Mimořádná událost nebo další průměrná komedie?

13.02.2022

V České republice vznikají komedie jako na běžícím páse. Podařilo se však Jiřímu Havelkovi po Vlastnících natočit opět něco smysluplného?

Photo © CinemArt / Jaroslav Kutheil
Photo © CinemArt / Jaroslav Kutheil

Jak je mým zvykem, hned na začátek řeknu, že zcela určitě. Jiří Havelka a lidé kolem něj mají přehled o sociálním dění v naší zemi, díky čemuž jsou schopni diváka překvapovat nečekanými odkazy a trefnými hláškami. Ať už jde o paní Zdenu, která se ve slavné reportáži TV Nova zasekla pod kořenem, nebo například o paranoidního důchodce, který háže stromy na koleje. Minimálně v tomto ohledu tak Mimořádná událost na mě funguje mnohem lépe než například Shoky a Morty, kteří se parodováním YouTube sekli o několik let.

K tomu všemu je malý osobák plný skvělých herců (a není tady Langoš!), kteří se vyžívají v malých dramatech a slovních přestřelkách svých postav. Samozřejmě, scénář sází na přestřelené stereotypy, které se na plátně projeví nejlépe, ale z 90 % to opravdu funguje. Divák se směje a nevěří svým očím. Vtipy postupně gradují a zdánlivě nedůležitá informace se klidně i po půl hodině filmu změní ve skvěle promyšlenou hlášku nebo situaci. Občas sice přijde vtip, u kterého máte pocit, že je to typický „Kameňák", ale takových je naprosté minimum.

Photo © CinemArt
Photo © CinemArt

Nejslabší jsou tak situace, které se odehrávají mimo vlak. Tam občas logika dává trochu zabrat, ale pořád to není nic, co byste neodpustili filmu, který vás jinak tolik baví.


Photo © CinemArt
Photo © CinemArt

Mimořádná událost je tak velmi příjemným překvapením, které bude pro českého diváka možná dokonce o něco stravitelnější než Vlastníci. Humor neztrácí na kadenci, hudební doprovod je místy správně bizarní a herecky si vlakové drama také maximálně užijete. Pokud bych měl v posledních letech doporučit nějakou českou komedii, jednoznačně bych ukázal na „mimořádku". Těším se na druhé zhlédnutí a jsem zvědav, co Havelka připraví příště.

Hodnocení - 75 %

Autor recenze - Nevka