Myšlenkové pochody #3: Městečko Twin Peaks - Tajemství osobnosti - Dale Cooper

14.09.2021

Jednou z hlavních, a snad i nejvíce oblíbených postav v seriálu Městečko Twin Peaks, je rozhodně federální agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan). Čím si získal popularitu a oblíbenost nejen u diváků seriálu, ale i u samotných obyvatel Twin Peaks?


Většina uzavřených komunit nebo malých měst nemá v oblibě, když se někdo cizí montuje do jejich věcí. Rádi si dělají a řeší záležitosti po svém a zásah zvenčí na ně působí jako parazitování. Někdo cizí, kdo nezná lokální komunitu a netuší, jaké vztahy mezi sousedy panují, nemůže vidět pod pokličku věcí, že? Tahle domněnka zatvrzelých místních obyvatel se stává ve skutečnosti pravým opakem. Právě osoba, která si může držet patřičný odstup, vidí věci, jež jsou záměrně místními přehlíženy.


Malá městečka jsou jako pevnosti. To, co se děje za hranicemi jejich území, je čistě věc jejich obyvatelů (nemluvím zde samozřejmě o Amiších). Nemají důvěru v nikoho cizího, obzvlášť pokud se jedná o federální úřad (mnoho z nás má automaticky na tyhle úřady i u nás pifku, například díky tolik oblíbenému berňáku).

Díky Ronnet Pulanski (Phoebe Augustine), která v šoku a znásilněná překročila státní hranice, dostalo FBI povolení nepřímo zasáhnout do případu vraždy, která otřásla celým městečkem Twin Peaks. Nalezené tělo zavražděné Laury Palmer, jenž bylo zabaleno do igelitu, se totiž shodovalo s jednou nevyřešenou vraždou z minulosti, nacházející se stále ve vyšetřování FBI.

Věc, která by zapadla mezi ostatní spisy nevyřešených záhad, kdyby však při vyšetřování její smrti záhadně nezmizel speciální agent Chester Desmond (Chris Isaak). Po jeho zmizení převzal tuhle složku Dale Cooper. Ten se však v obou případech - smrti Teresy Banks i zmizení Chestera - dostal do slepé uličky.

Jak moc měly tyhle dva případy k sobě blízko si nechám na budoucí číslo Myšlenkových pochodů, jež věnuji čistě filmu Twin Peaks: Fire Walk with Me (tímhle David Lynch dokázal nenásilně vsunout fungující doplňující děj do vlaku, čekajícího již v na konečné).

Zvláštní agent FBI Dale Cooper to neměl hned od začátku vůbec jednoduché. Při překročení hranice městečka se však prokázal jeho obrovský optimismus, když nahrál své sekretářce Diane Evans (Laura Dern) kazetu, kde komentoval všechny okolní stromy, stejně jako počasí, hladinu plynu v autě a svůj oběd. A to opravdu velmi optimisticým pohledem. Navíc dodal, že se setká s šerifem Harrym S. Trumanem (Michael Ontkean) v nemocnici při návštěvě hospitalizované Ronette Pulanski. Mimochodem, postava Diane se poprvé objevila až v celovečerním filmu, tudíž tajemství její identity krásně dokreslilo podstatu celého příběhu. 

Federální úřad a lokální složky zákona se od základu nesnášely. Jedni byli hloupí burani z venkova a druzí zase nafoukaní a napomádovaní panáci v obleku. Cooper jako federální agent se tedy mohl obávat velmi chladného přijetí. To by však v Twin Peaks nesměl být šerifem Harry Truman.

Pokud chcete s někým jednat na rovinu, je na místě vyložit všechny své karty. Cooper se tedy ujistil, že si je Truman vědom toho, že FBI převzalo kontrolu nad případem a očekával jeho plnou spolupráci. Nepodal to však stylem typickým pro FBI, ale diplomaticky a s náznakem možného přátelství.

Dale Cooper uměl jednat s lidmi a jeho vystupování bylo vždy vybraného vkusu. První dojem je důležitý, když se například ucházíte o novou práci, spolupráci, nebo se s někým seznámíte. Tohle je styl, jímž si Dale získal sympatie nejen Harryho, poloviny obyvatelstva městečka, ale i samotných diváků.

