Nejlepší anime za rok 2021

29.12.2021

Rok už se rychle blíží ke konci, a proto je nejlepší čas podívat se na to nejlepší, co nám letos anime tvorba přinesla.

Jelikož nás všechny začátkem minulého roku poprvé zasáhl koronavirus, byla velká část sérií odložena na rok 2021 a díky tomu bylo letos opravdu z čeho vybírat. Vytvořit "Top 5" všech anime by bylo poměrně nespravedlivé, jelikož by zde mohly skončit jen kousky z určité kategorie, která by nemusela sedět všem. Vybral jsem tedy pět anime z různých kategorií. Zároveň jsem se také rozhodl pro započítávání sérií, které byly rozděleny na poloviny, a i když určitá část již vyšla rok minulý, nebo nás teprve čeká, bude moct být letošní polovina započítána.

Také zde nechci přímo recenzovat samostatná anime. Pokud si některá ze sérií recenzi zaslouží, tak se jí dostane samostatný článek, jelikož na přílišné rozepisování zde není místo.

Nejlepší Isekai

Isekai. Dříve subžánr fantasy, dnes je tomu kvůli obrovskému množství těchto sérií skoro naopak. Příběh, kdy je hrdina z určitého světa (většinou toho našeho) přenesen do světa nám neznámého.

Letos se, jako vždy, objevilo velké množství Isekai anime, a i když byla většina spíše průměrná, tak jsem i tak měl velký problém s konečným rozhodováním, které bylo to nejlepší. Nakonec jsem se ale i přes obrovské kvality nového Re:Zero rozhodl udělit místo Mušoku Tensei. Tento nový kousek, který nám přinesl další generický příběh o jednom otaku, kterého srazil kamion a přesunul se tak do fantasy světa, kde je extrémně silný, se sice zdál být naprosto tuctovou sérií, ale opak je spíše pravdou.

Ano, série využívá většinu prvků, kterou už jsme viděli jinde, ale všechno zvládne dotáhnout k téměř tomu nejlepšímu provedení. Vše, co se jinde může zdát podivné, špatné, anebo klišé, je zde pozvednuto na úplně jinou úroveň. Příběh chlapce Rudyho si získal velkou pozornost a po nedávném skončení první série rozhodně nebudu jediný, kdo nejen dychtivě čeká na další díly, ale zařadí právě Mušoku mezi to nejlepší, co se letos vyskytlo.

Nejlepší Seinen

Seinen sice není tak úplně žánr, ale spíše samotné zaměření se na věkovou kategorii od přibližně osmnácti do čtyřiceti let. Zrovna v této kategorii rozhodně nebylo nad čím přemýšlet a hned první anime, co mě napadlo, byla samozřejmě první polovina poslední série Šingeki no Kjodžin, Útoku titánů.

Už první série byla považována za zdařilou, dle mého se začala z titánů stávat velice zdařilá práce až u série třetí, ale ta poslední jde ještě výše. Celý svět a jeho historie se otevírá, vše postupně začíná dávat smysl, politická témata vystřídala ta akční co se týká důležitosti v ději a hlavně, přibyla neskutečná velkolepost.

Navíc změna animačního studia na studio Mappa opravdu pomohlo. Daleko temnější atmosféra než dříve je zde tím pádem skvěle vystižena a i když mám opravdu velké problémy s tím, jak toto anime vznikalo a jak se studio chovalo ke svým zaměstnancům, tak se stále snažím zaměřit jen na dílo jako takové.

Druhá polovina, a tedy úplné finále, přichází již za pár dní a je jasné, že to bude opět skvělé.

Nejlepší Drama

Wonder Egg Prioirty, které jsem zde zařadil jako drama, zde zastupuje daleko více kategorií. A to od fantasy až po mahó šódžo, kde kouzelné dívky bojují proti obřím monstrům. Všechny tyto žánry ale dokáže rozpracovat úplně jinak, než do teď bylo zvykem.

Nebudu zde komentovat situaci, za které anime vznikalo. Přímo na to téma zde již článek máme a kdybych to měl komponovat do celkového dojmu, rozhodně by tu WEP nemělo co dělat. Po stránce samotné série je ale úžasné.

Ať už je to přenádherná animace, která si vede skvěle i v těch nejnáročnějších bojových scénách, tak všechny emoce, které dokázalo vyvolat. Jedinou vadou na kráse je postupná zhoršující se kvalita, kdy se ke konci jednak zhoršila kvalita animace, tak i příběh byl značně poznamenán a samotné finále bylo úplně odloženo až do speciální epizody. Tu zde komentovat nemůžu, jelikož podle naprosto děsivých reakcí jsem si ji raději nechal ujít.

Odstupem času ale můžu říct, že i přes krkolomný konec si zde Wonder Egg Priority určitě své místo zaslouží.

Nejlepší romantika

Horimija není pouze to nejlepší romantické anime letošního roku, ale také nejlepší komedie, jelikož opravdu dlouho jsem se tak moc nesmál snad u ničeho. Po romantické stránce přináší série neskutečně příjemný zážitek, u kterého vám opravdu stačí jen si ho užít.

Ze začátku jsem si lehce stěžoval na to, že chybí nějaká celková zápletka, nebo že všechny dramatické zápletky byly hodně rychle utnuty, a to hlavně kvůli tomu, že byly provedeny opravdu dobře. Ale nakonec jsem si ale dokázal uvědomit, že nějaký velký příběh nebo myšlenku opravdu nepotřebuji. Já se prostě bavil a upřímně si myslím, že zrovna u Horimije nejvíce ze všeho, co zde na seznamu je.

Nejlepší slice of life

Chcete vypnout? Jste unavení, nad ničím nechcete přemýšlet a chcete jen si sednout, sledovat a nic nedělat? Pak je tu druhá série Juru Campu.

Přesněji, anime o kempování.

Ano, přesně tak, o kempování. Nic méně ani více. Opravdu zde nečekejte nějaký velký příběh nebo myšlenku, která by provázela celou sérii. Tady se opravdu nejedná o nic jiného než o to, jak kempovat, kde jsou ta nejlepší místa a co na nich dělat. That's all.

Ale ve skutečnosti to naprosto stačí a účel, se kterým toto anime vzniklo, tedy „pro odpočinek", byl splněn.


Autor článku - Biasim