Moje první sběratelská figurka - Marty McFly 18 cm (Neca)

29.04.2022

Posledních pár týdnů pro mě bylo obdobím, kdy jsem se celkem dost razantním způsobem ponořil do sběratelských vod. Ne snad tak, že bych skoupil polovinu internetových zásob, ale téměř každý den se pohybuji v prostředí právě sběratelských figurek, sošek, byst... no zkrátka všech těch modelů a modýlků, která přináší člověku radost i příjemné investiční portfolio

Nevím, jak je to u vás, ale téměř vždy, když se ocitnu v novém prostředí, chci ho pochopit co nejlépe, v ideálním případě z pozice klienta/zákazníka, jenž přichází ze světa, ze kterého jsem před chvílí přišel i já. A jak to udělat v případě sběratelů těchto specifických exponátů? No aspoň na chvíli se stát jedním z nich.

Všechny jednotlivé informace, ať už o vzniku jednotlivých výrobků, zajímavosti ohledně firem, které je tvoří, umělcích, jenž je navrhují, malují, vyrábí na ně kostýmy a doplňky... zkoumání limitací... objevování nádherných a jako živých modelů, stejně tak velmi nepovedené práce... to všechno a mnohé další detaily mi nedaly pochyby, že i já potřebuji jednu z těch figurek, kolem kterých denně chodím, mít doma na svém místě.

Co bylo hned na začátku potěšujícím faktem je to, že jsem měl okamžitě jasno. Už od dětství zbožňuji herce Michaela J. Foxe, viděl jsem snad každý film i seriál s ním, a proto tehdy, kdy jsem spatřil kartonovou krabičku s Martym McFlyem z filmu Návrat do budoucnosti uvnitř, zasáhl do mě blesk. To je ona! Tohle bude moje první oficiální sběratelka! Skutečně se podařilo, a proto nyní může vzniknout i tento článek.

Na první pohled

Čím rozhodně dokáže balení od společnosti Neca zaujmout je šikovná otevírací krabice na suchý zip s jednoduchou grafikou, jež zrovna v tomhle případě evokuje jednu část filmu. Co jsem koukal na oficiálních stránkách, krabice jsou pro každou figurku odlišné a jedná se tak o sbírku ve sbírce, kdy není důležitá jen samotná figurka, ale i její obal. Detail, který musit potěšit snad každého, na mě to funguje zcela určitě. 

Zadní strana pak nabízí klasicky fotografie figurky, co balení obsahuje a náhled dalších figurek nacházejících se v této řadě. 

Na první pohled mám tak ze svého prvního přírůstku do sbírky velmi dobrý pocit, byť jedno malé „ale“ bych našel. Onen suchý zip bych raději místo středu otevírání dal nahoru a dolů. Ne vždy si hned vzpomenu, že sucháč je jen uprostřed a když krabici otevírám za horní či spodní roh, dochází logicky k mírnému ohýbání otevírací desky. Každopádně to je nejspíše jen detail do té doby, než si na toto otevírání zvyknu. 

Příslušenství

Kromě základní figurky s párem rukou, z nichž jedna je v mizejícím (průhledném) stavu obsahuje balení další headsculpt s trochu odlišným výrazem, jeden pár rukou na držení kytary, walkman se sluchátky, stránku novin s výzvou k záchraně radničních hodin, fotografii s mizejícím Martym a kytaru s popruhem. 

Co se týká samotné podoby Martyho, zprvu jsem se trošku bál, poněvadž zpodobnění na fotografii na vnitřní straně otevírací desky se ne úplně při zkoumání po otevření shodovala s podobou samotné figurky, avšak věřil jsem, že to může zkreslovat jen pohled přes plastovou stěnu. Částečně tomu tak skutečně bylo. Není to samozřejmě úplně M.J. Fox, to by ta figurka musela stát jiné peníze (seženete ji okolo 1000 Kč), ale věřte, že pokud i já, jakožto jeho dlouholetý fanda, jsem veskrze spokojený, pak se nemusíte bát ani vy. Vzhled obličeje je více než uspokojující a když vám dojde, kolik to celé stálo, pak si vlastně ani není na co v této oblasti stěžovat. 

Stejně tak je moc pěkně vyvedena i kytara a pokud na nic koukáte s trochu větším odstupem, máte ji za velmi věrnou kopii skutečného nástroje, walkman taktéž potěší a s ním i moje osobní vzpomínky na jeho používání v dětství, ohledně dalšího páru rukou se vyjádřím později a novinová stránka se zprávou o radničních hodinách je taktéž skvělý item přímo z filmu. Jsou však dvě věci, které mne spíše nepříjemně překvapily.

Tyto dvě „stížnosti“ vidíte na následujících dvou fotkách. První je aspoň pro mě příliš malá fotografie zachycující mizejícího Martyho. Je tak miniaturní, že sotva poznáte, co na ní je (pokud jste viděli film, pak to víte, ale chápeme se). Chápu, že vzhledem k realističnosti a měřítku k ostatním věcem je to asi velikost správná, každopádně mně by vůbec nevadilo se zrovna tady odchýlit od věrného ztvárnění a mít tuto fotku v o něco větším formátu. Přeci jen, mizející Marty na fotce je celkem dost zásadní moment filmu. Každopádně celá věc se tu točí hlavně ohledně figurky, takže tato relikvie má být spíše jen příjemným doplňkem, což nakonec splňuje.

