Myšlenkové pochody #5: Městečko Twin Peaks – Tajemství osobnosti jménem Bob

14.10.2023

Záporné postavy jsou nedílnou součástí filmů a seriálů. Bez nich by hrozilo riziko, že daný příběh by byl prakticky nudný. Stávají se ikonickými a u mnohých i velmi oblíbení. Tyhle postavy svým příběhem, který zapříčinil jejich vznik, navíc útočí na základní lidské vlastnosti – lítost, ztotožnění a strach.

Kdo je však hlavní zápornou postavou kultovního seriálu Městečko Twin Peaks? Kdo byl u zrodu tragických událostí kolem Laury Palmer a otevřel Pandořinu skříňku v dosud poklidném chodu místní komunity? Entita jménem Bob (Frank Silva). Charakter, který osobně řadím mezi své top záporné postavy seriálové a filmové tvorby. Bob vás ale neupoutá svým vzhledem a ikonickým nástupem, popřípadě osobní hudební znělkou, jako je tomu například u Dartha Vadera. Za Bobem musíte jít hlouběji do lidské duše.

Hodně trestných činů, ať už žhářství, loupež nebo vražda, je pácháno pod tlakem „třetí osoby“. Našeptávač, posedlost, tajemný hlas v hlavě a podobně. I z vašeho hodného souseda se po tomhle „vstupu“ tajemné entity může stát někdo úplně jiný. Bob je právě taková entita, která pochází z Black Lodge/Černé lože a jako taková nemůže samostatně bez lidského hostitele volně fungovat. Jeho energie pochází z útrap, bolesti a páchání zla osobnosti, na které právě parazituje. Jeho pravá podoba je ve formě dlouhovlasého tuláka, kterého však mohou vidět jen lidé s určitými schopnostmi. Jeho odhalení je tudíž velmi obtížné. Kde se však vzal v Twin Peaks?

Bob se ve formě parazitující entity nemůže volně pohybovat a tudíž se musí pomocí intrik zmocnit předem vyhlédnuté osoby. Musí být však pozván. Ačkoliv je jeho charakter násilnický, tak k propojení osobnosti musí dojít dobrovolně. Na jeho návnadu skočil i Mike (Al Strobel), obyčejný potulný prodavač bot, který se nechal obelstít právě Bobovými sladkými řečmi. Bob zaútočil na jeho osamělost na cestách a využil jej ve svůj prospěch. Mike však jeho původní záměr prokoukl a zlo páchané jeho rukou s vědomím Boba zatrhl. A to tím, že si při „spatření boha“ usekl levou paži a tím jej vypudil z těla.

Bob však jako samostatná identita nemohl plně fungovat, a tak si našel další oběť v malém chlapci, který se později stane nedílnou součástí nejen života, ale i tragického konce Laury Palmer

Laura pro Boba však neznamenala pouze další oběť jeho vražedného chtíče. Vyhlédl si ji totiž jako nového hostitele. Kdo by podezříval z případných zločinů a špatných skutků královnu místní střední školy? Vždy usměvavá, hodná a vstřícná Laura by přece byla ta poslední, která by stála za páchaným zlem v místní komunitě. Navíc její charakter „nezkažené duše“ přímo nahrával Bobovi do karet. Její vnitřní bolest, strach a změna charakteru jsou přece pro něj životně důležité aspekty.

Její silný charakter však jeho cíli bránil. Tak jako při dobývání silného opevnění ve středověku, i Bob u Laury věděl, že přímý útok je zbytečný. Využil tedy charakteru osoby, ve kterém aktuálně přebýval, k jejímu podkopání. V moderním světě plném chaosu máme jistý okruh lidí, ve kterém se cítíme v bezpečí. Je to rodina a přátelé. Bez těchto dvou faktorů by život byl nejen prázdný, ale mnohem snadněji bychom hledali útočiště ve světě falešných iluzí. Ve světě, kterému vládnou drogy, prostituce a falešné přátelství.

Bob si tuhle věc moc dobře uvědomoval a právě tímhle směrem zaútočil na povědomí své další oběti v městečku Twin Peaks. Díky konfrontaci se svým stávajícím hostitelem dokázal Lauře sebrat tyhle dvě věci velmi snadno a nasměrovat ji přesně tím směrem, kterým potřeboval. Jeho tvrdá ruka totiž zasáhla její kamarádku, kterou měla společnou s Ronett Pulanski, a to Teresu Banks. Tyhle tři toho měly spoustu společného. Mnohem víc, než si samy připouštěly.

Lidské tělo, a hlavně charakter, má velmi slabou skořápku. Kupříkladu vrcholový sportovec by si měl určit svoji metu, po jejímž dosažení by měl skončit. V nejlepším se má přestat, protože na vrchol je cesta těžká, zdlouhavá, ale na dno se padá rychle a snadno. Bob se však v Lauře velmi zklamal. I když bylo její podvědomí plně nahlodáno, uvnitř zůstávala stále silnou a pro něj zapovězenou. Navíc odhalila jeho pravou identitu a o tyhle „nepohodlné svědky“ nikdo nestojí. Proto se jedné osudové noci „plné vášně“ rozhodl pro radikální řez. Zabít Lauru Palmer.

Díky této události objevil nový přísun „energie“ ve svém stávajícím hostiteli a navíc mnohem lépe pochopil fungování komunity obyvatel Twin Peaks. Jeho výběr nových hostitelů se rozšířil na tzv. „Švédský stůl“. Tímhle činem si však shodou (ne)šťastných náhod podepsal rozsudek smrti. Bylo tomu ale opravdu tak? Režisér a spoluautor seriálu David Lynch vám přece ve svých myšlenkách nic nedá zadarmo.

Zapojení do vyšetřování smrti Laury Palmer speciálním agentem FBI Dalem Cooperem znamenal pro Boba výzvu. Tak, jako se ďábel pokouší zničit čistou lidskou duši, která je pro něj mnohem cennější než hříšná, se Bobovi zamlouvá mnohem víc charakter, který v sobě nosí skrytou bolest. Právě na ní může stavět svůj další osobní prospěch. Stačí základní kámen bolesti, nejcitlivější místo, a pozvánka pro jeho vstup do lidského charakteru je připravena.

Pro Coopera to byl jeho bývalý kolega Windom Earle (Kenneth Welsh). Byla však jeho cesta za pomstou a smrtí Coopera čistě pod jeho režií, nebo za nitky tahal samotný Bob? Nejen na tuhle otázku, ale mnoho dalších kolem tajemství osobností, tohoto dnes již kultovního seriálu, si musí každý najít odpověď sám.

Zavítejte poprvé, nebo snad znovu, do jednoho zapadlého městečka, kterým otřásla tragická událost. Pokuste se vcítit do myšlenek nejen hlavních, ale i vedlejších rolí dvou řad seriálu Městečko Twin Peaks a celovečerního filmu Twin Peaks: Fire Walk with Me /Ohni se mnou pojď. David Lynch a Mark Frost vám mimo jiné totiž dokáží, že kvalitní kriminální seriál nekončí vyřešením případu.


Autor článku – Jan Dee Doležal