Mýtonoši - Young Adult překvapení roku?

09.01.2022

Mýtonoše označuji za jedno z velkých Young Adult překvapení tohoto roku. Tato kniha dostává neskutečnou chválu ze spousty stran, ať už se jedná o 4,43 hvězdiček z pěti na Goodreads (tzv. mezinárodní databáze knih) nebo nadšené recenze, které potkávám všude na Instagramu.

Dalším překvapením pro mě bylo, že se jedná o autorčinu (Tracy Deonn) prvotinu, za což jí smekám, protože se tahle knížka umístila velice vysoko na mém pomyslném seznamu vůbec nejlepších knih.

Příběh je inspirovaný legendou o králi Artušovi, nachází se zde tedy zmínky o Lancelotovi, kulatém stolu, Merlinovi a spoustě dalších postav a detailů z tohoto světa.

Sledujeme šestnáctiletou afroameričanku Bree, která se spolu s její kamarádkou Alice dostala do přípravného programu na Severokarolínskou univerzitu. Již po příjezdu ale není něco v pořádku. Bree vidí podivné věci a stane se svědkem útoku démona hned první den na tajné párty v lomu. Díky tomu se dozvídá o Mýtonoších, kteří náš svět před těmito démony brání a zjišťuje, že i ona má určité schopnosti. Tyto události v ní ale zasejí podezření, že nedávná smrt matky zřejmě nebude pouze náhoda a vše směřuje právě k těmto lidem, jenž bojují s démony a mají spoustou tajemství. Bree se rozhodne zjistit co nejvíc to jde, a proto se pod záminkou zájmu o členství k Mýtonošům přidá.

Co se zpracování týká, tak kniha je velmi čtivá a přímo vás nutí číst dál a dál. Neměla jsem pocit, že by v knize byla hluchá místa a i přes vysoký počet stran jsem se tohoto světa nemohla nabažit. Příběh mě neskutečně překvapil. Je originálně zpracovaný a systém fungování Mýtonošů jsem hltala s touhou se o nich dozvědět co nejvíc. Opravdu dlouho jsem neměla tak velký problém nějakou knihu odložit, což zavinilo větší počet probdělých nocí, než bych si přála.

Hlavní postava je pro mě v celku rozporuplné téma, protože jsem si jí oblíbila, ale někdy mě její tvrdohlavost přímo vytáčela. Vzhledem k jejímu původu zde máme zpracovanou linku ohledně toho, jak se s lidmi jiné rasy dříve zacházelo a jak se všechno táhne do současnosti. Byly zde části, které mi přišly až moc zbytečné a působily trochu na sílu, kupříkladu poznámky většiny pedagogů. Bree zde také zažívá určité psychické problémy týkající se ztráty blízké osoby - její matky - a snahy se s nimi vypořádat jakýkoliv způsobem.

Chemie mezi jednotlivými postavami zde ale funguje skvěle. Ať už se jedná přímo o romantickou linku, nebo vztahy mezi Bree a rodinou, které jsou za mě dobře vykreslené a je poukázáno i na to, že každý ztrátu prožívá jinak a snaží se s ní i jinak bojovat. Někomu možná bude vadit, tak jako mně, větší množství postav a díky tomu i větší množství jmen. Nejednou se mi stalo, že jsem vlastně nevěděla o kom je řeč a úplně jsem se v příběhu ztratila.

Mám ještě jeden, a to menší problém týkající se času. Často jsem si při čtení říkala: „A to jako na tu školu úplně peče? To se po ní neshání?“ A když se po této otázce dozvíte, že uběhlo teprve pár hodin, tak jste celkem překvapení. Hlavně díky tomu, že se kniha ze začátku hodně ohlíží za tím co se děje a otázka času a jeho trávení je zde několikrát zmíněná. Samozřejmě, tento problém je velmi individuální, takže na tom může být každý jinak.

Jak už jsem zmiňovala, tak tenhle příběh se povedl a já si jeho čtení užívala. Druhý díl by měl v originále vyjít někdy tento rok, tak doufám, že si Cooboo pospíší s překladem a nebudeme muset čekat moc dlouho.


Hodnocení - 90 %


Nakladatelství - Cooboo / Albatrosmedia
Rok vydání - 2021
Autorka recenze - Kate