I když původní záměr FBI bylo vyšetřování brutálního napadení Ronett, tak hlavní cílem bylo odhalení tajemství kolem vraždy Laury. Podoba s předchozím případem Teresy byla až moc nápadná. Po splněné prosbě o osobní ohledání mrtvého těla Laury se tahle domněnka potvrdila. Pod nehtem na ruce Laury se totiž nacházelo vodítko k předchozí vraždě - miniaturní písmeno R.

Tohle malé vodítko přispělo k otevření pandořiny skřínky povahy Laury Palmer. Po ohledání jejich věcí, se totiž v jejím deníku našel nejen záhadně znějící polední text - "nervózní ze setkání s J dnes večer" - ale i stránka, kde byl nalepen plastový sáček obsahující klíč od bezpečnostní schránky a bílý zbytek prášku, u kterého bylo podezření, že jde o kokain.

Po otevření schránky byl nalezen erotický časopis Flesh World a více než 10 000 dolarů. Na studentku střední školy docela velký obnos peněz. Uvnitř časopisu se nacházela označená stránka, kde byla vytištěna fotografie Ronette. Díky tomuhle důkazu se mohl Cooper naplno a veřejně věnovat případu, který mu byl neoficiálně přidělen. Cooperova profesní stáž v Twin Peaks se tedy díky tomuto celkem protáhla a dostala zcela jiný směr.

Životem můžete jen proplout, nebo si jej naplno užít a snažit se radovat i z maličkostí. Právě tyto mnohdy přehlížené střípky běžného života se stávají tím, co dělá daný den tak skvělým. Jen se člověk musí dívat správným směrem a vnímat je. Tak jako Dale Cooper.


Své osobní postřehy nahrává pomocí zvukového záznamu na kazetu pro Diane. Ale opravdu je to adresováno jenom jí? Nepřipadalo vám občas, že ona Diane jste právě vy, divák? Nesnažil se Dale komunikovat a sdělit vám jisté podrobnosti, nad kterými byste se měli pozastavit? 

Jako když se například probudil po první noci v hotelu Great Northern a adresoval Diane kazetu o výjimečných podmínkách svého pokoje ve Velkém severním hotelu a o dvou věcech, které ho trápí, tedy co se skutečně stalo mezi Marilyn Monroe a Kennedyovými a kdo opravdu zmáčkl spoušť zbraně, která vystřelila na prezidenta Johna F. Kennedyho?

Na každém byť sebevíc špatném dnu musíte najít alespoň něco pozitivního, nebo se váš cíl ztratí v nedohlednu. Vražda Laury Palmer není jen obyčejný případ. Je mnohem víc složitější, než se zdá. Navíc list s podezřelými osobami, jako u správného případu vraždy, se neustále obměňuje.

Jak však začít těžký den, kdy nevíte kudy kam? Samozřejmě hrnkem čerstvé kávy a skvělou snídaní. Na doporučení šerifa Trumana tedy Cooper ochutnal v Double R Diner "ten nejlepší kousek třešňového koláče" a "zatraceně dobrou kávu". Byl to jen mistrovský tah k získání mnohem větší důvěry místních, nebo potěšení z takových maličkostí opravdu pramenily přímo z jeho duše?

Důležitou roli v Cooperově vyšetřování vraždy Laury Palmer je takzvaný Red Room (Červený pokoj). Tohle místo, ale především postavy v ní, se stalo ikonickou součástí samotného seriálu. Sny dokáží být občas opravdu živé a zamotat hlavu. Občas po probuzení netušíte co byla skutečnost a jak daleko se případně od ní daný sen mohl lišit.

Cooperovi se právě v tomhle snu z Červeného pokoje dostalo mnoho indícií a dokonce vyzrazení vraha Laury Palmer. Přesvědčení o pravosti informace o to víc nahlodávalo podvědomí, když mu jméno vraha pošeptala samotná Laura. Ale opravdu můžete věřit pouhým snům? Tohle snění nás může pouze někam nasměrovat a je pak na každém z nás, jak s ním naloží.

Červený pokoj však nebyl jen nějakou vsuvkou ze říše snů. Nebyla to jen nějaká násilná halucinace Dale Coopera, ale svoje čestné místo si vydobyl v průběhu všech tří sérií seriálu. I díky svým jednoduchým, a přesto poutavým, kulisám dokázal samotného diváka oprostit od rušících aspektů okolí a mohl se plně soustředit na aktuální scénu, nebo dialog. Stal se důležitým prvkem při dopadení vraha Laury Palmer ale i osudovým momentem v životě speciálního agenta FBI Dale Coopera.


Autor Článku - Dee