M. Night Shyamalan zkouší vstát z popela

02.06.2021

Kdo se jen trochu víc zajímá o filmové prostředí ví, že režisér a scénárista M. N. Shymalan kdysi platil za mistra svého žánru. Tedy filmu s nečekaným twistem ke konci příběhu, který často převrátil váš pohled na celý snímek naruby. Snímek The Sixth Sense (1999) odstartoval nejen jeho slávu, ale prakticky ukázal, jak má takové překvapení vypadat.

Jenže jeho zářivá hvězda začal pohasínat někdy po Lady in the Water (což je podle mě jeden z jeho nejlepších výtvorů) a nezachránila to ani překombinovaná (hlavně závěr), byť ambiciózní "komiksová" trilogie Unbreakable - Split - Glass, kterou pozdvihly na nějakou úroveň především výkony Samuela L. Jacksona a Jamese McAvoye. 

Shyamalan se nyní vrací ke svým kořenům a opět se nás pokusí omámit dvěma mysteriózními příběhy, ve kterých bezesporu nic není není takové, jak se může celou dobu zdát. Tedy aspoň to tak z traileru vypadá, což rozhodně není nic závazného. Prvním projektem je snímek Labor of Love, o kterém nemáme zatím žádné informace. Pouze to, že jde o jeden z jeho prvních nezrealizovaných scénářů. Tento film bychom měli vidět ještě letos, stejně jako druhý počin, který je důležitý právě teď.

Jde o adaptaci komiksu Sandcastle, jenž napsal Pierre Oscar Levy a nakreslil Frederik Peeters. Ten vyšel v tištěné podobě v roce 2011, v digitální pak v roce minulém, kdy také Shymalan veřejně oznámil práce na projektu a představil první poster. V jeho podání se dílo jmenuje Old, v češtině ho poznáme pod jménem Čas. 

Režisér sám o komiksu řekl:

,,Jde o hluboký sci-fi román, který je namalován tak nádherně a lidsky. Jeho téma - stárnutí - mě donutilo přemýšlet o mých rodičích a dětech a jak to všechno rychle utíká. Jeho přečtení mě změnilo."

Dejte nám do komentářů vědět, jak se vám trailer líbí, zda vůbec ještě o tohoto režiséra a jeho práci stojíte, či pokud jste četli samotnou předlohu. 


Autor - Michal Černý