Myšlenkové pochody #8 aneb seriály, na které se nezapomíná: Želvy Ninja

19.02.2024

V moderní společnosti je prakticky nemožné potkat člověka, který se ani jednou v životě nesetkal se spojením pojmů mutant a bojové umění ninjů. Tahle kombinace se objevila v povědomí nejen fanoušků obrázkového čtení – komiksů, ale i hraných snímků, nebo jejich animovaných verzí. A to nemluvím o hromadě oblečení, hraček, sběratelských figurek a videoher.

Konkrétní verze těchto mutantních ninjů provází již několik generací a určitě tomu tak bude i nadále. Řeč je samozřejmě o čtyřech „Zelenáčích“, jenž bojují se zločinem ve městě New York pod všeobecně známou značkou – Želvy Ninja.

A kdo že jsou tihle čtyři stateční antropomorfní želví mutanti, kteří mají rádi více než spravedlnost a dobré skutky pizzu?

  • Leonardo  nekorunovaný vůdce skupiny, který má nejbližší vztah i s jejich sensei/mistrem Třískou (antropomorfní krysa) a v boji se ohání dvěma meči zvanými nindžató.
  • Raphael  nejkurážnější a nejdrsnější želva. Stejně tak i působí jako největší rival ve společnosti Leonarda. V bojovém umění se ohání dvěma dýky zvanými sai.
  • Donatello  prakticky mozek téhle skupiny, který zde funguje především jako vědec a vynálezce. Díky jeho vynálezům Želvy snášejí moderní svět o mnoho snadněji. V bojovém umění se kromě mírových argumentů ohání i dlouhou tyčí bo.
  • Michelangelo  vždy se najde nějaký „třídní šašek“, který nezkazí žádnou srandu a chrlí ze sebe jeden vtip za druhým. Nejen svým skvělým humorem, ale i dvěma bojovými nunčaky, dokáže nepřítele odzbrojit s grácií jemu vlastní.

Teenage Mutant Ninja Turtles (originální název) je nejen jedna z nejdéle volněji působících značek na trhu, a to i díky svým neustálým restartům. Napříč světem si získala mimo srdce mnoha diváků i různé názvy. Ne všechny státy, konkrétně ty evropské, dokázaly překonat tak „brutální“ název. Proto vznikla třeba i evropská variace ve formě Teenage Mutant Hero Turtles.

A jaká vůbec byla cesta značky TMNT ke slávě a všeobecnému zájmu? Z dnešního pohledu se tohle může zdát mírně nadhodnocené, ale Želvy ninja to neměly na začátku vůbec jednoduché. Vždyť koho by zajímalo spojení jednoho z nejpomalejších zástupců zvířecí říše a japonského bojového umění?

S tímhle šíleným nápadem přišli dva kamarádi – Kevin Eastman a Peter Laird a svou myšlenku převedli v roce 1984 na stránky komiksu. Stále se však setkávali s posměšky. Svoji myšlenku se tedy rozhodli realizovat pod svou malou společností Mirage Studios. I přes to, že si Želvy okamžitě získaly srdce mnoha čtenářů a první výtisk byl velmi rychle vyprodán, jejich zlatá éra měla teprve přijít.

Za ní stojí nejen další člověk, kterého pro případný marketing přizvali Kevin a Peter do party, tedy Mark Freedman, ale především firma z Hong Kongu, zabývající se hračkami pro děti – Playmates Toys. Ta chtěla v roce 1986 expandovat na americký trh a tahle nabídka se zdála velmi výhodná. Jenže původní komiks Teenage Mutant Ninja Turtles byl hodně brutální a plný násilí. A tohle přece nemůžete dětem jen tak najednou předhodit. Došlo tedy ke „zjemnění“ celkového konceptu a Želváci dostali mnohem přijatelnější stylizaci, kterou ostatně známe dodnes.

Jenže pokud chcete uspět na americkém trhu s hračkami, musí mít vaše značka nějaký dobrý příběh, což si u Playmates Toys velmi dobře uvědomovali. Pod jejich záštitou tak vznikla v roce 1987 pětidílná minisérie Teenage Mutant Ninja Turtles, které se ujal producent a scénarista David Wise. Ten měl doposud na svědomí animovanou verzi He-Mana a Transformers. Nezní vám to ve spojení s propagací hraček 80. let nějak povědomě?

Minisérie se Želvami si získala okamžitou popularitu a firma mohla nejen v následujícím roce vypustit na trh svoje první hračky pod hlavičkou TMNT, ale i navázat na další animované příběhy.

Seriál se tak dočkal 10 sérií s celkovým počtem 192 epizod a v roce 1996 skončil. Želvy samozřejmě pokračovaly dál, jen změnily vizáž a studio, pod kterým vycházely. Nikdy se však opravdu nepřiblížily k původnímu „násilnému“ konceptu komiksové předlohy.

Původní animovaný seriál Teenage Mutant Ninja Turtles se snažil v obrovském množství epizod s sebou nést jisté poslání. Ať už za pomocí vtipných scén nebo hlášek, poukazoval nejen na výhodu třídění odpadu, péči o životní prostředí, ale i kulturní dědictví. Díky postavě Krále Krysy bylo poukázáno na neustálý boj s těmito přemnoženými hlodavci v kanále, a co teprve nekonečná cesta za slávou a pomsta šíleného vědce Baxtera Stockmana?

