Na Vánoce o den více - Jaké je žít ve vánoční časové smyčce?

21.11.2021

Christina Lauren je pseudonym dvou kamarádek, které jsou mezi čtenářkami červené knihovny velice oblíbenými autorkami. Když se objevila knížka Na Vánoce o den více, řekla jsem si, že je na čase si od nich také něco přečíst.

Vánoční atmosféra je v této knížce jako malovaná. Chata plná rodiny a nejbližších přátel, spousta sněhu, dobrého jídla a pití. Hlavní hrdinka Mae, která sem jezdí se svými rodiči již od dětství, Vánoce na chatě přímo miluje. A stejně tak miluje Andrewa, syna přátel svých rodičů. Jenže... Co když Andrew nemiluje ji? Co když tím poničí přátelskou atmosféru rodin, které se sjíždějí na chatě rok co rok? Co když už to nikdy nebude takové, jak to zná?

Cestou zpět domů si Mae uvědomuje, že Vánoce neproběhly tak úplně podle jejích představ. Netěší se ani do své reality, kde práce není taková, jakou by si ji představovala. V mysli se jí tak vynoří přání, aby jí bylo ukázáno, co a jak má udělat lépe, aby byla skutečně šťastná. A tak se Mae dostává do časové smyčky a Vánoce na chatě prožije ještě celkem třikrát. Čeká ji na konci happy end? Co vše dokáže Mae na svém životě změnit?


Kniha je tak trochu inspirována starším filmem Na Hromnice o den více, čemuž napovídá i samotný název. 

Cestování v čase bylo příjemným rozptýlením v jinak poměrně jednoduchém romantickém příběhu. Vánoční atmosféra i vztahy Mae s rodinou a přáteli byly možná trochu zidealizované, všichni víme, jak to chodí ve skutečném světě a obzvlášť o Vánocích, kdy často skrz všechny starosti a nervy není daleko k hádkám. Mně to ale vůbec nevadilo, byla jsem ráda, že v knize plyne příjemná atmosféra, že je v ní rodinné prostředí velice podporující. 

Knížka tak působí odpočinkově a to jsem od ní přesně čekala. Líbil se mi i vývoj samotné hrdinky, to, jak si postupně začala více a více věřit a šla si za svým i za cenu toho, že možná chvíli bude bez práce, či jinak ztracená. Navození vánoční pohodové atmosféry proběhlo na jedničku.

Protože se pro mě jednalo o první knížku této autorské dvojice, byla jsem velice mile překvapená, jak děj příjemně plynul, jak mi hrdinka přirostla k srdci i jak moc ráda jsem se ke knížce vracela. Rozhodně si tak nenechám ujít ani další knihy od těchto dvou autorek.

Kniha mi možná do života nepřinesla nic přelomového, ale odpočinula jsem si u ní a začala jsem se hodně těšit na Vánoce.

Hodnocení 87 %


Autorka recenze - Katie Dark
Nakladatelství - Jota/Albatrosmedia
Rok vydání - 2021