Návrat Temného rytíře ožívá v Legendách DC

21.05.2021

Klasika Franka Millera je fanouškům velmi dobře známá. A teď potěší další edicí i ty české.

Vazba

Pokud už máte zkušenost například s "Legendami Marvelu", pak přesně víte, co od parametrů knihy čekat. Stejně jako "Wolverine - Zrození" i Návrat Temného rytíře drží zaběhnutý formát a pevná vazba je opravdu kvalitní. Série Legend si potom na přebalu drží i svůj klasický proužek, který ve zkratce "informuje" o tom, že komiks je součástí nějakého "širšího výběru" klasik. Já sice tyto rušivé elementy nemám na přebalech moc rád, ale musím zase uznat, že tónování proužku pěkně ladí s obrazovým obsahem. A ten se hodně povedl!

Silueta Batmana je tak notoricky známá, že jí není třeba dále představovat. Kombinace s bleskem, který protíná oblohu na pozadí, navíc dodává do temnoty barvu, přičemž krásně ladí s bílými elementy názvu a dílčích prvků. Zadní stranu pak doplňuje anotace s kresbou Batmana a "Robinem", kteří svou barevnou variací balancují na hraně retra. Což čtenář od této série tak nějak očekává. 

Kresba

Jak řekla jedna slavná hráčka v kolotoči - tohle si užije každý "kajšmentke". Pokud vás tato hláška minula, pak vás rychle informuji o tom, že za tímto bizarním slovem se ukrývá slovo "fajnšmekr". Pokaždé, když knihu otevřu, nepřestává mě udivovat svým pojetím. Místy máte totiž pocit, že čtete opravdové retro. Působí tak barevná kombinace, obrysy postav a celková struktura bublin. Jenže než se nadějete, jste o pár stran dál. A co tam? Totální moderna! Kdybych nevěděl, že ten komiks vznikl v roce 1986, pak bych si u některých stránek myslel, že je to nějaká novinka (a ke všemu opravdu povedená). Není se čemu divit, že ve své době způsobil Miller a spol. se svým dílem takový poprask.

Když se to vezme kolem a kolem, nejdůležitější je fakt, že i přes rozdílnost jednotlivých stylů je komiks kompaktní. Protože pokud tvůrci experimentují s kresbou, mohou se jim potom všechny plány sesypat jako domeček z karet. Ale to se tady neděje. Čtenář se totiž při čtení vyloženě těší, až se styl zase změní a on bude moct poznat něco úplně nového. Aspoň já jsem to tak měl.

Příběh

Tady to je už docela klasika. Přistupoval bych k tomu jinak, kdybych hodnotil novinku. Jenže já tady hodnotím klasiku, která už je prověřená léty. A není to jen příběh, který si toho během své existence už dost prožil. V podobné situaci se totiž nachází u Bruce Wayne. Jen s tím rozdílem, že on na rozdíl od příběhu, který je pořád na vrcholu svých sil, už moc chuť do života nemá. Sledujeme tedy Batmana, který se potýká se ztrátou sebedůvěry a potácí se takříkajíc mezi dvěma světy. Otázkou je, která strana jeho osobnosti nakonec zvítězí...

Pokud si Návrat Temného rytíře najde cestu k novým čtenářům - o čemž nepochybuji -, poskytne jim menší, ale celkový kulturní šok, co se týká vnímání postav. Už jen proto jsem v úvodu záměrně trochu mystifikoval s Robinem. Protože ona je to ve skutečnosti "ta" Robin. Jeden z mnoha příkladů toho, že ženy určité "role" superhrdinů, hrdinů a sidekicků přebíraly už kdysi dávno. Ale to ví naprostá většina lidí, kteří čtou komiksy. Ač jsou některé pozdější genderové obměny částečně určeny dobou, není to zdaleka pravidlem.

Za nejzábavnější tak můžeme ve finále považovat i to, jak nám Miller umožňuje zkoumat starý dobrý Gotham z úplně jiné perspektivy. Ti, kteří četli, ví, o čem mluvím. Ti ostatní si mohou být jistí tím, že u Robin to zdaleka nekončí. Můžete se těšit na všechny možné i nemožné "brikule", které jsou tady pro vás nachystány. A třeba se dočkáte i trochu jiného pohledu na Supermana.

Jedno ze srovnání vzniklo až v návaznosti na dnešní dobu. Ač se místy dost nadává na to, jakým způsobem definuje (tedy definoval) Zack Snyder své hrdiny v rámci DCEU, pravdou je, že k uchopení podstaty Millerovi pojetí nemá úplně daleko. Jen je na rozdíl od Franka trochu více kontroverzní, než by bylo záhodno. Což mě přivádí k myšlence, že v době, kdy už je filmový trh přesycený komiksovkami, může mít Návrat Temného rytíře na čtenáře dost možná menší dopad, než měl v dobách své největší slávy. Ano, zmiňovaný kulturní šok se nejspíše opravdu dostaví, jen je třeba brát v potaz to, že současný fanoušek už je zvyklý prakticky na všechno.

Bonusy

Hlavní síla Legend tkví v bonusech. Nad rámec celého příběhu totiž dostanete ještě balík bonusů, který by odhadem mohl tvořit něco málo pod třetinu obsahu. Ať už se bavíme o standardních alternativních obálkách, návrhu kresby tužkou, poznámkách Millera a mnohém dalším. Návrat Temného rytíře obsahuje i velmi rozsáhlou synopsi příběhu a původní návrh od Millera. Tady je třeba čtenáře upozornit, že na tom si pošmáknou i tehdy, když neumí anglicky. Levá stránka je sice graficky vyvedena v originále, ale vpravo najdete její překlad. Bonusy jsou tedy opravdu bohaté a stojí za to.

Shrnutí

I když to může působit podivně, tak Návratu Temného rytíře opravdu nejde nic moc vytknout. Subjektivně si umím představit, že některé vyloženě "retro" pasáže kresby nemusí sednout každému, ale já patřím mezi ty, kterým to sedlo. Příběh je na svou dobu opravdu výborný a srovnávat ho se současným trendem není na místě. Pokud bych to udělal, asi bych šel s hodnocením trochu níže, ale za to Miller nemohl. Ve své době vytvořil něco opravdu jedinečného.

Crew navíc umí ve formátu Legend dát komiksu přesně to, co potřebuje, a tak ani technická stránka věci na hodnocení nemůže uškodit. Sečteno podtrženo. Nemám co vytknout!

Autor recenze - Nevka