Myšlenkové pochody #2: Městečko Twin Peaks - Tajemství osobnosti - Laura Palmer

25.08.2021

Charakter každé postavy (i té vedlejší) je důležitým faktorem v základu dobře fungujícího seriálu. Můžete je milovat nebo nenávidět. Mohou vás bavit, ale i nudit. Stávají se hlavními aktéry vašeho zájmu, nebo je budete brát pouze jako doplňkové postavy, ale jedno je jisté - seriál by bez nich nemohl naplno fungovat. V druhém čísle Myšlenkových pochodů, věnované opět kultovnímu seriálu Twin Peaks, se podívám hlouběji na postavu, která dala "pravou" tvář tomuhle úžasnému zpracování a zasloužila se taktéž za titul kultovní.

Každý charakter jednotlivých postav v Twin Peaks je zásadní. Pokud ale někdo vybočuje z řady, tak právě Laura Palmer (Sheryl Lee). Místní středoškolská královna krásy, vždy usměvavá a vstřícná. Laura navenek opravdu působí spokojeně. Žije v krásném domě, má milující rodiče, úžasné kamarády a bezstarostné dětství. Tohle je však tvář, kterou nastavuje svému okolí. Uvnitř Laury se totiž nachází ztrápená duše mladé dívky, kterou pronásleduje jisté nebezpečí, které se nazývá BOB (Frank Silva).


Každý charakter jednotlivých postav v Twin Peaks je zásadní. Pokud ale někdo vybočuje z řady, tak právě Laura Palmer (Sheryl Lee). Místní středoškolská královna krásy, vždy usměvavá a vstřícná. Laura navenek opravdu působí spokojeně. Žije v krásném domě, má milující rodiče, úžasné kamarády a bezstarostné dětství. Tohle je však tvář, kterou nastavuje svému okolí. Uvnitř Laury se totiž nachází ztrápená duše mladé dívky, kterou pronásleduje jisté nebezpečí, které se nazývá BOB (Frank Silva).


BOB se Lauře zjeví poprvé ve snu v jejích dvanácti letech. Doba, kdy začíná přerod z malé holčičky v mladou slečnu. Nepřímo totiž zaútočí na Lauřino nejcitlivější místo v tomhle věku - nové věci ohledně sexuality. Laura tím pádem dostává strach, že by její sexuální touha mohla být zároveň její zhoubou. Ale čím víc se snažíme nějakou myšlenku zapudit, tím více na ni myslíme.

Laura však roste do krásy a základní lidské touhy a pudy v sobě dlouho nezapře. A I když má Laura nejlepší kamarádku Donnu Hayward (Lara Flynn Boyle), KTERÉ SVĚŘUJE VŠECHNO, své největší tajemství raději svěřuje svému deníku. Život puberťačky je však jako časovaná bomba. Stačí maličkost a svět se vám obrátí vzhůru nohama.

Přichází totiž první pusa, první diskotéka a první ochutnávka "lehkých drog". V případě Laury je to marihuana. Od těchto drog je mnohdy jen krůček dál, respektive směrem dolů. Záleží pak na osobnosti, jak se s tímhle problémem popere. Můžete být však sebevíc silnější, ale pokud se odevzdáte do nesprávných rukou, vaše osudová cesta se bude ubírat zcela odlišným směrem, než jste původně plánovali.

Laura v sobě neustále nosila představu nebezpečí ve formě BOBa. Ve snech totiž útočil na její nevinnost a sexuálně ji zneužíval. Většina z nás moc dobře ví, jak dokáží být sny reálné a ovlivnit naše životy. Tak jako Laura. Její doposud vstřícná, hodná a usměvavá osobnost je potlačena na vrub boji proti BOBovi. Světlo světa spatří její osobnost ,,evil Laura", která se stane důležitou součástí seriálu.

Její nová osobnost zákonitě přitahuje své protějšky a díky ní se seznámí i s Bobby Briggsem (Dana Ashbrook), který se stane spojovacím článkem k Lauřinu tragickému konci. Bobby je totiž druh problémového středoškoláka, který si navíc snaží "přivydělat" obchodem s drogami, konkrétně s kokainem.

Bobby je prvotní článek řetězu. Je to prostředník a vedlejší osoba v událostech, které se staly osudným nejen pro Lauru, ale celé městečko. Tohle na povrch klidné místo má mnoho tajemství, které se většina snaží přehlížet. Jedním z těchto původců je právě Leo Johnson (Eric DaRe), hrubý řidič kamionu, který navíc drží ,,zkrátka" svou manželku Shelly (Mädchen Amick).