Díky neustálému boji s úhlavními nepřáteli jako Krang, Trhač a jejich mutantí poskoci Bebop a Rocksteady, nebo mechanickými Pěšáky z klanu Food, se u dětí prohlubovala touha po udržování pořádku a konání dobrých skutků.

Díky vzrůstající popularitě se multivesmír animovaných Želvích Ninjů rozrůstal nejen o další vedlejší postavy, ale i alternativní vesmíry. K tak již stávající Dimenzi X, ze které pocházel i samotný Krang, se tvůrci rozhodli v několika epizodách na tenhle zájem publika reagovat. Žádný další podobný výlet však neměl takový ohlas, jako právě Dimenze X. Naštěstí pro samotné mladší publikum, protože zamotat hlavičky mladším divákům by seriálu spíše uškodilo. Tohle by samozřejmě zaručilo i výrobu dalších hraček, které by pak s rizikem výprodeje ležely v regálech a skladech.

I tak seriál obsahoval obrovské množství postav a různých cameo rolí. Jako například králičí Rónin – Usagi Yojimbo. Ten nádherně rozdělil myšlenkový pochod samotných Želváků díky myšlence, jak moc se liší jejich dimenze z pohledu zvířecích mutantů a dimenze Yojimba, kde jsou zvířata s lidskými vlastnostmi běžnou záležitostí.

Samozřejmě by tohle nebyl seriál z 80. a 90. let, kdyby v sobě nenesl odkazy na různé pop-kulturní filmy. Divákům určitě nemohl postupem času a dílů uniknout odkaz na Frankensteina, Jamese Bonda, Star Trek, Supermana, Batmana, Robocopa, Noční můru v Elm Street, Mouchu, Věc, Star Wars, King Konga nebo třeba i kultovního Kmotra a spoustu dalších. Plný výčet těchto odkazů, která se zde objevily, by vydal na samostatný článek. 

Za zmínku stojí i představení tzv. Páté Želvy – Zacka. V seriálu se tahle postava prezentovala jako mladý kluk a spíše fungovala jako pomyslný budoucí člen týmu. I když to nebyl konkrétně Zack, Pátá Želva se stala hlavní příčinou pozdějšího rozpadu nejen přátelství a spolupráce původních tvůrců Želváků, tedy Kevina Eastmana a Peter Lairda, ale došlo k rozkolům i u samotných fanoušků. 

Nicméně v seriálu fungovala tahle Pátá Želva skvěle, protože dávala naději všem klukům i holkám, že i oni by mohli patřit do tohohle týmu snů v boji se zločinem.

Na tenhle seriál určitě mnoho z nás, kteří ho s neskrývanou dětskou radostí sledovali v 90. letech, velmi rádi vzpomínáme. Mohla za to i naprosto skvělá úvodní znělka, kterou jistě hodně lidí považuje za jednu ze svých top 10. Ať už se to týká hudební, nebo vizuální stránky.

Jenže s postupem času i tahle znělka neunikla změnám. A nejen ona. Poté co se ve finále 3. série, epizoda s názvem Velký úder, Želvy úspěšně vypořádaly nejen s Trhačem, Krangem a jejich poskoky (zase), byl i slavný Technodrom odpálen zpět do Dimenze X. Tímhle mohlo prakticky vše úspěšně skončit a všichni by byli spokojeni. Jenže značka TMNT se stále těšila popularitě, a tak se prostě muselo pokračovat dál.

4. série se nesla již v duchu větších změn. Proběhla zde menší úprava animace a podobně jako u seriálu Batman: The Animated Series byla kresba jemnější. Pohyby Želv působily prkenně a i spousta detailů mimiky přišlo na zmar. Nehledě na grafiku budov a prostředí. Česká distribuce navíc získala v roce 1991 práva pouze na první 3 série, které vycházely na VHS. Na nich se nacházel naprosto perfektní dabing společnosti Davay – Studio Brno dabing, na který mnoho z nás určitě vzpomíná s radostí. Další série byly posléze nakoupeny televizními stanicemi, které si samozřejmě zajistily svůj vlastní dabing. Ten už však tolik nefungoval a ke stávající změně animace přibyly i hlasy jednotlivých postav.

Opravdová rána pro věrné fanoušky však přišla v 8. sérii. Proběhla radikálnější změna hudebního podkladu i kresba samotného seriálu. Své publikum prakticky už mělo jisté, a i díky dvěma celovečerním filmům i značnou popularitu. Tak proč se neposunout trochu dál? Tohle se bohužel setkalo s obrovským zklamáním a tyhle animované TMNT čekal strmý pád díky poklesu sledovanosti.

I přes prvotní nezájem a případné změny byl v důsledku seriál skvělým mezníkem mezi „dospělým“ komiksem a bezstarostným světem dětí. V závislosti na jeho popularitě vznikly i celovečerní filmy, kde se minimálně ten první z roku 1990 snažil mnohem více přiblížit své komiksové předloze. Samozřejmě se omezil pouze na nutné násilí, ale oproti seriálu se držel mnohem více příběhu původní myšlenky původních autorů.

Seriál má takovou sílu marketingu, že i 38 let po svém uvedení se stále na trhu objevují nové hračky a sběratelské kousky. Díky obrovskému množství postav a příslušenství se i dnes může ve hmotné podobě doma objevit mistr Tříska, Leonardo, Donatello, Michelangelo a Rafael, April O'Neil, Casey Jones, Trhač, Krang a mnoho dalších. Včetně doplňkových setů, jako je jejich dnes již nezapomenutelná Želví dodávka.


Autor článku – Jan Dee Doležal