Ms. Marvel - Jak neherečka zachránila seriálu slušnou pověst

13.07.2022

Tak nám dnes skončil další z řady MCU projektů, které na nás Marvel chrlí až podezřele rychle, což se jednak projevuje na kvalitě a což se hlavně v případě filmů přestává fanouškům líbit. To je ale na jiné téma, dneska si zhodnotíme sérii, jež nám představila v komiksech ne úplně oblíbenou hrdinku s pákistánskými kořeny - Kamalu Khan. A jak už název článku napovídá, jen jeden člověk se zasloužil o to, že jsme nedostali průměrné a veskrze nic neříkající story, jako např. v seriálu Falcon and the Winter Soldier


Tím člověkem je samozřejmě Iman Vellani, jež se zhostila role Kamaly, potažmo Ms. Marvel. Každý, kdo seriál viděl, se mnou musí souhlasit když řeknu, že její výkon byl fenomenální. Pokud mám správné informace, je tohle její úplně první veliká role v televizi/filmu, přičemž předtím hrála jen ve školních představeních. Z tohoto úhlu pohledu si zaslouží za seriál určitě nějaké ocenění a já osobně se už teď těším na její další interakce s hrdiny, které už důvěrně známe. 

Z jejích rozhovorů navíc vyplývá, že je hrdá komiksová čtenářka, miluje všechny možné postavy a prakticky tak hraje samu sebe. A na výsledku je to dost znát. Iman hraje uvolněně, nadšeně a vyloženě si užívá fakt, že i ona sama bude brzy vzorem a cool hrdinou pro mnoho diváků i čtenářů. Tady Marvel opět předvedl svůj pověstný cit na perfektní casting. Tedy až na pár výjimek.

Iman je nejspíše tím největším pozitivem, které seriál má. Potěší určitě soundtrack a ti, které nudí stále stejné šablony z jiných seriálů a filmů, budou lehce potěšeni tamním přístupem filmařů. Jasně, je to pořád typicky rozpoznatelná marvelovka se všemi klady i zápory, ale i tak má navíc něco svého, originálního. Mně se kupříkladu líbily komiksové grafické doplňky a způsoby, jakým se prostředí měnilo na textové zprávy, jež si Kamala píše s Brunem, svým nejlepším přítelem. Dokonce mě zaujal i způsob (v prvních třech epizodách) náhledu na mladou teenage hrdinku a zobrazení jejích (po)citů Naprosto skvělá pak byla zamilovaná sekvence v úvodu třetí epizody, pokud si správně pamatuji. 
Zkrátka, jasná cílovka seriálu jsou teenage holky, avšak nebojím se říct, že dokáže oslovit jak zkušenějšího, tak i začínajícího staršího čtenáře komiksů. Ano, i muže. 

Neutrálním tématem se mi zdá být použití schopností a jejich původ, které jsou oproti komiksu o dost jiné. A víte co, mně je to úplně jedno. Původ mi tu dává smysl a myslím, že i zdejší užití je pro mně přijatelnější, než kdyby se dokázala natahovat a zvětšovat přímo ona. Jen tím chci říct, že tyhle debaty o rozdílu mezi komiksem a seriálem mi v tomhle případě přijdou dost zbytečné. A vůbec, celé srovnání je mimo, poněvadž díky Iman je seriálová Kamala Khan o několik levelů výše než komiksová předloha. Ani mě nějak netrápí srovnání s Green Lanternem

Přejděme teď k věcem, které seriál srážejí dolů. Jak už to tradičně u Marvelu bývá, máme tu nijaké záporáky. Ti se nám odhalí poměrně brzo, ale celkem nešikovným a zrychleným způsobem. Je vám úplně jedno, jestli zemřou nebo utečou, nemáte k nim žádný vztah a kdybyste si ho nakonec i udělali, je to ve výsledku taktéž jedno. 
Příliš se nepovedly ani akční scény, které se mně zalíbily až v poslední epizodě při plném využití Kamaliných schopností. CGI je na celkem fajn úrovni, místy je znát nedodělanost a uspěchanost, ale jinak jde o dobrý MCU průměr, který rozhodně nijak neurazí, každopádně s tím, jak si dali záležet na origin příběhu a rodinném dramatu, si mohli dát záležet i na tomhle. 

