Mládí na hřišti: Když sport a romantika tvoří dokonalý pár!

10.11.2023

Už je celkem jasnou skutečností, že mangy dominují našemu trhu. Máme tu akční, hororové, thrillerové, detektivní, romantické, historické, fantasy i sci-fi mangy. Ale pokud se nemýlíme, jeden žánr ještě chyběl. A sice sportovní manga. Ta, spolu s romantikou, přichází se sérií Mládí na hřišti – v originále Ao no Hako, známá též jako Blue Box. Spojuje v sobě totiž sportovní zápal s prvními velkými láskami.

Taiki Inomata je v klukovském badmintonovém týmu. Není v tom zase tak dobrý, ani zapálený a vlastně to, co ho nejvíc zajímá, je jeho spolužačka Činacu Kano, která každé ráno na tom samém hřišti trénuje basketball. Taiki má city velmi bezpečně uschované ve svém srdci, dokud nedojde k jednomu zásadním zvratu.

Je peklo,“ říká ředitel Nakladatelství CREW, Petr Litoš, „když musíte po objektu svých citů pokukovat z dálky. Ale ještě horší je, když je až příliš blízko. Bohužel pro Taikiho jsou matky obou hrdinů blízké kamarádky a tudíž, když Činacuini rodiče odjedu mimo Japonsko, přestěhuje se dívka přímo k němu domů. A je velmi těžké skrývat své emoce, když máte předmět své lásky přímo na dosah a všude, kam se jen podíváte.

Aby si Taiki zasloužil dívčinu lásku, aby se jí dokázal přiblížit, rozhodne se k radikálnímu kroku. Vyrovnat se jí. Zlepšit se v badmintonu a dostat se, stejně jako ona, na národní mistrovství. Protože co vás líp sblíží s dívkou než společné zájmy? Ale má vůbec šanci? 

Podmínky jsou nelítostné a z celého Japonska může uspět jen pár nejlepších! Jak to celé dopadne, to zatím netuší ani čtenáři v Japonsku. Tahle řada je poměrně nová a je teprve u dvanácté knihy. Ale už ze začátku se jí podařilo uspět. Nejde jen o vysoké prodeje, ale série navíc v roce 2021 vyhrála Global Prize a v roce 2022 se stala čtvrtou knihkupci nejvíce doporučovanou mangou v soutěži Nationwide Bookstore Employees' Recommended Comics. A samozřejmě, už se plánuje anime seriál, na kterém by mělo pracovat studio CloverWorks, jenž má za sebou i slavnou romantickou řadu Láska ve střihu cosplaye!

Tahle manga, ve které se vypráví nejen o lásce a sportu, ale i o přátelství, budování charakteru a respektu, se nám hodně líbila a téměř od počátku bylo jasné, že se do ní chceme pustit,“ říká Petr Litoš. „Vlastně jedinou nejistou věcí byl překlad názvu. Komiks nesoucí japonský název Ao no Hako vyšel kupříkladu v Americe pod doslovným názvem Blue Box, a pod tím je i u nás mezi fanoušky známý. A to i přes svou nepřesnost. První slovo ao sice znamená modrý, ale v přeneseném významu i mladý a nezkušený (obdoba slova zelenáč). Hako může přeneseně znamenat i budovu či místnost, která je věnována nějaké činnosti (používá se třeba pro školu, klubovnu, zkušebnu či tělocvičnu). Takže, po dlouhých poradách, zvítězil podle nás o dost výstižnější překlad Mládí na hřišti.“

První díl téhle sportovně romantické mangy o tom, že láska a přátelství je, podobně jako badminton a basketball, týmový sport, vychází už teď v listopadu. Bude vycházet obvyklým tempem čtyři knihy ročně, tudíž brzy doženeme japonské vydavatele. Příběh lásky dvou mladých lidí, kteří jsou si blízko, a přitom až příliš vzdálení, právě začíná!


Zdroj textu – Tisková zpráva NAKLADATELSTVÍ CREW