MLB The Show 23 – Pro milovníky série fajn sezóna, pro začátečníky horor

02.06.2023

Každý rok se těšíme na nové verze oblíbených sportovních her, jako je FIFA (EA Sports FC), NHL nebo NBA (2K). Sony San Diego Studio také přispívá a každoročně vydává nový díl své baseballové série MLB. Tyto sportovní hry mají každý rok celkem těžký úkol, a to přinést aspoň nějaký krok kupředu a přesvědčit hráče k nákupu nové verze. Letošní ročník MLB The Show 23 nabízí jako jedno z největších lákadel Negro League. Stačí to však? 

Hned na začátku člověka může překvapit nespočet možností odpalů a nadhazování. Možná až moc. Existuje zde totiž mnoho variant nastavení, taktiky a dalších detailů, jako by vývojářům nestačily nějaké základní hody a fígle, jež se běžně ve skutečnosti používají, ale chtěli z toho napůl udělat jakousi odnož RPG. Každopádně je to až tak překombinované, že jsem všech možností, na rozdíl od odpalů, při nadhazování nestačil všimnout. Pro nadšence do baseballu a fandy celé této série možná fajn vychytávka a umím si představit, že tito lidé dokáží strávit několik hodin jen zkoušením a kombinací různých postupů, aby pak nastoupili na jeden zápas a všechny tyhle zkušenosti využili, ale pro mě osobně bylo nadhazování a celkový průběh (začátku) zápasů příliš zdlouhavý. 

Postupně jsem ztrácel zájem v nich pokračovat, protože jsem repetitivně jen házel na protihráče a čekal na jejich odpaly. Na druhé straně, odpalování bylo trochu lepší, ale i zde jsem většinu času používal pouze jednu z nabízených možností a občas jsem vyzkoušel jiné varianty.

Co se týká vizuálu, ten je v mnoha ohledech krásný, ale trochu mě zklamal vzhled trávy a hlíny na hřišti, působí zastarale a snižuje kvalitu hry. Ačkoli se na hlíně objevují stopy při krádeži mety, očekával jsem v roce 2023 přeci jen o trochu více. I s ohledem na to, že nejsme v žádném sci-fi světě, kde by tyhle detaily byly zkrouhnuty na úkor celkového náročného vizuálu. Ale my tu máme jen hřiště, hráče a diváky. Kvalitní vzhled trávy a stopy v hlíně by právě tady mělo být to, na co se více zaměřit. Taktéž obličeje hráčů nejsou nijak výjimečné, což na nové generaci konzolí hodně zamrzí. 

Avšak během zápasů může zaujmout jedna cool věc, a tou je zhlédnout hru z pohledu diváka. Není to nic nového a objevného, každopádně může to zpříjemnit náročné ovládání a je to fajn možnost si aspoň na chvíli odpočinout.  

Stejně jako v jiných sportovních hrách, i zde je největší pozornost věnována online režimu. V případě MLB The Show 23 se jedná o Diamond Dynasty, kde sbíráte a stavíte si tým pomocí kartiček. V tomto ročníku byl tento režim výrazně změněn. Chcete-li se zúčastnit různých událostí ve hře, musíte vybudovat silný a konkurenceschopný tým. To znamená, že budete muset investovat hodně času a/nebo peněz do získávání lepších hráčů a vylepšování svého týmu. Pro některé hráče může být tento systém zábavný a motivující, zatímco mco pro jiné to může být frustrující, pokud nechtějí utrácet peníze nebo nemají tolik času na hraní.

Jak už jsem lákal v úvodu recenze, Negro League patří mezi největší lákadla letošního dílu, v čele s Bobem Kendrickem, prezidentem baseballového muzea Negro Leagues. Lehce mi to připomíná Michael Jordan Challenge z letošního dílu NBA 2K23. V Negro League se zaměříte na příběhy hráčů, vždy doprovázené krátkým filmečkem, který vám přiblíží osudy těchto hráčů. Vývojáři pro tento herní mód vymodelovali i šest dobově autentických stadionů, doplněných přesnými uniformami, a dokonce speciálními animacemi nadhazování. V každé z osmi kapitol vás čeká nějaký ten úkol, zaměřený na speciálního hráče z Negro Leagues.

Pod rukou vám tak projdou hráči jako jsou Leroy "Satchel" Paige, Hilton Smith, Andrew "Rube" Foster, Hank Thompson, Jordan "Buck" O´Neil, Jackie Robinson, John Donaldson a Martin Dihigo. Po dokončení kapitoly se příslušný hráč přesune do režimu Diamond Dynasty a vy si s ním máte šanci zahrát také v tomto online režimu. Tento režim mě velmi bavil, jde totiž o jistou změnu a i takové maličkosti jako jsou rozdílné animace, společně s filmečky dokáží hře dát něco, díky čemuž budou hráči tento režim zapínat a budou jej chtít vyzkoušet.

Celkově vzato, MLB The Show 23 nabízí několik zajímavých novinek, jako je přidání Negro League, která může být pro fanoušky baseballové historie atraktivní. Možnosti odpalů a nadhazování jsou rozmanité, ačkoli někteří hráči mohou mít problém s jejich zdlouhavostí. Vizuální stránka hry není příliš oslnivá, ale některé drobnosti, jako je pohled z pohledu fanouška, mohou přispět k zábavnosti. Online režim Diamond Dynasty nabízí vylepšený systém, ale může být náročný na čas a/nebo peníze.


Tato hra, o které se zmíním, má na první pohled skvělé vizuální efekty. Bohužel však trpí celou řadou problémů s ovládáním, které významně ovlivňují samotnou hratelnost. Obtížné ovládání vede k tomu, že hra je zdlouhavá a pro hráče, kteří nemají trpělivost, je téměř nemožné ji hrát. I přes dobře provedenou hudbu ve hře, samotná hratelnost není dostatečně povedená, což znamená, že ačkoliv je hra vizuálně atraktivní, nenabízí zábavu při samotném hraní.

Je očekávatelné, že hráči s nízkou trpělivostí se po hodině hraní zklamou a už se k ní nevrátí. I po takové době totiž stále nezvládnou správně odpalovat míč, přestože používají stejný přístup, a nerozumí, proč se míče chovají odlišně. Navíc je nejasné, jak přesně funguje odpalování míče pálkou, a házení míče hráčem na hráče je zcela nepochopitelné.

Celkově je ovládání hry příliš obtížné a rychlost, se kterou se hra pohybuje, nedává hráčům dostatek času na reakci. Hráči se navíc zdají běhat naprosto chaoticky na opačnou stranu a házet míče na hráče, na které vůbec nechtějí, což je zcela nepochopitelné. Všechny tyto prvky jsou příliš obtížné ovládat v tak vysoké rychlosti, jakou má hra, a je téměř nemožné se s nimi sžít.

Tento nedostatek způsobuje, že hráči se ztrácejí v chaotickém pohybu na hřišti a je celkově těžké pochopit, co se vlastně děje. Na základě těchto závěrů lze říci, že tato hra má vážné nedostatky v oblasti ovládání, které vážně snižují její potenciál. I přes svou vizuální přitažlivost a dobrou hudbu se hra stává nepříjemnou a frustrující kvůli svým obtížným ovládacím mechanismům. Pro hráče, kteří hledají zábavu a plynulou