Druhá věc byla pro mě mnohem zapeklitější. Druhý headsculpt. Polilo mě až horko když jsem zjistil, že další hlava je v plastovém obalu zapuštěna tak dobře a hluboko, že nejde normálně vytáhnout a chvilku mi dalo zabrat, než jsem ji dostal ven. Jak já se bál, abych ji nezničil! Zároveň jsem ani nechtěl zničit onen obal, ačkoliv se jeho promáčknutí zdálo nevyhnutelné. Nakonec jsem tuto hádanku úspěšně zdolal, ale určitě by to chtělo šikovnější usazení, minimálně by se dalo uvažovat o tom, že by se i hlava dala omotat plastovým drátkem aby nevypadla, stejně jako v případě rukou a nohou.

Akce

Pojďme se podívat na samotnou funkčnost figurky. Když jsem vše úspěšně a bez rozbití vybalil, čekalo mě snad to nejlepší. Postavit figurku do akční pózy a pokochat se vzpomínkou na danou scénu z filmu. Nejprve jsem prohýbal všechny spoje zda se dobře protáčí a zjišťoval, jak moc jsou nastavitelné. Nejvíce mě asi potěšila hlava, která se do stran hýbe jako ve skutečnosti, záklon dopředu je taktéž velmi fajn, trošku pokulhává jen záklon hlavy dozadu, ale hádám, že tady ani není potřeba chtít takovou dokonalost.

Na botách zespodu má figurka dva malé otvory, a opět hádám, že je to kvůli uchycení na speciální podložce, každopádně Marty vydržel v póze stát bez problémů. Ale nějakou podložku s přichycením přesto doporučuji, určitě si takovou taktéž pořídím. 

Další obtíž nastala ve chvíli, kdy jsem chtěl vyměnit ruce, aby mohl Marty hrát na kytaru. Dost mě zarazilo, že ty původní nejdou vyndat. Nemám s výměnou zacvakávacích plastových rukou žádné zkušenosti a prostě mi to nešlo. Tahal jsem, různě kroutil, ale nic nepomáhalo, až jsem byl celý zoufalý z toho, že na to nemohu přijít. Po asi pěti minutách se mi ale nakonec podařilo přijít na bezpečný způsob a o chviličku později už měl Marty kolem krku kytaru, v ruce trsátko a mohl se začít hrát rock´n´roll. A zde přišlo snad největší zklamání ohledně celé figurky.

Jak si můžete povšimnout na fotce na vnitřní straně krabice (která je mimochodem opravdu povedená, uvnitř máte dokonce výjev z jeviště s bicí soupravou, takže se jedná o skvělé pozadí pro kytarové sólo) Marty má ruce téměř perfektně ohnuté vzhledem ke tvaru kytary. Zatímco levá ruka držící krk šla nastavit bez problému, pravá držící trsátko mi nešla nastavit vůbec. Na fotce výše je zachycen ten nejlepší okamžik jaký mi aktuálně šlo vytvořit a vidíte, že ruka je od kytary dost daleko a k nabízené prezentaci to má daleko taktéž. 

Následně jsem si s tím ještě trochu pohrál a dostal ruku do mnohem lepší pozice, ale nic se naplno nepřiblížilo prezentované možnosti na fotkách. Bude to nejspíše moje nešikovnost, anebo možná přehnané očekávání, ale když vidím něco na fotce tak bych předpokládal, že hotový a úplně stejný produkt bude dělat přesně to samé. Tohle přeci není McDonald, že jo. 

Nicméně abych zmírnil příval smutku, pak na druhé straně ještě musím pochválit oblečení, neboť košile i s bundou vypadají perfektně, s bundou se dá maličko i pohybovat a dodává tak figurce mnohem více života, než by se mohlo zdát. Džíny a jejich barva jsou taktéž fantastické a kdybych si ně na ně nemohl sáhnout, věřil bych, že jsou skutečně udělané z džínsoviny. 

Shrnutí a hodnocení

I přes drobná „zklamání“, která spíše pramení z mých možná přehnaných očekávání a začátečnické nešikovnosti, se zcela bezpochyby jedná v tomto případě o bezkonkurenční poměr kvality produktu a jeho ceny. Vůbec se nedivím, že Neca je mezi mnoha sběrateli velmi oblíbenou společností, i já si ji hned na první pokus docela dost oblíbil. Navíc v pracovním prostředí, ve kterém se teď nacházím, vídám jejich jiné kousky takřka denně a leckdy mě udivuje poctivost detailů vzhledem k cenám. 

Pokud jsou i další tři verze Martyho ( a nejen jeho) v této řadě minimálně stejně tak kvalitní jako tato, pak rozhodně není nad čím váhat a bez problému dokážu doporučit koupi jakékoliv postavy z řady Back To The Future i vám. Když k tomu připočtu ještě parádně vyvedený sběratelský box, u každé figurky navíc jiný, pak se jedná zcela bezpochyby o skvělou volbu nejen pro začátečníka, ale i zkušenějšího sběratele, který si chce udělat radost nenáročným, avšak kvalitně provedeným exponátem. Za tu cenu bez diskuze.

Hodnocení - 95 %


Autor článku - Michal Černý

Figurka zakoupena skrze Film Legends Museum (statuecollectibles.cz)