Nářek čarodějnic aneb Geralt v kroužku důvěry

21.06.2022

Znáte to. Žijete z ruky do huby. Trmácíte se od zakázky k zakázce. A jako by to nestačilo, když už máte chvilku klidu od Marigoldova skřehotání, začnou vás otravovat výčitky svědomí...

Šestý zaklínačský komiks opět kráčí v duchu minulých dobrodružství. Čtenář není zatížen žádným „větším" příběhem a může se těšit na jednoduchou řezničinu ve stylu Sapkowskeho povídek, což je pro mě jako čtenáře klíčové. Protože pokud mám být upřímný, románům hlavní ságy jsem nikdy nepřišel úplně na chuť. Povídky každopádně miluji, a proto není žádným překvapením, že mi svým stylem sedí i tyto komiksy od Dark Horse.

Příběhově patří tato zakázka k těm „přímočařejším", ale to nic nemění na tom, že má své kouzlo a zvraty. Největší změnu tak můžete jako čtenář pozorovat v kresbě. Ta je totiž oproti minulým kouskům výrazně odlišná a podle mého názoru i originální. Vyniká svou syrovostí, ostrými rysy postav a sálá z ní šílenství, díky kterému je takřka dokonalá. I když bych tedy rád napsal, že nemá chybu, musím uznat, pro někoho bude možná těžko stravitelná. Na několika stránkách se totiž přehlednost ztrácí v uměleckém záměru a vy máte pocit, že temnými a neprostupnými hvozdy bloudíte s Geraltem. Není toho moc, ale pokud máte rádi jednoduchost, dost možná nebudete čas od času tušit, kde vám hlava stojí. Ale zpátky k příběhu.

Geralt se dost nepřekvapivě zaplete do něčeho, čemu podle jeho úsporné slovní zásoby „hovno rozumí". A co čert nechce, začne ho pronásledovat svědomí. Nebo to tak aspoň vypadá... Přijme tedy další zakázku, která ho zavede do temného hvozdu. Cestou rutinně odstaví bandu močálnic a dostane se na místo, kde pár čarodějnic provozuje duševní očistu. „To si kurva děláš srandu." zazní slova Bílého vlka, který rozhodně nemá náladu na čajové dýchánky a rozmlouvání o pomíjivém smyslu jeho zaklínačského života. A tak se to všechno zvrtne...

Nářek čarodějnic vás zručně vrátí do vám tak dobře známého světa s plnou parádou. Zvraty fungují solidně, příběh příjemně utíká a postavy s postranními úmysly najdete prakticky na každém rohu. Pokud jste hráli hry nebo četli knihy, budete proto tradičně spokojeni. Já sám jsem si s každou další stránkou říkal, jak skvělé by bylo, kdyby chystaná herní čtyřka v rámci zakázek využila i tento typ příběhů. Ať už s Geraltem, Ciri nebo jinou postavou, která se nám za pár let představí. Protože tohle je přesně ten druh „jednohubky", kterou si s chutí dáte jednou, dvakrát, třikrát... Nebo klidně desetkrát!

Nářek čarodějnice tak můžeme doporučit všem fanouškům Geralta z Rivie. I když příběhově není nijak převratný a kresba je občas zmatená, jedná se o kvalitní přírůstek do série, kterému nechybí atmosféra a potřebné tempo.

Hodnocení - 80 %
Autor recenze -
Nevka 

Za poskytnutí komiksu k napsání recenze děkujeme nakladatelství CREW, na jejímž eshopu si pod >tímto< odkazem můžete Nářek čarodějnice spolu s minulými díly zakoupit.