Medvěd na koksu - Čistě průměrná parodie na survival thrillery, ale pobaví

26.02.2023

Snímek Medvěd na koksu má natolik absurdní zápletku, že na něj prostě musíte jít s tím, že očekáváte svým způsobem ptákovinu. A tu taky dostanete. Tvůrci naštěstí moc dobře vědí, co točí, a tak se ani neberou příliš vážně. Ačkoliv byl potenciál za mě ještě větší a film se místy hledá, o nudu se rozhodně nejedná.

Může to znít neuvěřitelně, ale úvodní věta „inspirováno skutečnými událostmi“ není pouze pokusem o vtip. V roce 1985 totiž pašerák drog Andrew C. Thornton II vyhodil nad americkým státem Tennessee náklad kokainu z Kolumbie. Několik kilo snědl medvěd, který následně umřel na předávkování a vysloužil si přezdívku Cocaine Bear. Odtud se však snímek začíná rozcházet s realitou, protože zmíněný medvěd nikoho nezabil a pravděpodobně žil nanejvýš několik dní, možná jen pár hodin. V této verzi z něj nicméně tvůrci udělali opravdového predátora se vším všudy.

Už od první scény je jasné, že na vážnou notu se bude hrát minimálně. Ačkoliv několik napínavých scén k vidění je, komediální prvky výrazně převažují. Musím říct, že filmu se zpočátku moc nedaří diváka bavit a ten mix dvou odlišných žánrů úplně nefunguje. V první polovině proto některé scény nejednou působí spíše trapně. S přibývající stopáží ale převažuje snaha parodovat žánr survival thrillerů a většinou to funguje, protože jakékoliv vážnější a dramatičtější scény postupně mizí. Nemůžu se však ubránit pocitu, že komediální potenciál byl větší a výsledek zůstal tak někde na půl cesty mezi naprostou divočinou a seriózním pojetím.

Postavy jsou totiž celkem fajn, ale jejich interakce působí ze začátku až nuceně. To se naštěstí změní a druhou půlku jsem si opravdu užil - možná to je i tím, že jsem se konečně na film plně naladil. Například scéna v sanitce je naprosto perfektní, a to stejné pasáž u altánu. Ke konci se sice s tou absurditou na pilu tlačí možná až moc, není to však nic hrozného. A během závěru jsem se přistihl, že se nemůžu zbavit úsměvu na rtech.

Stopáž je relativně krátká, těch 95 minut je nicméně naprosto dostačujících. Tempo je svižné díky několika dějovým liniím, které se různě prolínají. Sledujeme dvě děti hledající vodopády, dealery pátrající po spadlých drogách, hlídačku parku snažící se sbalit jednoho nadšence do zvířat a mnoho dalších. O rozmanitost tak není nouze, byť jak už jsem zmiňoval v souvislosti s postavami, ne všechny linky jsou po celou dobu záživné na sledování. A scénář rozhodně není nejsilnější stránkou, takže z příběhového hlediska žádné zázraky nečekejte.

Dost mě překvapilo, jak moc se povedl hudební podkres. Vybrané skladby pasují do atmosféry snímku a celkovému zážitku jednoznačně pomáhají, protože neustále dávají najevo, že tohle prostě není klasický thriller, kdyby si náhodou někdo myslel, že se tón filmu změní. Samotný ústřední hudební motiv je pak velmi dobrý, a především chytlavý. Co se týče medvěda jako takového, tak CGI v jeho případě nevypadá vůbec špatně, čehož jsem se po prvních ukázkách docela obával.


Hodnocení

Medvěd na koksu tak po spíše rozpačité první polovině rozjíždí docela zábavnou jízdu, kterou si bez problémů může užít každý, komu tenhle styl nevadí. Je to sice hloupé, ale tím dobrým způsobem. Kdyby se navíc povedlo vytěžit z konceptu parodie více, byl bych výrazně spokojenější. Takhle je výsledek relativně obyčejný, což je škoda.

50 %


Autor recenze - Steven47