Napoleon: Ambiciózní projekt ve zkrácené verzi nefunguje a dělá režisérovi ostudu

26.11.2023

Když Ridley Scott oznámil, že Napoleon dostane režisérkou verzi, která bude o takřka dvě hodiny delší než ta, co jde do kin, trochu jsem znervózněl. Pořád jsem však chtěl věřit, že si slavný režisér pohlídá, aby i kratší verze fungovala sama o sobě. Ale bohužel se tak nestalo, zkrácení je citelně znát, výsledný film je v mnoha ohledech nefunkční a celkový zážitek hodně neuspokojivý.

Napoleon rozhodně neměl malé ambice. V podstatě jakákoliv větší kapitola v životě slavného vojevůdce by s klidem vydala na samostatný snímek a snaha Ridleyho Scotta vecpat vše do jedné velkolepé podívané je až obdivuhodná. O to více mě zajímá, kdo přišel s nápadem takhle razantně osekat více než čtyřhodinový sestřih a nechat diváky, ať za to ještě platí. Přitom stopáže přesahující tři hodiny nejsou dnes ničím neobvyklým a v tomhle případě by i půl hodina navíc mohla pomoct. Ale pojďme popořadě.

Název dost napovídá, kdo bude středem pozornosti. Jenže právě u samotného Napoleona všechny problémy začínají. Joaquin Phoenix ho sice ztvárnil velmi dobře, samotná postava je nicméně trestuhodně nezajímavá. Nemá žádnou hloubku, prakticky nemluví a omezuje se na skoro až parodické chování, kdy divák váhá, jestli humorné situace vznikají schválně či nikoliv. I kdyby to však skutečně byl pokus o parodii, či snad určitou kritiku samotné postavy, zkrátka se to nepovedlo, jelikož na větší rozpracování tohohle přístupu není prostor a vše vyvolává dojem spíš náhodně seskládaných nápadů než jasné tvůrčí vize.

Film zároveň selhává ve snaze vykreslit svého protagonistu jako onu velkou hrozbu, kterou pro Evropu představoval. Byl skvělým generálem, jenže tahle jeho stránka je strašně upozaděná a během bitev či před nimi jeho schopnosti vůbec nevyniknou. Opět, může jít zčásti o záměr ve snaze vyhnout se tradičním žánrovým klišé, ale tím jaksi mizí jakákoliv šance vzbudit dojem osudovosti třeba během závěrečné bitvy. Přitom snímek se o to viditelně pokouší a rád by protagonistu představil jako velkou a obávanou, byť trochu narušenou, osobnost.

Trailery naznačovaly, že hodně prostoru dostane také manželka Josefína, kterou údajně velmi miloval. I ona je nicméně nezajímavou figurkou a jejich vztah působí spíš křečovitě. Dopisy, které jí psal ze svých tažení, jsou sice celkem dobrou vypravěčskou metodou, ale když chce snímek vyvolat silnější emoce, narazí. Zakončení jejich vztahu je tak ve výsledku stejně nepřirozené jako jeho vývoj a nezvládá v divácích jakkoliv silněji rezonovat.

V historickém filmu, a zvlášť v takovém, který mapuje více než 20 let událostí, nelze ignorovat dějinný kontext. Tady na něj však zbylo tak málo prostoru, že kdo nemá alespoň trochu pojetí o francouzské revoluci, Napoleonových taženích a jeho cestě k moci, bude ztracený. Kdybych rychle prolistoval učebnici dějepisu, zřejmě načerpám více informací a budou určitě dávat větší smysl. Tady se vše děje tak rychle, že v podstatě není šance pochopit jakékoliv souvislosti, či si zapamatovat alespoň některé důležité aktéry. Ono se však není čemu divit, Ridley Scott chce vykreslit současně Napoleonovu osobnost, jeho vztah s Josefínou, představit pro Evropu důležité období a ještě ohromit velkolepou akcí. Na dvě a půl hodiny je toho zkrátka moc.

Samotné bitvy jsou nicméně výborně zpracované a ukazují režisérovy schopnosti. Především ta závěrečná u Waterloo je opravdu působivá, ale v podstatě jakákoliv akční sekvence dokáže naprosto pohltit. A to i díky naprosto skvělému soundtracku, který dost zlepšuje celkový dojem a v mých očích film skoro až zachraňuje. Nemůžu se nicméně zbavit dojmu, že bitvy jsou spíše atrakcí pro diváka než logickým vyústěním pečlivě budovaného politikařeni. Navenek rozhodně zapůsobí, ale jednoduše nejsou zaslouženými vrcholy snímku.

Je potřeba brát v potaz, že teprve rozšířená verze představí autorovu původní vizi a věřím, že některé výše zmíněné problémy vymizí, ačkoliv zážitek možná nebude stoprocentně uspokojivý, jelikož si projekt klade jen těžko splnitelný cíl. V tenhle okamžik však nedovedu skrýt své obrovské zklamání z kino sestřihu, který v téhle podobě vůbec neměl vzniknout a dělá samotnému tvůrci ostudu.


Autor článku – Steven47