Nahradí umělá inteligence spisovatele?

28.12.2022

Každého, kdo se jen trochu pohybuje na internetu a zajímá ho technologický vývoj, jistě v minulém roce zaznamenal bouři okolo neziskové organizace OpenAI, která vypustila na svět chatbota jménem ChatGPT.

Jasně, tenhle produkt už tu je s námi přes dva roky a tohle je teprve jeho třetí verze, avšak až teď se dostal díky nových schopnostem do popředí zájmu. A vzhledem k tomu, co všechno předvádí, ptají se mnozí literární tvůrci na jednoduchou otázku - Přijdu díky tomu o práci?

Hned z kraje vám dodám úlevnou odpověď. Zatím to skutečně nehrozí. Program má sice přístup k nekonečnému zdroji informací na internetu, a tak by se mohlo zdát, že dokáže poskládat přesně to, co po něm budete chtít - v našem případě celý román - to se ale úplně neděje. Jednak je program omezený pouze na pár odstavců, čili by vám nestačilo jen zadat klíčová slova a čekat na výsledek, ale každou chvíli byste museli jeho výtvor nastavovat o další a další specifikace, aby mohl ve svém snažení pokračovat, takže ve výsledku by nebyl program autorem, ale spoluautorem. 

To by možná takový problém nebyl, ale je tu druhá věc, a to velmi často podivné a nepřesné formulace, navíc evidentně strojové. Ano, při složitějším zadání je strojový výsledek při důkladnějším zkoumání poznat. Navíc v mnohých situacích se program se svými odpověďmi opakuje, což v komplexním příběhu zcela určitě nechcete. 

K čemu je zatím program dobrý je inspirace, případně vypracování jednoduchých zadání, jakými jsou kupříkladu domácí úkoly a prezentace, kde nepotřebujete nekonečnou lidskou fantazii, ale obyčejné shrnutí faktů a informací, které není potřeba nijak rozšiřovat. I tady je ale třeba dát si pozor, protože zdrojem těchto informací je stále internet, kde se to hemží tolika protichůdnými tvrzeními, že i tento program je občas vyhodnotí špatně a je tedy po něm dobré veškeré texty zkontrolovat.

Mohlo by se tedy zdát, že je ChatGPT vhodný aspoň na konverzaci pro dlouhé večery, ze kterých může vyplynout zajímavý výstup pro vaši práci, nicméně i zde jsou určité limitace, stroj se začne po nějaké době opakovat a potřebné info z něj prostě nedostanete. Pochválit ho ale lze aspoň za to, že rozeznává kriminální činnost, takže pokud po něm budete chtít návod na něco takového, buď vám neodpoví, anebo upozorní, že to prostě nejde a nabídne vám úplně jinou, legální cestu. I to jde ale obejít různými cestami, například ho zmatete tím, že budete tvrdit, že jde o hypotetickou situaci kupř. v nějaké hře či virtuální realitě a pak to jde o poznání snadněji.

Ale jak už bylo řečeno, aby za vás program napsal celou knihu - rozumějte komplexní, složitý román s mnoha postavami -  tak, aby dávala smysl a vše bylo provázané přesně tak, jak chcete a potřebujete, od toho jsme určitě ještě několik let vzdáleni. Možná tam nějaký příběh bude, ale jak správně tušíte, bude emočně vyprázdněný a sterilní. Jestli se tak někdo může bát o práci v příštích několika měsících, pak to jsou pravděpodobně ty typy novinářů, kteří vydávají „pouze“ shrnující články, kde seskupují dohromady faktické události, bez emocí, popisků a vlastních dojmů. Na tohle je ChatGPT myslím dostatečně vybavený. 

Tedy závěrem - existuje několik knih/povídek/básní vytvořených v hlubinách neuronových sítí, mohou být zajímavé a působivé, ale přestali snad básníci a spisovatelé existovat? Proč už dneska nepíšou jen stroje a lidé neodpočívají? Odpověď je taková, že zas taková senzace to není a texty psané člověkem obsahují něco, co - aspoň zatím - stroj nedokáže. A proto se o budoucnost spisovatelského řemesla pranic nebojím


Autor článku - Michal Černý

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Babylon, to je nejnovější počin Damiena Chazella, který je oceněn Oscarem a uznáván coby jeden z nejvýraznějších režisérů současnosti. Hity jako La La Land nebo Whiplash jsou právem nazývány jako klasiky moderního filmu a jde i o mé jasné protiargumenty, kdyby se se mnou snad někdo chtěl hádat o tom, jak dnešní Hollywood upadá a nenabízí nové...

Trh streamovacích služeb se rozrůstá o přitažlivou novinku. Vlastní videoslužbu spustí již ve středu 8. února skupina Prima. Nová česká streamovací služba pro celou rodinu prima+ nabídne vedle televizních předpremiér tisíce filmových i seriálových titulů a exkluzivní vlastní seriálovou tvorbu pod hlavičkou Prima+ ORIGINALS. Uživatelé se mohou těšit...

V této nové sérii dostanou prostor projekty, které nepatří v žebříčku oblíbenosti a přijatelnosti na úplně vrchní místa, ale přesto podle nás (tedy jednotlivých redaktorů, kteří o nich budou psát) zaslouží aspoň trochu pozornosti navíc. Z jakýchkoliv důvodů.