Myšlenkové pochody #4: Městečko Twin Peaks - Tajemství osobnosti - Margaret Lanterman

22.09.2021

Vnímání lidského charakteru je věc, za kterou musíme jít mnohem hlouběji do duše dané osoby. Tak jakonelze soudit knihu podle obalu, stejně tak nelze vnímat člověka díky jeho zevnějšku. Šaty sice dělaj člověka, ale dokáží ho opravdu opravdu plně vystihnout?

Většina z nás se určitě v reálném životě potkala s nějakým ,,podivínem". Upoutalo nás na něm výstřední oblečení, nebo chování. Je ale opravdu nutné tuhle osobu škatulkovat do sekce podivín?

Margaret Lanterman, známá spíše jako Log Lady (Catherine E. Coulson), je vnímána obyvateli městečka Twin Peaks jako neškodný blázen. Tenhle pohled jen přiživuje její neustálé nošení dřevěné klády, se kterou navíc prý komunikuje. Nebo naopak kláda mluví s Maggie? 

Margaret však není jen místní neškodný blázen. Je to tichý pozorovatel a důvěrník mnoha obyvatel. Tyhle "zvláštní" lidi se totiž společnost snaží přehlížet. Žijí tu mezi námi, ale jsou často odsunováni do ústraní a uzavírají se do sebe. Nikdo je nebere vážně, ačkoliv je to mnohdy právě to co vidí a cítí chybějícím článkem v určitém spojení osob, nebo událostí. Tak jako v seriálu Městečko Twin Peaks.

Log Lady/Dáma s polenem je brána jako mírně bláznivá ženská. Je přesvědčena, že umí nejen hovořit se záhrobím, ale vidí i věci, které obyčejný smrtelník lehce přehlédne. Jsou totiž různé sféry lidského vnímání a je jen na každém z nás, jak se k nim postavíme. Často je však tenhle charakter tlumen a skrýván, protože společnost by tuhle věc prostě nepřekousla.

Maggie však nebyla vždy jiná než ostatní. Její "podivínství" měla za příčinu jistá událost v raném věku. Jako malá holčička ve třetí třídě základní školy se totiž se svými dvěma spolužáky ztratila v lese na školním výletě. Našli je až na druhý den. Všichni tři nebyli schopni vypovědět, co přesně viděli, zažili, nebo kde se nacházeli. Až na Margaret, která neustále přicházela s otázkou - ,,Vrátí se sova?"

Co se stalo s Margaret a jejími dvěma spolužáky v lese? Stali se obětí nebo svědky nějakého zločinu a hrůzných praktik a jejich povědomí tuhle událost záměrně potlačilo?

Tohle je další otázka, která v seriálu nebyla nikdy zodpovězena a mezi fanoušky se stala velmi populární záhadou. Od této události však už Margaret nebyla jako dřív. Uzavřela se víc do sebe nejen před světem, ale i velmi dobrým přítelem, který se později stal psychiatrem a důležitým článkem v boji uvnitř Laury Palmer Dr. Lawrencem Jacobym (Russ Tamblyn).

Kde se však vzalo u Log Lady její ikonické poleno? Za vším hledej ženu, nebo v tomhle případě tragédii. Margaret totiž krátce po svatbě tragicky ovdověla. Její manžel Sam byl totiž nejen zaměstnanec místní lesní správy a pily, ale i dobrovolný hasič. Při jejich společné svatební hostině byl přivolán k lesnímu požáru, kde tragicky uhořel.

Maggie si poté na jeho památku nechala uříznout kus klády ze stromu, který spadl kousek od místa, kde se nacházela v době požáru. Byla to jen připomínka jeho tragické smrti, nebo za tím bylo mnohem víc? Říká se, že i dřevo má duši.

Log Lady se zapsala do příběhu tragického konce Laury Palmer jistou věcí.

Pět dní před její vraždou potkala tuto již pomalu umírající duši i tělesnou schránku u motorestu. Margaret přiložila ruku na kládu a potom na omráčené Lauřino čelo se slovy: "Když začne tento druh ohně, je velmi těžké ho uhasit. Nežná větev nevinnosti nejprve hoří a vítr stoupá, a pak je vše dobré v ohrožení. "

Věděla Margaret o Lauřině drogové závislosti, nebo její poznámka byla směřována hlouběji do astrální sekce, ve které ji ohrožoval BOB?

Log Lady však nekomunikovala jen s polenem. Její myšlenky byly rovněž přenášeny psanou formou, a to pomocí jejího deníku. Věc, kterou společnost akceptuje mnohem lépe, než například kus dřeva. Jsou to přece deníky, které zaznamenávají největší tužby, starosti, slasti i bolesti. Toho, čeho se nejvíc bojíme, máme rádi, nebo co očekáváme bylo již mnohokrát zaznamenáno v denících mladých slečen, ale i komunit či společenství.

Můj deník- jak jej sama nazvala při pozvání dr. Willa Haywarda (Warren Frost), agenta Coopera a šerifa Trumana na čaj a sušenky - popisoval v době vraždy Laury temnotu, smích, létající sovy, dva muže, dvě dívky, svítící baterky v lesích, ticho a pak kroky muže. A potom nedlouho poté tvrdila, že její dřevěná kláda slyšela křik dívky kdesi v lese.

Proč byl na tento dýchánek přizván i Dr.Hayward? Jako místní lékař se stal nedílnou součástí tragické události kolem vraždy Laury Palmer. 

Nejenže ji jako otec její nejlepší kamarádky Donny znal osobně, byl mezi prvními při identifikaci jejího mrtvého těla a podílel se na pitvě, ale i on sám vypozoroval, že se s Laurou poslední dobou děje něco špatného.


Margaret Lanterman má v seriálu dialogy v rozmezí pouze 1 až 3 minut. Tenhle krátký čas na scéně se však stává plnohodnotným dílkem skládačky kolem tajemství smrti Laury Palmer. A nejen jí. Postava Log Lady je totiž zanesena i v pokračování seriálu s názvem Twin Peaks: The Return. Její charakter se i zde naplno zachoval s tím, že zdravotní stav herečky Catherine E. Coulson se plně odrazil i do samotného děje. Několik dní po natočení dané scény totiž Catherine umírá na následky rakoviny.

Její důležitost pro tenhle seriál, i Davida Lynche samotného, bylo mimo jiné ukázáno i věnováním dvou epizod v Twin Peaks: The Return. První epizoda byla věnována herečce samotné a patnáctá zase její postavě Margaret Lantermanové. Log Lady je jasným důkazem, že není malých rolí, protože jsou to právě maličkosti, které utvářejí nádherný celek.


Autor článku - Dee