Myšlenkové pochody #6 aneb seriály, na které se nezapomíná – Batman: The Animated Series

29.10.2023

Batman. To není jen slovo či jméno, které zná prakticky každý druhý člověk žijící na zemi a minimálně jednou se s ním v životě setkal. Batman je pojem, který zahltil trh snad všemi směry.

Od komiksů, přes herní zpracování, až po filmovou tvorbu. Batman byl již mnohokrát přiveden na filmové plátno a vždy se snažil jít svou cestou. Byl několikrát oživen a plejáda herců, kteří se vystřídali za tímhle jménem samozvaného ochránce práv ve fiktivním městě Gotham, je opravdu velká. Který je ten nejlepší live-action Batman nechám ale na posouzení každého zvlášť, my se dnes podíváme na jeho animovanou verzi, protože Batman: The Animated Series (BTAS) je plně samostatná jednotka.

Tento projekt vznikl v 90. letech pod hlavičkou Warner Bros. a stojí za ním dva mladí kluci - scénárista Paul Dini a kreslíř Bruce Timm. Tihle dva pánové měli před BTAS na starosti u Warner Bros. jiný animák, a to Looney Tunes. Díky skvělému ohlasu Batmana od Tima Burtona, který tuhle postavu prakticky na filmovém plátně po letech opravdu oživil, se WB rozhodli téhle značce taky podat pomocnou ruku na vlně náhlé popularity, ale tak trochu jinou cestou.

Rozhodli se pro seriálovou verzi, a to navíc v animované podobě. A ono se to sakra povedlo na výbornou.

Seriál BTAS má opravdu mnoho pozitiv a je prakticky koukatelný od svého vzniku v roce 1992 až do dnes. Může za to hned několik aspektů, které si právě Bruce Timm i Paul Dini moc dobře uvědomovali. Seriál se stal nesmrtelným hlavně díky svému zpracování. Nejenže byl kreslen na černý papír, díky němu vynikla samotná podstata temného města Gotham a jeho obyvatel, ale i technika v něm jako by nikdy neměla zemřít. Auta jsou zde rychlá, ale mají kabát 40. let. Střelné zbraně jsou zde ve stylu z období americké prohibice, ale krásně jim sekundují futuristické laserové pistole. Počítače a televize jsou na každém rohu, ale jsou „zastaralé“.

Každá epizoda BTAS má navíc nádherný „opening poster“ . Jedná se o obraz s názvem dílu ve stylu artových filmových plakátů. V aktuální době vám tyhle plakáty mohou prozradit o filmu opravdu mnoho, u BTAS vám jen umocnily napětí a povědomí toho, o čem vlastně daná epizoda bude pojednávat.

Dalším aspektem k nesmrtelnosti tohohle seriálu je dabing. Nejenže dle mého názoru byl stvořen dosud nejlepší hlas Batmana (Kevin Conroy), ale i samotného Jokera (Mark Hamill). Navíc všichni účinkující v každém jednotlivém dílu se reálně setkali v dabingovém studiu v jediném momentu. Tohle totiž krásně nahrávalo nejen vzájemné chemii, která je zde opravdu slyšet, a i proto doporučuji tenhle seriál v orginále, ale i dalším nesmrtelným rozhlasovým hrám. 

(pozn. redakce: V dnešní době je praktika dabingu veskrze zcela odlišná, každý herec totiž nahrává svoji postavu úplně sám)

Seriál bohužel postihlo trojí přejmenování a i když si kvalitu prakticky zachovalo po celou dobu, v řazení jednotlivých epizod nastal docela chaos. Z původního názvu Batman: The Animated series se po 65 dílech stalO The Adventures of Batman & Robin, avšak ke změně došlo hlavně u úvodní vizuální znělky (audio naštěstí zůstalo nezměněno). Ta bohužel nedosahovalo kvality té původní, ale celková kvalita zpracování jednotlivých dílů se prakticky nezměnila.

To se však nedalo říct o posledním přejmenování a i další razantní změně. The New Batman Adventures sice mělo původní intro jako BTAS, ale jednotlivé díly dostaly jednodušší animaci a síla samotné kresby šla hodně dolů. Co se týká příběhů, byly pořád skvělé, jen se díky jednodušší animaci mnohem hůře sledovaly.

Vraťme se ale k jednotlivým příběhům celého seriálu, ať už před jeho přejmenováním nebo po něm. Jejich úspěch tkvěl zejména v tom, že se zakládaly na problémech, které mohly postihnout i běžného člověka. Tím lépe se s tímhle seriálem a Batmanem samotným diváci ztotožnili. Seriál nabídl jak groteskní, tak i víceméně kultovní epizody. Ať už v případě Mr. Freeze a Heart of Ice, Two Face, nebo Crazy Love s Jokerem a Harley Quinn.

Ale byly zde i epizody, které dokázaly zasáhnout opravdu do hloubky. Jsou to prakticky všechny, které napsal Paul Dini. Jsou založeny hlavně na tom, že stačí jeden špatný den, jeden špatný okamžik a život se vám stejně jako postavám v seriálu může obrátit vzhůru nohama. Bolest, strach, zármutek, ale zároveň i možnost druhé šance. Vždyť i samotný Batman s sebou nosí každou noc v srdci obrovskou bolest, ale moc dobře ví, že druhou šanci by měli dostat všichni. I když je občas již pozdě a jisté momenty nelze vrátit zpět, je nutné se dívat vpřed.

Na každém konci byť sebetmavšího tunelu čeká světlo a občas je jen potřeba dotyčného popostrčit a nasměrovat na správnou cestu. Moc dobře ví, že mu tyhle skutky rodiče nevrátí a nikdo mu za to přímo nepoděkuje, ale on tohle nedělá pro slávu. Jeho skutky pramení z vlastní zkušenosti a bolesti a tam, kde on nemůže začít znovu, nabízí šanci ostatním.

BTAS není jen další tuctový animovaný seriál o Batmanovi, skrývá se v něm totiž obrovské množství lásky, práce a hodnotných myšlenek. Díky němu navíc vznikl i první celovečerní animovaný film Batman: Mask of the Phantasm.

Tento seriál má opravdu punc „nesmrtelnosti“. Aktuálně se totiž pilně pracuje na jeho pokračování, kterého by se měl znovu animačně ujmout i Bruce Timm. A co víc, pod jednotlivými epizodami ohledně scénáře jsou uvedeni J. J. Abrams, Matt Reeves a Ed Brubaker. A tohle jsou jména, která ve spojení s touhle značkou opravdu chcete slyšet.

Pokud se vám tedy někdo bude posmívat za případnou náklonnost k Batmanovi, doporučte mu právě Batman: The Animated Series. Tohle je totiž seriál, který je nutný brát v jistých epizodách opravdu vážně. Není to jen další nudná komiksová věc pro děti, ale opravdu skvěle napsaný scénář a příběh postav, které nechtějí páchat zlo a vládnout světu a vzaly si k srdci to, co si o nich okolí myslí. Tyhle činy nepáchají pro radost, ale jen proto, že musí. Musí, nebo jim vnitřní hlas našeptává, že takhle je to v pořádku a nemají jinou možnost.

V Batman: The Animated Series je možná obrovský kus nostalgie z dětství, kdy jsme poctivě hltali každý díl na zahraničních televizních kanálech, ale při zpětném ohlédnutí a i aktuálním znovuponoření do tohoto světa se jedná o jeden z jeho vrcholů. Vrcholů, na kterém si zachoval svou nádhernou tvář i po letech a stal se z něj jeden z nestárnoucích televizních seriálů.


Autor textu – Jan Dee Doležal