Myšlenkové pochody #1: Městečko Twin Peaks - Počátek konce (část I.)

16.08.2021

Sledování seriálů se poslední dobou stalo nedílnou součástí každodenního života moderního člověka. Nachází v nich únik z reality, zábavu, nebo si při jejich sledování krátí dlouhou chvíli. Většina diváků má navíc vyhraněný vkus na zpracování, popřípadě žánr, a právě jejich oblíbený seriál spadající do jisté kolonky je ten nejlepší.

Nebudu tvrdit, že seriál Městečko Twin Peaks je nejlepší všech dob, ale pokusím se vám jej přiblížit v několika částech Myšlenkových pochodů, které se budou týkat čistě tohohle seriálu. Seriál z produkce Davida Lynche a Marka Frosta totiž nelze jen vidět. On sám vás donutí si ho užít.

Seriál má tři řady a jeden celovečerní film s názvem Fire Walk With Me (Twin Peaks: Ohni, pojď se mnou). Spojení seriálu s filmem se pro někoho může zdát jako příliš komplikované, nebo dokonce zbytečné táhlé, pro mě je tohle však naprosto geniální. Fire Walk With Me totiž nenavazuje na seriál, ale předchází jeho hlavní události a to vraždě Laury Palmer (Sheryl Lee). Funguje navíc jako takový její deník a i jemu rozhodně budu věnovat samostatný díl. Mapuje totiž její posledních 7 dní života, které byly opravdu náročné.

Každý vám určitě sdělí svůj vlastní pohled na to, zda film sledovat dříve než seriál či naopak, za mě je to rozhodně ideální po zhlédnutí prvních dvou řad.

Twin Peaks nemá přesně daný žánr, nebo směr, kterým by se chtěl ubírat. Tedy ne na první pohled. Nejedná se přímo o kriminální seriál, vražda je zde pouze odrazový můstek. Můžete jím proplout a soustředit se na dějovou linku kolem vraždy Laury Palmer, která se stala spouštěcím mechanismem pro nespočet dalších událostí, nebo se ponořit hlouběji a objevit pravou krásu tohohle seriálu.

Každé menší městečko si s sebou nese své tajemství. Obyvatelé dané lokality jsou přesvědčeni, že znají své okolí jako své boty. V důsledku jsou však ke svému okolí slepí. Obraz skvěle fungující komunity a sousedských vztahů je jen zrcadlo, za kterým se skrývá hrozné tajemství a činy o kterých se ví, tuší, ale nemluví.

Stačí však jedna událost, jeden chybný krok a dobře fungující společnost se zhroutí jako domeček z karet. A nejen to. Na světlo začínají vyplouvat i věci, které se dlouho místní obyvatelé skrývali za zavřenými dveřmi, nebo hluboko v sobě.

Co byl spouštěcí mechanismus událostí v městečku Twin Peaks? Byl to skutečně nález zavražděné mladé dívky Laury Palmer? Znamenala opravdu vražda téhle místní středoškolské královny krásy, která navenek působila velmi příjemně a byla ve všech ohledech vstřícná, jako odrazový můstek, nebo vše začalo mnohem dříve? Laura měla totiž jako většina lidí dvojí tvář a osobní démony, před kterými hledala úkryt.

I přesto nic z toho není jediným spouštěcím mechanismus koloběhu, který tohle místo obrátil vzhůru nohama. Svůj velký podíl na tom všem má i její ,,kamarádka“ Ronette Pulaski (Phoebe Augustine). I když se hlavní pozornost upíná na mrtvou Lauru, tak se z Ronett stal živý svědek jiné osudové události. Ve stejnou chvíli, kdy je nalezeno mrtvé tělo Laury Palmer, totiž překročila Ronett státní hranici ve stavu absolutního transu, respektive šoku, z následků brutálního fyzického napadení.

Tahle událost se stala důležitým milníkem v samotném městečku, neboť díky ní je do vyšetřování zapojena federální vláda, která povolá na místo činu speciálního agenta FBI Dalea Coopera (Kyle MacLachlan). Proč je tahle událost tak důležitá a proč zrovna agent Cooper si nechám na jiný díl Myšlenkových pochodů, kde dostane nejen on, ale i další postavy a místa svůj zasloužený prostor.

Důležitým aspektem seriálu je i výběr lokace. Seriál může divákovi nabídnout jednoduchou dějovou linku, která bude jasná hned v prvním momentu, nebo se může pomalu podbízet detaily ať už postav, nebo prostředí. Twin Peaks je dítě filmového producenta Davida Lynche a u něj hraje stejně tak důležitou roli hlavní myšlenka i střídmost prostředí, které má však své kouzlo. Musíte se ale dívat správným směrem.

Městečko totiž obklopuje hustý les. Většina z nás si automaticky pod tímhle pojmem vybaví tajemství, nebezpečí, skryté zlo a tajemné síly. Tahle lokace se stala v tomhle hojně používanou ať už v pohádkách, fantasy, hororech, nebo kriminálních příbězích. Dokáže vás totiž pohltit svou čistotou, ale v případě, že jsou vaše myšlenky či záměry zlé, oplatí vám to stejnou mincí.

Les se stává tichým svědkem událostí a tíhu špatných činů lidí si s sebou nese po staletí. Čeká poté na vhodnou chvíli, aby to špatné, co mu bylo nedobrovolně přiděleno, mohl vrátit zpět.

Na tohle odkazuje například i vnímání postavy Margaret Lanterman (Catherine E. Coulson), známé spíše jako Log Lady (Dáma s polenem). Zde Lynch nádherně poukazuje na věc, jak moc je důležité tenhle seriál vnímat do nejmenších detailů. Každá postava zde má totiž svoji důležitou roli a je jen na divákovi samotném, jak ji vnímá. Jsou zde postavy, které mají krátké dialogy, a přece se stanou jednou z nejdůležitějších součástí při pochopení celého příběhu.

Seriál má mnoho zajímavých míst, které hrají důležitou roli v celkovém fungování. Například klub One Eyed Jacks, Packard Sawmill, dům Palmerových, nebo i The Bang Bang Bar. Žádné není však tak ikonické jako Black Lodge, respektive Červený pokoj. Místnost a události odehrávající v něm se staly synonymem pro tenhle seriál.

Městečko Twin Peaks je místo, které projíždějícím lidem a turistům připadá jako ráj na zemi. Zlo zde však pomalu, ale jistě vystupuje na světlo a pohlcuje všechny kolem sebe. Nikdo mu neuteče, nikdo se před ním neschová. Důvěra ve své nejbližší a přátele pomalu upadá do zapomnění a stává se zrcadlem doby.

Samotné zpracování navíc již od své premiéry nastolilo zcela jinou tvář fungování seriálů. Obsáhlo opravdu mnoho žánrů, aniž by se nějak navzájem porušilo jejich vzájemné, nebo i samostatné fungování. I po letech si zachovalo mnoho otázek, které se vášnivě probírají na různých virtuálních diskuzích, nebo při debatách seriálových fanoušků u piva.

Twin Peaks můžete vidět 10x a stále si zde najdete něco, co vám uvízne v hlavě a donutí vás se nad danou věcí zamyslet. Nejen v tomhle je pravá krása seriálu, který si zaslouženě získal značku kultovní.  

Autor článku - Dee