě! Ale já to prostě žeru. Zatímco s třetím pavoukem jsem měl pár drobných problémů, tak tady ne. Chápu, že půjdu proti proudu, ale tohle já prostě můžu.

Rodina na baterky a Spider-Man: No Way Home - V rámci poslední pozice jsem si nebyl jistý. Vezmu to tedy jako král Šalamoun a rozdělím ji mezi tuto dvojku. Rodina na baterky i Spidey mě totiž neuvěřitelně bavili. Každý měl pár drobných chybiček, které tomu chyběly k dokonalosti, ale pořád se jedná o filmy, které si svým pojetím zmínku zasloužily. A vy jistě víte proč.

Zdroj - Xtrafondos
Zdroj - Xtrafondos

Jaké filmy se v tomto roce nejvíce líbily vám? Podělte se s námi o své favority třeba v komentářích na Facebooku!