Co se mi nelíbí už dlouhodobě a u více projektů je počet epizod. Vůbec nechápu, co by komu udělalo mít o jednu, dvě, tři epizody navíc. Zejména tady tímto příběh docela trpí. 
První tři epizody se víceméně zaměřují na Kamalu a její teen život, nově nabyté schopnosti a blížící se nebezpečí, které se s tím pojí a zejména první dvě epizody mi přijdou jako ty nejlepší ze všech. Jsou napěchované dobrými nápady, hudbou, komiksovými doplňky... až teď si uvědomuji, že tvůrci všechno nejlepší nacpali tam, protože pak už pro to nebylo místo.
Čtvrtá a pátá epizoda mi trochu připomněly Bobu Fetta, kde se ve dvou epizodách řešilo všechno možné, jen ne hlavní postava seriálu. V těchto dvou dílech se dostáváme do Pákistánu a je velmi dobře znát, že se režie ujala dokumentaristka. Namísto Kamaly tak sledujeme rodinné drama minulosti, jehož břímě nyní řeší Kamala, a taktéž se podíváme do období rozdělení Pákistánu a Indie. 

Jakože, úplně s tím problém nemám, jsem dokonce rád, že nám obdobný seriál nabídnul mnohem víc než jen běžné superhrdinské záležitosti, každopádně díky tomu, že se všechno muselo vejít do šesti epizod, bylo vše ostatní upozaděné, zrychlené a místy nedodělané. Občas se mi dokonce i zdálo, jako by se tvůrci vykašlali na nějaká jimi nastolená pravidla a pro urychlení příběhu je trochu pozměnili, ale to zjistím až při druhém zkouknutí a kdo ví, třeba i konečnou známku upravím. 


Závěrečné shrnutí

Ms. Marvel není rozhodně výjimečným projektem, ani extrémně povedenou experimentální marvelovkou, ale co se týká MCU seriálů, patří rozhodně společně s Lokim, Hawkeyem a Moon Knightem k tomu lepšímu. 

Iman je skvělá a celý příběh (je-li přítomna) táhne nahoru, ale ani ona linka, kdy se řeší rodinná minulost a tím i původ Kamaly, není úplně špatná. Jen by to celé potřebovalo aspoň o dva díly více, kde by dostal prostor i svět, ze kterého pocházejí Kamaliny schopnosti. Její interakce s ostatními je přirozená a s Brunem (Matt Lintz) jí to vyloženě pasuje. Za sebe tak mohu říct, že se jedná o příjemnou teen oddechovku, která vás nejvíce nadchne na začátku a na konci vás zanechá buď spokojené, anebo znechucené. Ten druhý případ nastane ve chvíli, kdy nepřijmete různé scénáristické berličky a změny oproti předloze. 
 

Každopádně v konečném důsledku jde o skvělý a uvěřitelný build-up postavy, čemuž dopomohla skvělá Iman, jenž je ale z mnoha důvodů zrychlen a ochuzen o pár zajímavých linek. 

A ještě se určitě ptáte, jak je to teda s tou „muslimskou“ stránku věci. Inu, jak tvůrci slíbili, mešit a náboženských obřadů, různých pojmů a náhledů do fungování muslimské komunity je tu dost, ale co se mi líbilo je fakt, že tu na ně pohlížíme z pohledu náctileté slečny, pro kterou je to z větší části spíše jen úcta k rodinné tradici, než denní nutnosti modlit se k Alláhovi. Čili... nemáte se čeho bát, teroristy seriál určitě nevychovává.

Mimochodem, úplně závěrečné odhalení dost fanoušků nepotěší, protože si bezpochyby nikdo nemyslel, že ohlášení příchodu určitého druhu postav připadne právě na Kamalu. A mě to pobavilo a se zájmem přijímám.

Hodnocení - 72 %

Autor recenze - Michal Černý


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

V blízké budoucnosti vypukne občanská válka mezi autoritářskou vládou Spojených států a různými secesionistickými hnutími. Známý válečný fotograf Lee Smith zachrání začínající fotoreportérku Jessie před sebevražedným bombovým útokem v New Yorku. Tím začíná celý příběh, který je... o čem vlastně příběh je? Jedná se o politické vyjádření,...

Japonský fotbalový svaz už nebaví prohrávat. Rozhodne se tedy vychovat prvotřídního střelce, který dovede národní tým k vítězství na mistrovství světa. Což by nebylo nic překvapivého – překvapivá je metoda, kterou na to použije. Shromáždí tři stovky nejlepších hráčů středoškolské ligy a neprodyšně je uzavře do zvláštního tréninkového zařízení...

Ivan Hlas, významný písničkář české hudební scény, se chystá oslavit 70. narozeniny, které připadají na 10. května, docela unikátním způsobem. Toto výročí si připomene sérií komorních koncertů pod názvem Pramínek času, kde vystoupí ve formaci Ivan Hlas Trio.