Mission: Impossible Odplata (první část) – Naše první dojmy

12.07.2023

Tom Cruise od soboty sprintuje o život i v českých kinech. Co v prvních dojmech říká na jeho další nesplnitelnou misi část naší redakce?

Steven47

Nevím, nakolik je to jen můj pocit, ale nová Mission: Impossible působí v několika momentech skoro až nudně. Série si vždy zakládala na akci, jenže tentokrát se mnohem více mluví. To by vlastně nemuselo vadit, kdyby však nešlo o pouhou snahu z banální zápletky udělat „něco víc“ tím, že jsou dialogy dlouhé. Jenže oni jsou ale taky trochu o ničem. Tenhle pokus v kombinaci s obřím množstvím vedlejších postav způsobuje to, že je děj nepřehledný a místy jsem se docela ztrácel a těšil se na pořádnou akci.

Ta se naštěstí dostaví, celá sekvence na letišti je skvělá, automobilová honička v Římě je místy lehce chaotická, pořád má však super tempo. Vrcholem je pasáž ve vlaku a především její závěr. Takže ano, z tohoto pohledu se o zklamání nejedná a duo Cruise-McQuarrie nadále patří ke špičce žánru. Ústřední postavy navíc nadále baví a třeba Tom s Hayley Atwell mají fakt dobrou chemii.

I přes to mi tentokrát zkrátka celkové pojetí nesedlo a tempo podle mě také není ideální. Sedmý díl se mnohem více spoléhá i na humor, který povětšinou funguje, působí však divně v kontrastu s tím, jak chce zbytek filmu být vážný až osudový. I přes osudovost ale překvapivě nedokáže vyvolat silnější emoce, i když se o to viditelně snaží.

Ačkoliv předchozí řádky vyznívají možná dost negativně, hodnocení příběhu je u podobných snímků vedlejší,  pokud je řemeslně dobře odvedený a to nejdůležitější, tedy akci, dokáže prodat – a obojí nová Mise zvládá. Ve výsledku jsem se tak bavil, nicméně pouze částečně a spíše nárazově.

Wade

Tom Cruise a Christopher McQuarrie spolu „zachraňují“ akční žánr už osm let a pomalu začínají servírovat svoje finální chody. Měli jsme tu po všech stránkách dokonalý Národ grázlů, chladný a po akční stránce vycizelovaný Fallout, no a teď tady máme už šedesátiletého Toma Cruise a umělou inteligenci v podobě první ze dvou částí  Odplaty. Ačkoli na mě film působil lépe než díl předchozí, ten jsem na rozdíl od většiny moc nemusel a přišel mi utahaný, nedá se nové misi upřít pár vrásek.

Nalijme si čistého vína, u série, jakou je Mission: Impossible, děj většinou spíše uhýbá tomu důležitějšímu, což je akce. Avšak předchozí díly mi přišly rozhodně stravitelnější po příběhové stránce a zároveň po stránce vybudování vztahu k postavám a celkově ke vzájemnému sdílení emocí. Zároveň hlavní záporák sice působí jako fajn odůvodnění pro špionážní akci a stejně jako to dělaly Bondovky, i mise teď funguje coby ukázka společenských trendů a technologií. Bohužel se zde v tomto ohledu nedočkáme žádné žánrové invence nebo přístupu, jež by nepřipomínal filmy z devadesátých let. A na rozdíl od Top Gun: Maverick, neberu návrat do minulosti v tom dobrém. Film působí v pár momentech nelogicky a podivně odtrženě od reality.

Celé to zachraňuje casting a akce. Je fakt, že se na to kouká úplně jinak, když víte, že ve většině záběrech je skutečný Tom Cruise a skutečně dělá, co dělá. Tohle vždycky fungovalo a funguje nadále. Film nabízí spoustu skvělých scén, honiček nebo napínavých sekvencí a záchran na poslední chvíli. McQuarrie právě v akci chytá dech, aby ho ztrácel ve zvláštně záběrovaných a navržených dialozích, kterých film obsahuje více než dost a polovina z toho jsou jen prázdné promluvy.

I přes těchto pár nedostatků nemůžu říct, že jsem se nebavil. V IMAXU film prokoukne, na rozdíl od Falloutu příjemně utíká a na běžícího Toma se můžu koukat prostě vždycky. Přidávám se tedy nakonec k rezervovaně spokojeným divákům, ale už se těším na další díl a doufám ve zlepšení.


BRZY SE MŮŽETE TĚŠIT NA PLNOHODNOTNOU RECENZI...