Leo je jeden z distributorů kokainu, který ví, jak si získat nové zákazníky. Tak jako Lauru, která se na téhle droze stane závislou. Hledala v ní ochranu před zlým BOBem, nebo se stala pouze otrokem typické závislosti? Na tuhle otázku musí každý hledat odpověď v seriálu, nicméně její touha po tomhle uspokojení a úniku ji obrátila svět vzhůru nohama. A nejen jí.

Pokud dealer vycítí ve svém zákazníkovi zlatý důl, snaží se stůj co si jej udržet. Leo tedy seznámí Lauru s Jacques Renaultem (Walter Olkewicz). Ten figuruje nejen jako spoludodavatel kokainu do městečka, ale pracuje jako barman v baru Roadhouse a crupiér v One Eyed Jacks. To funguje jako casino a nevěstinec. Jacques není jen doplňková postava, ale dalším stupněm sebedestrukce Laury. Jeho role v Lauřině životě není jen jako dealer, ale jelikož Lauře na financování rostoucí závislosti na kokainu nestačí příjem z doučování, nabídne ji také svoje schopnosti dohazovače - pasáka.

Život vám občas podá pomocnou ruku. V případě Laury je to James Hurley (James Marshall), který ji tajně miloval už před Bobbym a stal se její ,,pravou láskou". Na důkaz jejich lásky vlastní každý polovinu srdce přívěsku na krk (hrozný kýč, ale sehraje důležitou roli). Laura v Jamesovi opravdu nachází oporu, ne však ochranu před svou největší hrozbou - drogovou závislostí a BOBem.

Špatné momenty a chvilky si vás ovšem vždy najdou, ať se před nimi schováte na bezpečné místo, nebo za osobu, které naprosto důvěřujete. Může to být váš domov, kde se cítíte chráněný před vnějším nebezpečím a může to být vaše rodina, u které hledáte slova, která vám dodají odvahu a sílu se danému zlu postavit. Co když však tohle místo a tihle lidé jsou právě pod jeho vlivem?

Rodina není jen základ společnosti (klasické klišé nejen z dob socialismu), ale pro mnoho z nás znamená opravdu vše. Tak jako pro Lauru. Když však ztratí nejen důvěru ve svůj deník, který se pro mnoho dívek stává osobním grálem, ale i v teplo a pocit bezpečí domova, začne rozdávat rány kolem sebe. Když je totiž člověk na dně, snaží se hledat oporu u svých nejbližších, nebo je naopak od sebe odstrkuje co nejdál.

Tohle Lauřino volání o pomoc se však jeví jako kopance do nejcitlivějšího místa lidské duše a srdce. Tak jako u nejlepší kamarádky Donny, tak u milovaného Jamese, si není Laura jistá jejich ochranou před BOBem. Sama jej nezvládá a má pocit, že by oba mohla vystavit riziku vydání mu na milost. Pomalu si je totiž vědoma toho, jak moc je BOB silná osobnost a co se skrývá za jeho "tajemstvím". Proto, i když ji to vnitřně ubíjí, se oba snaží od sebe odpudit svým chováním. Ačkoli nevědomě, nahrála BOBovi krásně do karet. Její poslední obranná zeď je samovolně zbořena.

Kde však najít pokoj pro osamocenou a ztrápenou duši? Kde zapomenout na všechny starosti a strasti, bolesti a utrpení, když jste přišli i o poslední špetku pravého přátelství? Falešnou lásku si lze koupit stejně jako pocit bezstarostné chvíle. Nejen tohle nabízí překupníci drog v Twin Peaks, jako třeba Leo a Jacques.

Jejich cesta ,,do ráje" je však v tomhle případě podmíněna výměnou za jistou službu a jelikož Laura a její ,,kamarádka" Ronette Pulaski (Phoebe Augustine) mají s touhle praxí docela bohaté zkušenosti, společné radovánky, výměnou za nespoutaný rauš, jim nejsou cizí.


Pro obě se však tenhle večer stává osudným. Sexuální hrátky se zvrtnou do mnohem brutálnějšího pojetí, než si obě děvčata představovala a úžasný rauš vystřídá násilné vystřízlivění, které je zakončeno událostí, která otřese celým městečkem. Vraždou a nálezem mrtvého těla Laury Palmer v řece, zabalené do igelitu. Stala se tolik oblíbená královna školy, a před širší komunitou vždy kultivovaně vystupující mladá slečna,obětí zákeřné vraždy, nebo se za tímhle činem ukrývá mnohem větší tajemství a zlo, které uvalí na tohle místo klidu a míru stín pochybnosti mezi samotnými obyvateli?

Na tuhle otázku nejen kolem Laury si musí najít každý odpověď sám.